Oświetlenie na domu i działce zaprojektowałam samodzielnie
Oświetlenie na domu i działce zaprojektowałam samodzielnie
O oświetleniu zewnętrznym rozmawiałam z architektką wnętrz podczas budowy domu, ale ostatecznie zaprojektowałam je sama. Spójność i symetria to podstawy aranżacji - mówi Bogusia, Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2015 r.
Oprawy stopień ochrony IP 44; na ścianach - kinkiety jedno- i dwupunktowe, ze stali szlachetnej; żarówki halogenowe 3,5 W, barwa światła ciepła biel.
W podbitce dachu - małe wpuszczane oprawy LED.
Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Oświetlenie na działce:
Słupki o wys. 40 i 60 cm; fontanna w formie kuli ze stali nierdzewnej podświetlana diodą LED.
Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
Oświetlone wejście do domu
Decyzja:o oświetleniu zewnętrznym rozmawiałam z architektką wnętrz podczas budowy domu, ale ostatecznie zaprojektowałam je sama. Spójność i symetria to podstawy aranżacji. Elewacje ozdobiłam boniowaniem i okręgami, więc postanowiłam je jeszcze podkreślić subtelną iluminacją, pasującą do jasno- i ciemnoszarego tynku. Kupiłam 14 kinkietów z dwoma lub jedną żarówką. Rzucają snopowe światło w górę i w dół, a na balkonach i w piwnicy - tylko w dół. Wybrałam oprawy ze stali nierdzewnej, z jednej serii. Dookoła domu, w podbitce okapu, zamontowałam 21 oczek LED.
W niedużym ogrodzie zaprojektowałam niskie słupki wzdłuż ścieżek i podjazdu, a wyższe przy parkingu. Są w tym samym minimalistycznym stylu, co kinkiety na ścianach. Całość dopełniłam fontanną na rabacie przed domem. W otworze kuli, wykonanej ze stali nierdzewnej, też jest delikatne światło, które podkreśla drgający strumień wody.
W otworze kuli, wykonanej ze stali nierdzewnej, jest delikatne światło, które podkreśla drgający strumień wody
Oświetlenie zewnętrzne domu i na działce - rady i przestrogi:
Elektryk podzielił instalację na wiele obwodów, co bardzo polecam, ponieważ mogę w rozmaity sposób operować lampami. Na razie steruję światłem ręcznie łącznikami w domu, lecz dla wygody i oszczędzania energii zamierzam wkrótce dodać programator czasowy oraz czujniki zmierzchu i ruchu.
Po obu stronach drzwi wejściowych i wykuszów tarasowych mam po 2 kinkiety ze światłem góra-dół. Przy takim symetrycznym układzie strefy użytkowe są równo oświetlone. Ale traktuję to jako dekorację. Kiedy potrzebuję, żeby na moim podwórku zrobiło się widno, zapalam oczka w podbitce. Dają mocne konkretne światło! Przydają się m.in. podczas wieczornego podlewania kwiatów w donicach. Z obu rodzajów oświetleniajestem bardzo zadowolona. Z nimi jest praktycznie, a zarazem efektownie.
Choć na miejskiej ulicy jest w nocy jasno od latarni, zamówiłam reflektorki halogenowe do podświetlenia każdego słupa w ogrodzeniu. Zamierzam zamocować je na ziemi od strony ulicy, podkreślając fakturę kształtek betonowych, imitującą łupany granit.
Koszty zakupu oświetlenia zewnętrznego domu i na działkę:
kinkiety 99-120 zł/szt.;
słupki 130-160 zł/szt.;
fontanna z oświetlonym strumieniem wody 3200 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Drzwi wejściowe i tarasowe oświetlają 2 kinkiety z żarówkami góra-dół.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.