Oświetleniem z kinkietów na ścianach zewnętrznych sterujemy ręcznie - to wygodne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetleniem z kinkietów na ścianach zewnętrznych sterujemy ręcznie - to wygodne

Kinkiety na ścianach okalają cały dom, ale podzieliłem je na 4 sekcje. Każda ma osobny łącznik w domu i możemy tak regulować światło, jak w danej chwili potrzebujemy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2010 i 2018 r.

Oświetlenie na domu:

  • Oprawy z IP 65; na ścianach kinkiety, na ganku górne lampy ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, nad garażem reflektor halogenowy LED 10 W z czujnikiem ruchu.
  • Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, do 3000 K.
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

  • Oprawy z IP 67.
  • Lampy słupki o wysokości 1 m, 11 szt. (w przyszłości - 6 dodatkowych przy tarasie i oprawy najazdowe w podjeździe do garażu).
  • Żarówki energooszczędne 24 W.
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
Nowe metalowe słupki w instalacji ogrodowej
Nowe metalowe słupki w instalacji ogrodowej.

Decyzja: Rok temu zmieniłem nawierzchnię na ścieżkach, prowadzących w głąb ogrodu i do gospodarczej części z kojcem dla psa. Równocześnie zmodernizowałem i przedłużyłem instalację oświetlającą ogród, ponieważ na połowie działki brakowało lamp słupków. Kończyły się na linii wiaty śmietnikowej, a idąc wieczorem, np. do kojca psa, trzeba było posługiwać się latarką. Stare słupki zdemontowałem. Zależało mi, żeby wszędzie były jednakowe - zamierzam zwiększyć ich liczbę o 6 przy tarasie i basenie.

Tym razem wybrałem wyroby bardziej wodoszczelne od poprzednich, zamiast IP 65 mają IP 67. Są też wyższe o 30 cm i nowocześniejsze. W trakcie budowy domu, 10 lat temu, elektryk nie polecał rozprowadzenia w ogrodzie oświetlenia niskonapięciowego, twierdząc, że uniknę niepotrzebnych korowodów z dopasowaniem lamp i żarówek do transformatora.

Mając tradycyjną instalację na 230 V, bez problemu mógł teraz ją rozbudować i dodać kilka punktów, a ja swobodnie zająłem się wyborem lamp. Równocześnie umówiłem się z nim na założenie opraw najazdowych w podjeździe do garażu. Czekamy na dostawę. Z nimi najczęściej używana strefa wjazdowa będzie widniejsza po zmroku i bardziej reprezentacyjna.

Halogen nad garażem
Czujnik ruchu uruchamia halogen nad garażem.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

Czujnik ruchu ma tylko reflektor halogenowy nad wjazdem do garażu. To bardzo wygodne i bezobsługowe wyposażenie. Inne lampy obsługujemy z żoną ręcznie. Najczęściej włączamy górne światło na ganku, energooszczędne żarówki kompaktowe o mocy 8 W wystarczają do rozjaśnienia strefy wejściowej. Kinkiety na ścianach okalają cały dom, ale podzieliłem je na 4 sekcje. Każda ma osobny łącznik w domu i możemy tak regulować światło, jak w danej chwili potrzebujemy. Zastanawiam się jednak, czy nie dodać do kinkietów czujników zmierzchu, albo programatora czasowego. Wtedy obsługi z naszej strony byłoby jeszcze mniej.

Do budynku z tradycyjną architekturą i kolorystyką dopasowaliśmy dość proste kinkiety i żarówki z ciepłą barwą światła. Obudowa opraw zlewa się z tynkiem i w dzień są mało widoczne, natomiast wieczorem sączy się z nich delikatne ciepłe światło. Mocniejsze światło dają lampy słupki, zależy mi na dokładnym oświetleniu traktów komunikacyjnych.

Oświetlenie na ganku
Kinkiety zewnętrzne
Oświetlenie na ganku i kinkiety po bokach okien

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

  • lampy słupki 570 zł/szt. + montaż 100 zł/każda;
  • kinkiety 280 zł/szt.;
  • lampy na ganku 190 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny