Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie. Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu - mówią Mirka i Filip, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli wiosną 2016 r.

Oświetlenie na domu:

  • Oprawy stopień ochrony IP 44; na ścianach - 8 kinkietów elewacyjnych ze stali nierdzewnej; żarówki LED o mocy 3 W, barwa światła zimna biel. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

  • Docelowo 3 lampy-słupki o wys. 60 cm wzdłuż podjazdu i przy ganku (na razie założono 1). 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody, kabel YKY na gł. 80 cm, zaznaczony niebieską folią.

Oświetlenie na froncie domu

Decyzja: Mirka: Wiadomo, z elektryką nie ma żartów, więc instalację na domu i w ogrodzie wykonali elektrycy z uprawnieniami, jeszcze na etapie układania kabli w pomieszczeniach. Trafiłam na fajnych młodych fachowców, którzy podpowiedzieli mi, żeby do oświetlenia na zewnątrz dodać w skrzynce elektrycznej programator czasowy. Jestem teraz z niego szczególnie zadowolona, bo samoczynnie i w porę zapala i gasi lampy, co daje oszczędności w rachunkach za prąd.

Oprawy zewnętrzne zamontowaliśmy po otynkowaniu elewacji. Przede wszystkim postawiłam na oświetlenie użytkowe, a nie dekoracyjne. Tę drugą funkcję kinkiety spełniają podświetlając boniowanie na elewacji i elementy z kamienia. Niebiesko-szare pasy oraz cieniowana okładzina dają mocny efekt plastyczny, więc zdecydowałam nie robić im konkurencji zbyt ozdobnym światłem. Kinkiety i słupki do oświetlenia podjazdu i przestrzeni przy ganku pochodzą z tej samej serii - nie chciałam wprowadzać estetycznego miszmaszu.

Słupek ogrodowy
Wybrukowaną przestrzeń przed gankiem oświetla słupek ogrodowy o wys. 60 cm.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

Filip: Ilość obwodów i tzw. punktów dobraliśmy z elektrykami trochę na wyrost, żeby móc zmienić oświetlenie w przyszłości, mamy też wyprowadzony nieużywany kabel pod wiatę garażową. Zewnętrzne gniazda umieściliśmy na tarasie i przed frontem domu. Możemy podłączyć do nich myjkę ciśnieniową, oświetlenie bożonarodzeniowe itp. Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie.

Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu. Rada - przed zakupem trzeba zmierzyć najważniejsze odległości. Wybrnęliśmy z kłopotu, odwracając je w dół. Wyglądają dobrze.

Uniknęliśmy montażu lamp przy furtce i bramie wjazdowej, ponieważ po przeciwnej stronie drogi stoi latarnia uliczna. Wzdłuż podjazdu z kostki dodamy natomiast 2 lampy typu słupek, jak ta oświetlająca wybrukowaną przestrzeń przed gankiem. To wszystko.

Dwa kinkiety na tarasie
Na tarasie umieszczono gniazdo zewnętrzne i kinkiety

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

  • Kinkiety 35 zł/szt.; słupki 80 zł/szt.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom oświetlają na zewnątrz kinkiety elewacyjne, jednopunktowe LED o mocy 3 W.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny