110 sztuk osprzętu elektroinstalacyjnego na 156 m2 domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
110 sztuk osprzętu elektroinstalacyjnego na 156 m2 domu

Staraliśmy się maksymalnie uprościć wszelkie domowe instalacje, a co za tym idzie - liczbę osprzętu. Kupiliśmy tańsze wyroby, ale do dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 156 m2 potrzeba około 110 sztuk - mówi Janusz, Czytelnik Budujemy Dom, który osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

 • Z PVC, w kolorze grafitowym;
 • Gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły; osprzęt bryzgoszczelny w tzw. pomieszczeniach mokrych, w garażu i kotłowni - odporny na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne; łączniki krzyżowe na klatce schodowej i w holu na poddaszu; gniazda na sprzęt RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe.
 • Razem około 110 sztuk.

Decyzja: W poprzednim domu miałem niemiecki plastikowy osprzęt w kolorze białym, który po kilku latach zżółkł i brzydko wyglądał. W nowej siedzibie żona zarządziła wyroby w kolorze grafitowym, dobrze widoczne z daleka, na których nie odznaczają się ślady palców. Po osprzęt pojechaliśmy do hurtowni elektrycznej naszej znajomej, która wskazała nam ładną linię polskich produktów, tańszą od serii z dawnego domu.

Poprzednie elementy, choć od lepszego i droższego producenta, nie bardzo się sprawdziły, więc testujemy od roku współczesne, ze średniej półki cenowej. Staraliśmy się maksymalnie uprościć wszelkie domowe instalacje, a co za tym idzie - liczbę osprzętu.

Gniazda na sprzęt RTV
Gniazda na sprzęt RTV

Osprzęt elektroinstalacyjny - rady i przestrogi:

 • Kupiliśmy tańsze wyroby, ale do dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 156 m2 potrzeba około 110 sztuk, więc uzbierała się całkiem pokaźna kwota. Sam czujnik ruchu do sieni kosztował 250 zł. Założenie go tam doradził nam elektryk i, rzeczywiście, sprawdza się. Celowo unikaliśmy łączników z diodami LED, bo po zmroku dają efekt dyskoteki.

  Podświetlenia diodą nie powinno nam brakować, lokalizacja osprzętu jest standardowa i intuicyjna, wystarczy wyciągnąć rękę w powszechnie przyjęte miejsca i trafia się w klawisz. W całym domu celowo nie zmienialiśmy typowej wysokości gniazd i łączników.

 • W salonie przygotowaliśmy łącza sygnałowe do telewizora, Internetu. Ponieważ postanowiliśmy odbiornik powiesić, w ścianie zamaskowaliśmy kanały do ukrycia kabli. Podpowiedział to elektryk. Niby mała rzecz, ale warto o niej pamiętać, bo nie ma nic gorszego w reprezentacyjnym pokoju od zwoju przeróżnych przewodów, kłębiących się na ścianie i wokół szafki ze sprzętem. Od razu zaplanowałem na bokach ściany miejsca na głośniki i tam fachowiec założył specjalne gniazda. W sypialniach naszej i córek jest podobna instalacja teletechniczna, ale już bez kanałów w ścianach.
 • Bardzo przydatne są łączniki krzyżowe - dwa z nich obsługują klatkę schodową, trzeci zamontowaliśmy przy sypialniach na poddaszu. To rozwiązanie daje większą wygodę, niż gdybyśmy zastosowali tylko wariant schodowy. Żona zadbała o dostateczną liczbę gniazd wtykowych w kuchni - nad blatami są dwa podwójne i jedno pojedyncze, kilka kolejnych do sprzętu kuchennego. Są też łączniki do oświetlenia górnego i podszafkowego.

  W łazience-kotłowni na parterze i w łazience na poddaszu założyliśmy osprzęt bryzgoszczelny. Nie chcemy mieć w nowym budynku kłopotów z zawilgoceniem instalacji elektrycznej. Do systemu grzewczego włączyłem pokojowy regulator temperatury, umieściłem go w korytarzu. Na każdej kondygnacji założę wkrótce domofony.
Gniazda w kuchni
W kuchni nad blatami są 2 podwójne gniazda, jedno pojedyncze. Dodatkowo kilka do sprzętu kuchennego.
Łączniki krzyżowe
Klatkę schodową obsługują łączniki krzyżowe.

Osprzęt elektroinstalacyjny - koszty:

 • 3800 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje