Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów

Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów - mówi Bogusia, która wraz z Markiem jest Członkiem Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierała w 2016 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, głównie w kolorze białym, gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły, łączniki schodowe na klatce schodowej, łączniki krzyżowe w holach na każdej kondygnacji. Razem około 250 punktów elektrycznych.

Oświetlenie: wiszące lampy z żarówkami energooszczędnymi i halogenowymi, pod górnymi szafkami kuchennymi wpuszczane oprawy halogenowe, kinkiety.

Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety
Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety.

Decyzja: prowadząc instalację elektryczną, opieraliśmy się na wytycznych z gotowego projektu, lecz dodaliśmy swoje 3 grosze. Zdobyliśmy doświadczenie dotyczące elektryki i oświetlenia, bo to nasz czwarty z kolei dom. Nasze uwagi dla elektryka dotyczyły np. wysokości gniazdek i rozmieszczenia oświetlenia w kuchni i na górnych kondygnacjach. Odstępstw od projektu nie było dużo, jednak się pojawiły stosownie do układu mebli, zależało nam jeszcze na obwodzie agregatu prądotwórczego.

Osprzętu nie chcieliśmy za bardzo eksponować, dlatego jest biały jak ściany, za to chętnie grupowaliśmy elementy w moduły, są wtedy uporządkowane i korzysta się z nich intuicyjnie. Priorytetami były: oszczędzanie energii elektrycznej - żarówki są nowoczesne - oraz wygoda, więc wprowadziliśmy łączniki schodowe i krzyżowe.

Do ułożenia instalacji elektrycznej i licznego osprzętu zatrudniliśmy elektryków, którzy sprawdzili się na poprzednich budowach. Kiedy ukończyli pracę, sfotografowaliśmy przebieg całej instalacji elektrycznej.

Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy
Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy.

Oświetlenie kuchni - rady i przestrogi:

  • Bogusia: Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów. Z taką ilością wtyków w różnych miejscach możemy zapomnieć o złodziejce. Moim dobrym pomysłem było poproszenie elektryka o wyprowadzenie dodatkowego wywiewu, włączanego przyciskiem klawiszowym. Wywiew w okapie nie wystarcza, z drugim jest o niebo lepiej!

    Nad wyspą, w centralnym miejscu, umieściliśmy rozłożysty pięcioramienny żyrandol z żarówkami energooszczędnymi, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Pełni on kilka funkcji - oświetla to wnętrze z góry i stwarza przytulny domowy nastrój, daje wyspie oświetlenie robocze. W suficie są jeszcze 4 małe lampy, rozjaśniające boczne strefy kuchni, a na ścianach - kinkiety.

    Pod górną szafką zamontowaliśmy 3 oczka halogenowe, bo krojąc żywność na blatach, potrzebujemy intensywnego światła. Halogeny sprawdzają się tu jako tako, nierównomiernie oświetlają blaty, lecz bez nich byłoby gorzej. Z takim oświetleniem pomieszczenie jest jasne, zarazem przytulne. Starannie dobieramy barwę światła, jest ciepła, nie trupioblada.

  • Marek: zdecydowałem się na obwód agregatu prądotwórczego, bo kocioł gazowy nie działa przecież bez prądu. Gniazdo do agregatu elektrycy ulokowali w garażu. Kupiłem urządzenie o mocy 5,5 kW, ale sami jeszcze go nie używaliśmy, przydał się jedynie sąsiadom podczas zalania ich budynku. Uspokaja mnie jednak to, że mamy zabezpieczenie na wypadek dłuższych awarii sieci elektrycznej.

Oświetlenie kuchni - koszt:

  • instalacja elektryczna z robocizną, osprzętem elektroinstalacyjnym i lampami 30 000 zł; 
  • agregat prądotwórczy 6000 zł.

Dodatkowe zdjęcia oświetlenia kuchni w domu Bogusi i Marka

Oświetlenie kuchni
Oświetlenie półek w kuchni
Łączniki w kuchni

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje