Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie. Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu - mówią Mirka i Filip, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli wiosną 2016 r.

Oświetlenie na domu:

  • Oprawy stopień ochrony IP 44; na ścianach - 8 kinkietów elewacyjnych ze stali nierdzewnej; żarówki LED o mocy 3 W, barwa światła zimna biel. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

  • Docelowo 3 lampy-słupki o wys. 60 cm wzdłuż podjazdu i przy ganku (na razie założono 1). 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody, kabel YKY na gł. 80 cm, zaznaczony niebieską folią.
Oświetlenie na froncie domu
Oświetlenie na froncie domu

Decyzja: Mirka: Wiadomo, z elektryką nie ma żartów, więc instalację na domu i w ogrodzie wykonali elektrycy z uprawnieniami, jeszcze na etapie układania kabli w pomieszczeniach. Trafiłam na fajnych młodych fachowców, którzy podpowiedzieli mi, żeby do oświetlenia na zewnątrz dodać w skrzynce elektrycznej programator czasowy. Jestem teraz z niego szczególnie zadowolona, bo samoczynnie i w porę zapala i gasi lampy, co daje oszczędności w rachunkach za prąd.

Oprawy zewnętrzne zamontowaliśmy po otynkowaniu elewacji. Przede wszystkim postawiłam na oświetlenie użytkowe, a nie dekoracyjne. Tę drugą funkcję kinkiety spełniają podświetlając boniowanie na elewacji i elementy z kamienia. Niebiesko-szare pasy oraz cieniowana okładzina dają mocny efekt plastyczny, więc zdecydowałam nie robić im konkurencji zbyt ozdobnym światłem. Kinkiety i słupki do oświetlenia podjazdu i przestrzeni przy ganku pochodzą z tej samej serii - nie chciałam wprowadzać estetycznego miszmaszu.

Słupek ogrodowy
Wybrukowaną przestrzeń przed gankiem oświetla słupek ogrodowy o wys. 60 cm.
Dwa kinkiety na tarasie
Na tarasie umieszczono gniazdo zewnętrzne i kinkiety

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

Filip: Ilość obwodów i tzw. punktów dobraliśmy z elektrykami trochę na wyrost, żeby móc zmienić oświetlenie w przyszłości, mamy też wyprowadzony nieużywany kabel pod wiatę garażową. Zewnętrzne gniazda umieściliśmy na tarasie i przed frontem domu. Możemy podłączyć do nich myjkę ciśnieniową, oświetlenie bożonarodzeniowe itp. Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie.

Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu. Rada - przed zakupem trzeba zmierzyć najważniejsze odległości. Wybrnęliśmy z kłopotu, odwracając je w dół. Wyglądają dobrze.

Uniknęliśmy montażu lamp przy furtce i bramie wjazdowej, ponieważ po przeciwnej stronie drogi stoi latarnia uliczna. Wzdłuż podjazdu z kostki dodamy natomiast 2 lampy typu słupek, jak ta oświetlająca wybrukowaną przestrzeń przed gankiem. To wszystko.

Koszty zakupu opraw dla oświetlenia zewnętrznego:

  • Kinkiety 35 zł/szt.; słupki 80 zł/szt.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom oświetlają na zewnątrz kinkiety elewacyjne, jednopunktowe LED o mocy 3 W.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz