Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu według własnego projektu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu według własnego projektu

Wpuszczane halogeny zamontowałem w podbitce dachu, bo dekoracyjnie oświetlają z góry każdy bok domu, ponadto w tamtym czasie były bardzo modne. Nawet nad wjazdem do garażu jest tylko takie oświetlenie - mówi Jurek, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2003 r.

Oświetlenie na domu:

  • IP 44, oprawy wpuszczone w podbitkę dachu z żarówkami halogenowymi (dookoła budynku); lampa wisząca na ganku i 2 kinkiety na ścianie przy tarasie ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W i z barwą światła ciepła biel. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.

Oświetlenie na działce:

  • IP 65, przy furtce latarnia o wys. 2,30 m z czujnikiem zmierzchu i świetlówką kompaktową o mocy 11 W. Do wyeksponowania roślin - 2 halogeny oraz 8 małych reflektorków na ostrzach. 
  • Instalacja elektryczna - latarnia i halogeny zasilane prądem z sieci 230 V, kable ziemne YKY. Reflektorki na obwodzie niskonapięciowym 12 V (z transformatorkiem).
Wisząca lampa we wnęce nad gankiem
Wisząca lampa we wnęce nad gankiem

Decyzja: wpuszczane halogeny zamontowałem w podbitce dachu, bo dekoracyjnie oświetlają z góry każdy bok domu, ponadto w tamtym czasie były bardzo modne. Nawet nad wjazdem do garażu jest tylko takie oświetlenie. Duże halogeny, teraz często zakładane z czujnikiem ruchu i zmierzchu, po prostu rażą mnie w oczy i utrudniają, a nie ułatwiają, wjazd do garażu. Z tego powodu nie chciałem ich mieć w strefie wjazdowej i słusznie zrobiłem. Halogenów używam natomiast w głębi ogrodu, podświetlam nimi oczko wodne, kaskadę i kępę brzóz. Tam się sprawdzają!

Kiedy byłem w sanatorium, bardzo spodobało mi się podświetlenie od dołu halogenami nagich koron drzew i po powrocie skopiowałem ten pomysł przy oczku wodnym. We wnęce przy drzwiach wejściowych zawiesiłem górną lampę, żebyśmy z żoną dobrze widzieli zamki i klamkę. Oprawa jest taka sama, jak kinkiety, które zawiesiłem na tarasie za domem. Przestrzeń przy furtce oświetliłem dopiero kilka lat po przeprowadzce wysoką latarnią, po stwierdzeniu, że brakuje tam światła. Wkręciłem mocną świetlówkę kompaktową.

Oświetlenie oczka wodnego
Latarnia przy furtce

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Obecnie zewnętrznym oświetleniem domu operuję następująco - na co dzień używam jedynie latarni przy furtce i lampy na ganku. Kiedy przyjmujemy gości, szykuję pełną iluminację, czyli dodaję halogeny w podbitce, a nawet dekoracyjne oświetlenie w ogrodzie. Najbardziej przydatna jest latarnia przy furtce. Wyposażyłem ją w czujnik zmierzchu, dzięki któremu w całej strefie wejściowej i wjazdowej oraz na fragmencie prywatnej drogi jest dostatecznie widno po zapadnięciu zmroku. Warto montować czujnik zmierzchu!

    Resztą lamp zarządzam ręcznie, bo nie miałem potrzeby automatyzować oświetlenia. Robiąc dziś oświetlenie na domu, znowu bym zastosował oprawy w podbitce. Dają ładny efekt. Do tej pory żaden halogen nie przepalił się, pewnie dlatego, że z zasady nie kupuję tandety i po trosze dlatego, że rzadziej używam tych obwodów świetlnych. Kiedy halogeny padną, wymienię je na LED-y.

  • Oświetlenie zewnętrzne zaprojektowałem na wyczucie sam. Wskazywałem elektrykowi miejsca, gdzie chcę mieć lampy, a on sam niczego nie zmienił, ani nie odradził. Wyprowadził kable gdzie trzeba. Poprosiłem go również o położenie kabla do latarni przy furtce i halogenów nad oczkiem wodnym. Specjalne kable ziemne YKY umiejscowił w rowach o głębokości 60 cm, fachowo zabezpieczył i oznaczył folią. Jest to ważne, bo podczas przesadzania roślin udało mi się przeciąć płytko usytuowany obwód niskonapięciowy 12 V, na którym mam niskie reflektorki do podświetlania rabat.

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

  • górna lampa i kinkiety 120-145 zł/szt.; 
  • latarnia (własnej roboty) 100 zł.
Oświetlenie w podsufitce
Kinkiet na elewacji

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciel zastosował halogeny w okapie dachu, na ganku - lampę wiszącą.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny