Oświetlenie w półce podsufitowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie w półce podsufitowej

Oprawy oświetleniowe umieszczane w różnego rodzaju konstrukcjach podsufitowych nie tylko uatrakcyjniają wnętrze, ale są sprawdzonym i praktycznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń.

aktualizacja: 2017-01-20 12:39:29

Ponadto powierzchnia płyt, pod którymi ukryte jest oświetlenie pozwala ukryć niestarannie wykonane stropy, przewody wentylacyjne czy kanalizacyjne. Dlatego decyzję o miejscu i sposobie ich montażu podejmuj, mając na uwadze także te dodatkowe korzyści.

Profil przyścienny

Zanim zdecydujesz się umieścić oświetlenie w konstrukcjach podsufitowych: półkach podsufitowych, skośnym, łukowym lub falistym obniżeniu sufitu, spróbuj przewidzieć efekt końcowy po jego zamontowaniu lub poradź się architekta wnętrz.

 

Nie w każdym pomieszczeniu przyniesie on dobre efekty. Najmniejsza odległość między sufitem właściwym a konstrukcją podwieszaną powinna bowiem wynosić ok. 5 centymetrów, ponadto potrzebne jest miejsce na same elementy konstrukcyjne.

 

Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie formy podwieszenia takiej zabudowy – która powinna być podporządkowana kształtowi pomieszczenia i wysokości kondygnacji.

Profil przyścienny

W artykule pokazujemy, jak wykonać obniżenie płaszczyzny sufitu wokół ściany, które utworzy rodzaj półki sufitowej o stałej szerokości obiegającej pomieszczenie.

 

Wewnątrz półki będą zainstalowane świetlówki. Półkę taką możesz wykonać z płyt gipsowo-kartonowych, styropianowych lub gipsowych – wszystkie mogą być cięte według indywidualnego projektu lub występować w postaci gotowych kształtek. Do zamocowania półki użyj konstrukcji metalowej.

Etap 1

My skorzystamy z profili przyściennych (UD) – odpowiednio uformowanych. Długość formowanych fragmentów profilu a także jego kolejny podział możesz dostosować do swojego projektu – w zależności od szerokości i wysokości półki podsufitowej. (A) wysokość półki podsufitowej (wg naszego projektu 7 cm), (B) głębokość półki podsufitowej (wg naszego projektu 17 cm), (C) część mocująca – 4 cm (wg naszego projektu profil ten mocujemy 15 cm od sufitu).

Etap 2

Wyprowadź kabel do oświetlenia z sufitu blisko ściany powyżej miejsca, w którym ma być osadzona półka Wyprowadź kabel do oświetlenia z sufitu blisko ściany powyżej miejsca, w którym ma być osadzona półka. Przed montażem zdecyduj, czy światło będzie zapalane niezależnie, czy sprzężone z innym źródłem światła.

Etap 3

Następnie wyznacz poziom przyszłej półki. Najwygodniej będzie skorzystać z poziomnicy laserowej. Na wyznaczonej przez laser linii zaznacz przebieg profili przyściennych, a następnie zamocuj w wyznaczonym miejscu profil przyścienny kołkami rozporowymi. (fot. Bosch) Następnie wyznacz poziom przyszłej półki

Etap 4

Teraz przytnij pozostałe profile UD na mniejsze fragmenty Teraz przytnij pozostałe profile UD na mniejsze fragmenty. My przytniemy je na długość 28 cm. Możesz użyć do tego np. szlifierki kątowej. Z jednej strony profilu (część C) zrób nacięcia na głębokość 4 cm i zagnij profil w sposób pokazany na zdjęciu.

Etap 5

Z drugiej strony profilu zrób nacięcia w miejscu pokazanym na zdjęciu. Nacięcie wykonaj w odległości 7 cm od końca (części A) profilu. Z drugiej strony profilu zrób nacięcia w miejscu pokazanym na zdjęciu

Etap 6

Następnie zagnij do środka pod kątem prostym część A
 Następnie zagnij do środka pod kątem prostym część A.

Etap 7

Usztywnij zagiętą część profilu wkrętami WGB Usztywnij zagiętą część profilu wkrętami WGB. 

Etap 8

Ukształtowane fragmenty profilu
Ukształtowane profile mocuj w 30-centymetrowych odstępach Tak ukształtowane fragmenty profilu przymocuj do profilu przyściennego w trzech miejscach. Ukształtowane profile mocuj w 30-centymetrowych odstępach – jak na zdjęciach.

Etapy 9 i 10

Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD – zarówno od góry

 Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD – zarówno od góry...
Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD od dołu

...jak i od dołu. Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu.
Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu
Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu

Etap 11

W ten sposób powstało rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty g-k. W ten sposób powstało rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty g-k

Etap 12

Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k
Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k. Wysokość płyty bocznej odpowiada długości odcinka (A), płyty spodniej zaś odcinka (B).

Etap 13

Spoiny między płytami g-k oraz między nimi a połączeniem ze ścianą pokryj preparatem gruntującym i nałóż warstwę masy szpachlowej Następnie wtop w nią taśmę lub siatkę zbrojącą
Spoiny między płytami g-k oraz między nimi a połączeniem ze ścianą pokryj preparatem gruntującym i nałóż warstwę masy szpachlowej. Następnie wtop w nią taśmę lub siatkę zbrojącą.

Etap 14

Ponownie nanieś warstwę masy szpachlowej, wygładź ją, a po wyschnięciu zeszlifuj pacą z siatką ścierną Ponownie nanieś warstwę masy szpachlowej, wygładź ją, a po wyschnięciu zeszlifuj pacą z siatką ścierną. 

Etap 15

Tak wykonane podwieszenie możesz teraz pomalować. Najlepiej użyj tej samej farby, jaką pomalowany jest sufit właściwy – dzięki temu sufit nie obniży się optycznie, a światło spod niego wychodzące będzie rozproszone. Tak wykonane podwieszenie możesz teraz pomalować

Etap 16

Teraz zainstaluj oświetlenie

 

Teraz zainstaluj oświetlenie. Możesz użyć świetlówek (barwa światła zbliżona do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki) lub węży świetlnych (światło delikatne, dekoracyjne). My użyliśmy świetlówek liniowych z oprawą (belką świetlówkową).
Możesz użyć świetlówek (barwa światła zbliżona do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki) lub węży świetlnych (światło delikatne, dekoracyjne). My użyliśmy świetlówek liniowych z oprawą (belką świetlówkową)

 

(zdjęcia: E. Gąsecka)

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

06 Wrz 2013, 18:34

Fajny pomysł może z niego skorzystam:)

time image

Gość praktyk

22 Sie 2013, 07:50

1. Profili nie wolno ciąć szlifierką. Błąd karygodny.2. Po co tworzyć tak skomplikowaną konstrukcję. Wystarczy zadzwonić do doradcy technicznego producenta płyt jak to zrobić. Morza dużo prościej.

time image

03 Gru 2010, 21:43

Cytat Proszę tylko o wyjaśnienie - etap 8: w jaki sposób przymocować ukształtowany fragmenty profilu do profilu przyściennego? Od spodu ok ale co ze ścianą - na kołkach rozporowych do betonu? Z góry wielkie dzięki za wyjaśnienie.. ...

time image

Gość Adam

03 Gru 2010, 10:49

Pomysłowa zabudowa tylko zastanawiam sie po jakim czasie powstaną pęknięcia i obluzowania przy ścianie takiego panelu,zamiast świetlówki której słychać prace wstawiłbym listwę z diodami Abram1972@o2.pl.

time image

Gość Michał

29 Wrz 2010, 10:22

I to jest to czego szukałem od dłuższego czasu. Wielkie dzięki :) Proszę tylko o wyjaśnienie - etap 8: w jaki sposób przymocować ukształtowany fragmenty profilu do profilu przyściennego? Od spodu ok ale co ze ścianą - na kołkach rozporowych do betonu? Z góry wielkie dzięki za wyjaśnienie..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny