Oświetleniem z kinkietów na ścianach zewnętrznych sterujemy ręcznie - to wygodne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetleniem z kinkietów na ścianach zewnętrznych sterujemy ręcznie - to wygodne

Kinkiety na ścianach okalają cały dom, ale podzieliłem je na 4 sekcje. Każda ma osobny łącznik w domu i możemy tak regulować światło, jak w danej chwili potrzebujemy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2010 i 2018 r.

Oświetlenie na domu:

  • Oprawy z IP 65; na ścianach kinkiety, na ganku górne lampy ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, nad garażem reflektor halogenowy LED 10 W z czujnikiem ruchu.
  • Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, do 3000 K.
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

  • Oprawy z IP 67.
  • Lampy słupki o wysokości 1 m, 11 szt. (w przyszłości - 6 dodatkowych przy tarasie i oprawy najazdowe w podjeździe do garażu).
  • Żarówki energooszczędne 24 W.
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
Nowe metalowe słupki w instalacji ogrodowej
Nowe metalowe słupki w instalacji ogrodowej.

Decyzja: Rok temu zmieniłem nawierzchnię na ścieżkach, prowadzących w głąb ogrodu i do gospodarczej części z kojcem dla psa. Równocześnie zmodernizowałem i przedłużyłem instalację oświetlającą ogród, ponieważ na połowie działki brakowało lamp słupków. Kończyły się na linii wiaty śmietnikowej, a idąc wieczorem, np. do kojca psa, trzeba było posługiwać się latarką. Stare słupki zdemontowałem. Zależało mi, żeby wszędzie były jednakowe - zamierzam zwiększyć ich liczbę o 6 przy tarasie i basenie.

Tym razem wybrałem wyroby bardziej wodoszczelne od poprzednich, zamiast IP 65 mają IP 67. Są też wyższe o 30 cm i nowocześniejsze. W trakcie budowy domu, 10 lat temu, elektryk nie polecał rozprowadzenia w ogrodzie oświetlenia niskonapięciowego, twierdząc, że uniknę niepotrzebnych korowodów z dopasowaniem lamp i żarówek do transformatora.

Mając tradycyjną instalację na 230 V, bez problemu mógł teraz ją rozbudować i dodać kilka punktów, a ja swobodnie zająłem się wyborem lamp. Równocześnie umówiłem się z nim na założenie opraw najazdowych w podjeździe do garażu. Czekamy na dostawę. Z nimi najczęściej używana strefa wjazdowa będzie widniejsza po zmroku i bardziej reprezentacyjna.

Halogen nad garażem
Czujnik ruchu uruchamia halogen nad garażem.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

Czujnik ruchu ma tylko reflektor halogenowy nad wjazdem do garażu. To bardzo wygodne i bezobsługowe wyposażenie. Inne lampy obsługujemy z żoną ręcznie. Najczęściej włączamy górne światło na ganku, energooszczędne żarówki kompaktowe o mocy 8 W wystarczają do rozjaśnienia strefy wejściowej. Kinkiety na ścianach okalają cały dom, ale podzieliłem je na 4 sekcje. Każda ma osobny łącznik w domu i możemy tak regulować światło, jak w danej chwili potrzebujemy. Zastanawiam się jednak, czy nie dodać do kinkietów czujników zmierzchu, albo programatora czasowego. Wtedy obsługi z naszej strony byłoby jeszcze mniej.

Do budynku z tradycyjną architekturą i kolorystyką dopasowaliśmy dość proste kinkiety i żarówki z ciepłą barwą światła. Obudowa opraw zlewa się z tynkiem i w dzień są mało widoczne, natomiast wieczorem sączy się z nich delikatne ciepłe światło. Mocniejsze światło dają lampy słupki, zależy mi na dokładnym oświetleniu traktów komunikacyjnych.

Oświetlenie na ganku i kinkiety po bokach okien

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

  • lampy słupki 570 zł/szt. + montaż 100 zł/każda;
  • kinkiety 280 zł/szt.;
  • lampy na ganku 190 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje