Oświetlenie małego ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie małego ogrodu

Różnorodne oświetlenie sprawia, że malutkie ogrody nie znikają po zmroku, wydają się większe i ciekawe. Do uruchamiania oświetlenia używam pilota. Gorąco polecam takie rozwiązanie - jest bardzo wygodne i niedrogie! - mówi Ewelina, która razem z Tomaszem jest Czytelnikiem Budujemy Dom, a oświetlenie zewnętrzne założyli w 2017 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy IP 65.
 • Na frontowej ścianie - lampy oczka pod gzymsem dachu i plafoniery pod balkonem nad garażem.
 • Na tylnej elewacji - plafoniery pod gzymsem dachu i pod balkonami nad tarasem i wejściem gospodarczym.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 65.
 • Lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 7 W, reflektorki halogenowe 4 W.
 • Sterowanie lampami pilotem.
 • Lampy solarne - w kształcie żarówek i łańcuchów.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Lampy nad wejściem zamontował deweloper
Lampy nad wejściem zamontował deweloper

Decyzja: Ewelina - Wprowadziliśmy się do segmentu w zabudowie szeregowej i to deweloper wykonał oświetlenie na budynku. Wszyscy sąsiedzi mają identyczne oczka i plafoniery na obu kondygnacjach. Szczególnie lubimy lampy pod dachem nad głównym wejściem. Ogólnie oświetlenie było udane, ale brakowało lamp w ogródkach.

Architektka krajobrazu doradziła założenie ich w celu podświetlenia roślin. Powiedziała "warto wykorzystać fakt, że ziemia jest świeżo rozkopana podczas robienia automatycznego nawadniania". Zarekomendowała instalację na 230 V, ostrzegając, że z oświetleniem solarnym różnie bywa, w zimie się nie sprawdzi. Poprosiłam o wkomponowanie lamp kul rozmaitych gabarytów na rabatach w ogródku przednim i tylnym, bo bardzo mi się podobają. Emitują rozproszone światło z aureolą.

Do wyboru i lokalizacji innego rodzaju lamp już się nie wtrącałam. Zastosowała reflektorki halogenowe, którymi podświetliła od dołu, punktowo, m.in. korony katalp i jodeł oraz ścianę z powojników. Później ja sama dodałam lampy solarne na tarasie. Na Boże Narodzenie na jodłach w przedogródku zawieszam łańcuchy świetlne. Różnorodne oświetlenie sprawia, że malutkie ogrody nie znikają po zmroku, wydają się większe i ciekawe.

Kule i reflektorki halogenowe w żwirowym przedogródku
Kule i reflektorki halogenowe w żwirowym przedogródku
Halogeny od dołu podświetlają drzewa
Halogeny od dołu podświetlają drzewa

Oświetlenie przedogródka - rady i przestrogi:

 • Zastosowałyśmy z projektantką lampy kule w trzech rozmiarach. Niektóre są całe widoczne, inne zarosły trawami ozdobnymi, delikatne światło fajnie się przebija przez źdźbła i kłosy. Klosze nie zżółkły, wytrzymują słońce, deszcz, mróz. Nie brudzą się zbyt mocno, myję je raz w roku. Kule w żwirowym przedogródku zapalam codziennie w październiku i listopadzie, kiedy jest najbardziej szaro i ponuro. Wtedy przy naszym domu jest widno i radośnie. Do uruchamiania oświetlenia używam pilota. To znowu doradziła architektka i gorąco polecam takie rozwiązanie. Jest bardzo wygodne i niedrogie!

 • Tomek: Ja rekomenduję zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej na wstępnym etapie tworzenia ogrodu, bo wtedy nie niszczy się roślin i trawnika, aranżacja świetlna jest spójna i ma wyznaczone spektakularne punkty. Kiedy robi się to później, często oświetlenie wygląda jak od Sasa do lasa. U nas nigdzie nie brakuje lamp, wszystkie od trzech lat działają, jak trzeba. Naszą instalację w ogrodzie wykonał dobry elektryk, obwody zewnętrzne zabezpieczył oddzielnymi bezpiecznikiem nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym. Reflektorki halogenowe sprowadzał od producenta, nie chcieliśmy tanich z hipermarketu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oświetlenie przedogródka - koszty:

 • lampy kule - duża 200 zł, średnia 150 zł, mała 100 zł;
 • reflektorki halogenowe 100 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny