Pomimo rozbudowania instalacji elektrycznej, ciągle brakuje gniazd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomimo rozbudowania instalacji elektrycznej, ciągle brakuje gniazd!

Liczbę gniazd wtykowych zaprojektowaliśmy na wyrost, bo wciąż przybywa nam sprzętów. W kuchni nad blatem mamy 9 "wtyków" i wcale nie jest ich za dużo. W łazience rodzinnej brakuje co najmniej dwóch gniazd - mówi Ewelina, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Z PVC, srebrny i biały;
  • Gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy;
  • W łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne.
  • Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.

Decyzja: Chcieliśmy, z mężem, mieć w domu różnorodne oświetlenie użytkowe i dekoracyjne, na tarasie gniazda wtykowe i głośnikowe, rozbudowaną instalację alarmową i domofonową, regulatory w systemie grzewczym. Projekt elektryki w ramach gotowego projektu budynku był zbyt ubogi, dlatego wspólnie z architektami wnętrz go rozbudowaliśmy. Elektryk rozprowadził instalację i zakończył ją osprzętem, który mu wskazaliśmy w specjalistycznej hurtowni. Wspólnie z architektami zdecydowaliśmy, że najlepsze będą wyroby z plastiku w kolorze srebrnym i białym.

Łączniki oświetleniowe w strefie dziennej
W strefie dziennej łączniki oświetleniowe pogrupowano w pionowych ramkach.
Osprzęt w wiatrołapie
Osprzęt w wiatrołapie.

Osprzęt elektryczny - rady i przestrogi:

  • Kiedy zliczyliśmy nasze potrzeby, dotyczące oświetlenia i gniazd np. w kuchni, trochę się przestraszyłam, że pomieszczenia będą "utkane" rozmaitymi kontaktami. Ale tak się, na szczęście, nie stało. Elektryk zgrabnie pogrupował je w pionowe i poziome moduły różnej wielkości. To estetyczny sposób, nie oszpecający wnętrz. Większość łączników w konkretnym pomieszczeniu znajduje się w jednym miejscu i to jest wygodne. Na początku musieliśmy się nauczyć, który łącznik obsługuje konkretne lampy, ale teraz nie ma z tym większego problemu. Jedynie panie do sprzątania lub goście przez chwilę szukają odpowiedniego.

  • Liczbę gniazd wtykowych zaprojektowaliśmy na wyrost, bo wciąż przybywa nam sprzętów. W kuchni nad blatem mamy 9 "wtyków" i wcale nie jest ich za dużo. Do kilku dodatkowych podłączyliśmy kuchenkę, lodówkę, piekarnik, mikrofalę - wszystkie na osobnych obwodach. W łazience rodzinnej przy umywalce są moduły z trzema gniazdami i trzema łącznikami do oświetlenia. Kiedy wszyscy naraz ładujemy elektryczne szczoteczki do zębów i np. ja lub córka chcemy wysuszyć włosy, a mąż się ogolić - brakuje co najmniej dwóch gniazd.

    Dziś poprosiłabym o założenie przy jednobiegowych schodach i w górnym holu modeli krzyżowych, a nie schodowych, bo wygodniej byłoby z trzecim przyciskiem przy gabinecie. Bardzo przydatne na tarasie są gniazda wtykowe i głośnikowe - oczywiście, są odporne na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne. Podczas wypoczynku możemy posłuchać tu muzyki, nie mówiąc już o większych przyjęciach. Często podłączamy również sprzęt do sprzątania i prac ogrodowych itp. Świetna sprawa.
Osprzęt przy schodach
Osprzęt przy schodach
Gniazda na tarasie
Odporne na czynniki atmosferyczne gniazda na tarasie.
  • Plastik, z którego wytworzono osprzęt, jest trwały, nie widać na nim śladów palców, nie odbarwił się, łatwo się go myje. Koleżanka, która ma osprzęt ze szkła, narzeka na utrzymywanie go w czystości.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Osprzęt elektryczny - koszty:

  • osprzęt elektryczny 8700 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny