Pomimo rozbudowania instalacji elektrycznej, ciągle brakuje gniazd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomimo rozbudowania instalacji elektrycznej, ciągle brakuje gniazd!

Liczbę gniazd wtykowych zaprojektowaliśmy na wyrost, bo wciąż przybywa nam sprzętów. W kuchni nad blatem mamy 9 "wtyków" i wcale nie jest ich za dużo. W łazience rodzinnej brakuje co najmniej dwóch gniazd - mówi Ewelina, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Z PVC, srebrny i biały;
  • Gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy;
  • W łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne.
  • Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.

Decyzja: Chcieliśmy, z mężem, mieć w domu różnorodne oświetlenie użytkowe i dekoracyjne, na tarasie gniazda wtykowe i głośnikowe, rozbudowaną instalację alarmową i domofonową, regulatory w systemie grzewczym. Projekt elektryki w ramach gotowego projektu budynku był zbyt ubogi, dlatego wspólnie z architektami wnętrz go rozbudowaliśmy. Elektryk rozprowadził instalację i zakończył ją osprzętem, który mu wskazaliśmy w specjalistycznej hurtowni. Wspólnie z architektami zdecydowaliśmy, że najlepsze będą wyroby z plastiku w kolorze srebrnym i białym.

Łączniki oświetleniowe w strefie dziennej
W strefie dziennej łączniki oświetleniowe pogrupowano w pionowych ramkach.
Osprzęt w wiatrołapie
Osprzęt w wiatrołapie.

Osprzęt elektryczny - rady i przestrogi:

  • Kiedy zliczyliśmy nasze potrzeby, dotyczące oświetlenia i gniazd np. w kuchni, trochę się przestraszyłam, że pomieszczenia będą "utkane" rozmaitymi kontaktami. Ale tak się, na szczęście, nie stało. Elektryk zgrabnie pogrupował je w pionowe i poziome moduły różnej wielkości. To estetyczny sposób, nie oszpecający wnętrz. Większość łączników w konkretnym pomieszczeniu znajduje się w jednym miejscu i to jest wygodne. Na początku musieliśmy się nauczyć, który łącznik obsługuje konkretne lampy, ale teraz nie ma z tym większego problemu. Jedynie panie do sprzątania lub goście przez chwilę szukają odpowiedniego.

  • Liczbę gniazd wtykowych zaprojektowaliśmy na wyrost, bo wciąż przybywa nam sprzętów. W kuchni nad blatem mamy 9 "wtyków" i wcale nie jest ich za dużo. Do kilku dodatkowych podłączyliśmy kuchenkę, lodówkę, piekarnik, mikrofalę - wszystkie na osobnych obwodach. W łazience rodzinnej przy umywalce są moduły z trzema gniazdami i trzema łącznikami do oświetlenia. Kiedy wszyscy naraz ładujemy elektryczne szczoteczki do zębów i np. ja lub córka chcemy wysuszyć włosy, a mąż się ogolić - brakuje co najmniej dwóch gniazd.

    Dziś poprosiłabym o założenie przy jednobiegowych schodach i w górnym holu modeli krzyżowych, a nie schodowych, bo wygodniej byłoby z trzecim przyciskiem przy gabinecie. Bardzo przydatne na tarasie są gniazda wtykowe i głośnikowe - oczywiście, są odporne na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne. Podczas wypoczynku możemy posłuchać tu muzyki, nie mówiąc już o większych przyjęciach. Często podłączamy również sprzęt do sprzątania i prac ogrodowych itp. Świetna sprawa.
Osprzęt przy schodach
Osprzęt przy schodach
Gniazda na tarasie
Odporne na czynniki atmosferyczne gniazda na tarasie.
  • Plastik, z którego wytworzono osprzęt, jest trwały, nie widać na nim śladów palców, nie odbarwił się, łatwo się go myje. Koleżanka, która ma osprzęt ze szkła, narzeka na utrzymywanie go w czystości.

Osprzęt elektryczny - koszty:

  • osprzęt elektryczny 8700 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje