Osprzęt elektroinstalacyjny:
- Z PVC, srebrny i biały;
- Gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy;
- W łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne.
- Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.
Decyzja: Chcieliśmy, z mężem, mieć w domu różnorodne oświetlenie użytkowe i dekoracyjne, na tarasie gniazda wtykowe i głośnikowe, rozbudowaną instalację alarmową i domofonową, regulatory w systemie grzewczym. Projekt elektryki w ramach gotowego projektu budynku był zbyt ubogi, dlatego wspólnie z architektami wnętrz go rozbudowaliśmy. Elektryk rozprowadził instalację i zakończył ją osprzętem, który mu wskazaliśmy w specjalistycznej hurtowni. Wspólnie z architektami zdecydowaliśmy, że najlepsze będą wyroby z plastiku w kolorze srebrnym i białym.
W strefie dziennej łączniki oświetleniowe pogrupowano w pionowych ramkach.
Osprzęt elektryczny - rady i przestrogi:
- Kiedy zliczyliśmy nasze potrzeby, dotyczące oświetlenia i gniazd np. w kuchni, trochę się przestraszyłam, że pomieszczenia będą "utkane" rozmaitymi kontaktami. Ale tak się, na szczęście, nie stało. Elektryk zgrabnie pogrupował je w pionowe i poziome moduły różnej wielkości. To estetyczny sposób, nie oszpecający wnętrz. Większość łączników w konkretnym pomieszczeniu znajduje się w jednym miejscu i to jest wygodne. Na początku musieliśmy się nauczyć, który łącznik obsługuje konkretne lampy, ale teraz nie ma z tym większego problemu. Jedynie panie do sprzątania lub goście przez chwilę szukają odpowiedniego.
- Liczbę gniazd wtykowych zaprojektowaliśmy na wyrost, bo wciąż przybywa nam sprzętów. W kuchni nad blatem mamy 9 "wtyków" i wcale nie jest ich za dużo. Do kilku dodatkowych podłączyliśmy kuchenkę, lodówkę, piekarnik, mikrofalę - wszystkie na osobnych obwodach. W łazience rodzinnej przy umywalce są moduły z trzema gniazdami i trzema łącznikami do oświetlenia. Kiedy wszyscy naraz ładujemy elektryczne szczoteczki do zębów i np. ja lub córka chcemy wysuszyć włosy, a mąż się ogolić - brakuje co najmniej dwóch gniazd.
Dziś poprosiłabym o założenie przy jednobiegowych schodach i w górnym holu modeli krzyżowych, a nie schodowych, bo wygodniej byłoby z trzecim przyciskiem przy gabinecie. Bardzo przydatne na tarasie są gniazda wtykowe i głośnikowe - oczywiście, są odporne na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne. Podczas wypoczynku możemy posłuchać tu muzyki, nie mówiąc już o większych przyjęciach. Często podłączamy również sprzęt do sprzątania i prac ogrodowych itp. Świetna sprawa.
Odporne na czynniki atmosferyczne gniazda na tarasie.
- Plastik, z którego wytworzono osprzęt, jest trwały, nie widać na nim śladów palców, nie odbarwił się, łatwo się go myje. Koleżanka, która ma osprzęt ze szkła, narzeka na utrzymywanie go w czystości.
Osprzęt elektryczny - koszty:
- osprzęt elektryczny 8700 zł.
Lilianna Jampolska