Oświetlenie małego ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie małego ogrodu

Różnorodne oświetlenie sprawia, że malutkie ogrody nie znikają po zmroku, wydają się większe i ciekawe. Do uruchamiania oświetlenia używam pilota. Gorąco polecam takie rozwiązanie - jest bardzo wygodne i niedrogie! - mówi Ewelina, która razem z Tomaszem jest Czytelnikiem Budujemy Dom, a oświetlenie zewnętrzne założyli w 2017 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy IP 65.
 • Na frontowej ścianie - lampy oczka pod gzymsem dachu i plafoniery pod balkonem nad garażem.
 • Na tylnej elewacji - plafoniery pod gzymsem dachu i pod balkonami nad tarasem i wejściem gospodarczym.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 65.
 • Lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 7 W, reflektorki halogenowe 4 W.
 • Sterowanie lampami pilotem.
 • Lampy solarne - w kształcie żarówek i łańcuchów.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Lampy nad wejściem zamontował deweloper
Lampy nad wejściem zamontował deweloper

Decyzja: Ewelina - Wprowadziliśmy się do segmentu w zabudowie szeregowej i to deweloper wykonał oświetlenie na budynku. Wszyscy sąsiedzi mają identyczne oczka i plafoniery na obu kondygnacjach. Szczególnie lubimy lampy pod dachem nad głównym wejściem. Ogólnie oświetlenie było udane, ale brakowało lamp w ogródkach.

Architektka krajobrazu doradziła założenie ich w celu podświetlenia roślin. Powiedziała "warto wykorzystać fakt, że ziemia jest świeżo rozkopana podczas robienia automatycznego nawadniania". Zarekomendowała instalację na 230 V, ostrzegając, że z oświetleniem solarnym różnie bywa, w zimie się nie sprawdzi. Poprosiłam o wkomponowanie lamp kul rozmaitych gabarytów na rabatach w ogródku przednim i tylnym, bo bardzo mi się podobają. Emitują rozproszone światło z aureolą.

Do wyboru i lokalizacji innego rodzaju lamp już się nie wtrącałam. Zastosowała reflektorki halogenowe, którymi podświetliła od dołu, punktowo, m.in. korony katalp i jodeł oraz ścianę z powojników. Później ja sama dodałam lampy solarne na tarasie. Na Boże Narodzenie na jodłach w przedogródku zawieszam łańcuchy świetlne. Różnorodne oświetlenie sprawia, że malutkie ogrody nie znikają po zmroku, wydają się większe i ciekawe.

Kule i reflektorki halogenowe w żwirowym przedogródku
Kule i reflektorki halogenowe w żwirowym przedogródku
Halogeny od dołu podświetlają drzewa
Halogeny od dołu podświetlają drzewa

Oświetlenie przedogródka - rady i przestrogi:

 • Zastosowałyśmy z projektantką lampy kule w trzech rozmiarach. Niektóre są całe widoczne, inne zarosły trawami ozdobnymi, delikatne światło fajnie się przebija przez źdźbła i kłosy. Klosze nie zżółkły, wytrzymują słońce, deszcz, mróz. Nie brudzą się zbyt mocno, myję je raz w roku. Kule w żwirowym przedogródku zapalam codziennie w październiku i listopadzie, kiedy jest najbardziej szaro i ponuro. Wtedy przy naszym domu jest widno i radośnie. Do uruchamiania oświetlenia używam pilota. To znowu doradziła architektka i gorąco polecam takie rozwiązanie. Jest bardzo wygodne i niedrogie!

 • Tomek: Ja rekomenduję zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej na wstępnym etapie tworzenia ogrodu, bo wtedy nie niszczy się roślin i trawnika, aranżacja świetlna jest spójna i ma wyznaczone spektakularne punkty. Kiedy robi się to później, często oświetlenie wygląda jak od Sasa do lasa. U nas nigdzie nie brakuje lamp, wszystkie od trzech lat działają, jak trzeba. Naszą instalację w ogrodzie wykonał dobry elektryk, obwody zewnętrzne zabezpieczył oddzielnymi bezpiecznikiem nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym. Reflektorki halogenowe sprowadzał od producenta, nie chcieliśmy tanich z hipermarketu.

Oświetlenie przedogródka - koszty:

 • lampy kule - duża 200 zł, średnia 150 zł, mała 100 zł;
 • reflektorki halogenowe 100 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje