Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Oświetlenie na domu i wolno stojącym garażu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 3 kinkiety, lampa wisząca, halogen z czujnikiem ruchu; świetlówki kompaktowe o mocy 11 W. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V.

Oświetlenie na działce:

 • 10 stalowych słupków o wys. 120 cm sterowanych czujnikiem zmierzchu; lampy solarne, w altanie wisząca lampa z miedzi. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V.

Decyzja: byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Naturalnie wcześniej wraz z elektrykiem bardzo starannie zaprojektowałam instalację dla domu i ogrodu, ale tuż przed przeprowadzką po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki.

Instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona, bo starałam się dobrze i bezpiecznie oświetlić dom i ogrodzoną część posesji o pow. 6000 m2, lecz o wyborze lamp już nie mogę tego powiedzieć.

Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem
Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Absolutnie odradzam kupno tanich lamp. Najmniej sprawdzają się lampy-słupki. Kupiłam je wraz z podstawami do wkopania w podłoże, ale źle się trzymają w gruncie. Ponadto mrówki przechodzą z ziemi do wnętrza obudów stalowych o wys. 120 cm i zakładają w nich gniazda. Przez 12 lat użytkowania zdarzyło się nawet kilka razy, że pogryzły w lampach fabryczne kable. Widząc zniszczenia, za każdym razem błogosławiłam elektryka za to, że wydzielił w ogrodzie kilka obwodów i ochronił je bezpiecznikami, a siebie - za to, że nie oszczędzałam na instalacji elektrycznej. Dla pewności wzywam go raz na 2 lata do przeglądu instalacji i ogrodowych lamp. Rozkręca wtedy wszystkie słupki i czyści je wewnątrz. Słupek najbliżej bramy przejechała ciężarówka. To dla mnie znak, że źle wskazałam jego miejsce. Zmienię je, gdy kupię do ogrodu nowe lampy. Tym razem będą solidne, o wysokiej jakości. Z tandetnymi wyrobami zawsze jest tylko kłopot.

 • Dom i ogród znajdują się w lesie, dlatego postawiłam na oświetlenie funkcjonalne, a nie dekoracyjne. Zbyt udziwnione kłóciłoby się z charakterem budynku i działki. Halogen przy garażu wyposażyłam w czujnik ruchu. Obwody ze słupkami - w czujnik zmierzchowy. Kinkiety powiesiłam tylko przy tarasie i gospodarczym wejściu do domu. Wiszące lampy - na ganku i w altanie, znajdującej się w głębi ogrodu. Słupki - wzdłuż drogi do domu i do stawu oraz wokół stawu. To wszystko. Więcej stałych punktów świetlnych nie potrzeba. Ruchome, w postaci lampek solarnych, dodałam dla nastroju. Zabawne są wiszące lampki - świecą kolorowym światłem, które odbija się w stalowej ażurowej obudowie, kręcącej się w powiewach wiatru.

Koszty oświetlenia zewnętrznego:

 • instalacja 35 zł/punkt; 
 • kinkiety 60 zł/szt.; 
 • słupki 80 zł/szt.; 
 • lampa wisząca na ganku 70 zł; 
 • lampa wisząca z kloszem z miedzi 200 zł; 
 • lampki solarne - wiszące 100 zł/szt., z ostrzem do wbijania w ziemię - 15 zł/szt.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Świetlówki kompaktowe w słupkach działają przez całą noc i wymagają wymiany co 4 lata.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje