Jak system inteligentny FIBARO ochroni Twój dom?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak system inteligentny FIBARO ochroni Twój dom?

Każdy, kto remontował lub budował mieszkanie czy dom, zna to uczucie, gdy tuż po skończonych, wyczerpujących pracach zobaczy pierwszą rysę na ścianie lub gorzej - kałużę w kuchni z przeciekających rur. Każdy, kto właśnie kupił drogi telewizor czy komputer, chodził dookoła niego na palcach, żeby tylko nic nie uszkodzić. Niektórych rzeczy nie da się jednak przewidzieć, ale dzięki systemowi inteligentnego domu można uniknąć ich bolesnych konsekwencji. Przejrzyjmy te możliwości na przykładzie rozwiązań wchodzących w skład systemu FIBARO.

aktualizacja: 2019-09-16 12:46:06

Przypadek 1 - zalanie

Żeby uniknąć wymiany sprzętów, elektryki i podłóg po zalaniu, należy najpierw zidentyfikować miejsca najbardziej narażone na pojawienie się wody. Zwykle są to kuchnia i łazienka, w których znajdują się przyłącza wody do zlewu, umywalki, pralki i zmywarki. W tych miejscach blisko urządzeń należy umieścić FIBARO Flood Sensor.

Ten czujnik zalania wykryje, gdy w danym miejscu dojdzie do zalania i powiadomi system o sytuacji. Jeśli to możliwe, centrala Home Center FIBARO uruchomi zamknięcie z systemem elektrozaworów doprowadzających wodę do zagrożonego miejsca i wyłączy zasilanie inteligentnych gniazd i włączników, do których podłączone są pobliskie sprzęty. Dzięki temu uszkodzenia zostaną możliwie zminimalizowane i unikniemy wymiany pralki, czy kosztów związanych z zalaniem sąsiada piętro niżej. Jednocześnie system wyśle powiadomienie na smartfony domowników, by mogli podjąć kolejne działania ograniczające szkody. Podłogi i sprzęty w kuchni i łazience uratowane!

Dodatkowo FIBARO Flood Sensor unosi się na wodzie, dzięki czemu może służyć wielokrotnie.

FIBARO Flood Sensor
FIBARO Flood Sensor

Przypadek 2 - pożar

Zwykłe przypalenie patelni lub garnka może zdarzyć się każdemu. Na szczęście FIBARO Smoke Sensor umieszczony w okolicy kuchenki wykryje nawet najmniejszy poziom dymu i wyśle sygnał do centrali, aby ta wyłączyła zasilanie FIBARO Switchem lub Wall Plugiem, umieszczonymi w gnieździe, do którego podłączona jest kuchenka. Jednocześnie Smart Implant sterujący wentylacją zwiększy intensywność jej działania, by jak najszybciej odprowadzić dym. Mały kryzys szybko zażegnany.

Ale co, jeśli doszło do zapłonu któregoś z urządzeń albo świeczka podpaliła firanki? Czujniki temperatury w urządzeniach FIBARO wykryją nagły wzrost ciepła, a Smoke Sensor wykryje dym. Jeśli do tych warunków przypisano uruchomienie odpowiednich scen, system uruchomi oświetlenie alarmowe prowadzące domowników najkrótszą i najbezpieczniejszą drogą ewakuacyjną, zasilanie wszelkich urządzeń zostanie odłączone, a każdy z domowników dostanie powiadomienie na smartfon, by móc jak najszybciej zareagować i wezwać straż pożarną.

W zależności od innych ustawień i posiadanych urządzeń, system może zamknąć wszystkie okna i drzwi nienależące do drogi ewakuacji, by ograniczyć dostęp płomieni do tlenu. Może również zostać uruchomiony system gaśniczy, jeśli budynek jest w niego wyposażony. W razie najgorszego straty zostaną zminimalizowane, dzięki szybkiej, autonomicznej reakcji budynku.

FIBARO Smoke Sensor
FIBARO Smoke Sensor

Przypadek 3 - przepięcia

O przepięciach nie myśli się zbyt często... dopóki nie dojdzie do niego w naszej instalacji elektrycznej. Choć wszyscy wokół powtarzają, by odłączyć telewizor lub komputer od gniazd, gdy na zewnątrz szaleje burza i błyskają pioruny, to w rzeczywistości mało kto to robi. Tymczasem skutki przepięcia w instalacji elektrycznej mogą być fatalne. Najgorszym z nich jest pożar domu, ale i te "mniejsze" mogą niezwykle uprzykrzyć życie i uszczuplić portfel.

Wyobraźmy sobie, że na skutek przepięcia zniszczeniu uległ telewizor - zaboli, ale w gruncie rzeczy da się bez niego żyć. Co jednak jeśli ofiarą wyładowań padnie lodówka? Taka sytuacja nastręczy ogrom problemów - konieczność wymiany urządzenia w ciągu jednego dnia to już sam w sobie problem, choćby ze względów logistycznych, nie mówiąc już o sytuacji, gdy mamy lodówkę w zabudowie. W końcu AGD co roku mają inne wymiary i nie wiadomo, czy nowy model będzie pasował do posiadanej przestrzeni.

Przed tymi i podobnymi problemami mogą uchronić inteligentne gniazdka FIBARO Wall Plug, które nie tylko umożliwiają zdalne sterowanie i np. odłączenie za ich pomocą zasilania od cennych sprzętów, ale też wyposażone są w system antyprzepięciowy. W razie wyładowania elektrycznemu Wall Plug weźmie na siebie siłę uderzenia i "poświeci się", by ratować dużo cenniejszy komputer, pralkę czy inny istotny przedmiot.

Inteligentne gniazdko FIBARO Wall Plug
Gniazdko FIBARO Wall Plug
FIBARO Wall Plug

Przypadek 4 - włamanie

Systemy alarmowe zyskują wiele możliwości dzięki integracji z systemem inteligentnego domu. Ich odpowiednie programowanie pozwala nie tylko poinformować mieszkańców, sąsiadów i ochronę o włamaniu, ale także prewencyjnie odstraszać potencjalnych włamywaczy, podczas gdy dom stoi pusty.

Odpowiednia integracja z inteligentnym domem pozwala uzbrajać alarm jednym przyciskiem przy wyjściu z domu oraz rozbrajać go na podstawie lokalizacji GPS telefonów mieszkańców - jeśli więc np. wracamy z pracy, smartfon powiadomi inteligentny dom, że właśnie podchodzimy do drzwi i otworzy je oraz wyłączy alarm. W przypadku nieuprawnionego dostępu do mieszkania system wyśle powiadomienie do wskazanych osób (mieszkańców, ochrony) oraz udostępni podgląd z kamer. System można zaprojektować tak, by w przypadku włamania opuszczał wszystkie rolety, blokował okna i drzwi, uruchamiał syrenę i oświetlenie awaryjne oraz uruchomił nagrywanie w kamerach.

Ciekawą możliwością jest imitowanie obecności mieszkańców, podczas gdy są daleko od domu, np. na wakacjach lub w podróży służbowej. System FIBARO będzie uruchamiał oświetlenie i sprzęty (TV, radio) w różnych pomieszczeniach o różnych porach, imitując prawdziwą aktywność mieszkańców. Można także zaprogramować taką scenę, w której po wykryciu przez FIBARO Motion Sensor ruchu na terenie posesji system uruchomi w domu głośnik, z którego będzie dobiegać ujadanie. Strach przed psami na wielu działa silniej niż strach przed policją i więzieniem.

FIBARO Motion Sensor
FIBARO Motion Sensor

Korzyści z zastosowania systemu FIBARO - podsumowanie

To nie są jedyne możliwości inteligentnego domu. Jak widać może on zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i wyposażenia. Być może więc w kalkulacji kosztów wykonania instalacji smart home warto wziąć udział pieniądze i nerwy zaoszczędzone w przypadku potencjalnych awarii. Może się wtedy okazać, że w dłuższej perspektywie poczynimy znaczące oszczędności, dzięki podniesieniu inteligencji naszych czterech ścian.

Fibaro logotyp
www.fibaro.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny