Somfy podpowiada, jak zadbać o efektywność energetyczną Twojego domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Somfy podpowiada, jak zadbać o efektywność energetyczną Twojego domu

Żyjemy w czasach ciągłych zmian klimatycznych i idącej za tym niepewności. Wahania te mają negatywny wpływ również na gospodarkę Polski. Ceny prądu zostały zamrożone do połowy bieżącego roku, jednak czy oznacza to finansową stabilność? W obliczu niepewnej sytuacji ekonomicznej i wzrastających kosztów życia coraz częściej zastanawiamy się, jak chronić nasz domowy budżet przed nadmiernym obciążeniem. Wspierają nas w tym technologie inteligentnego domu. Dzięki nim możemy kontrolować zużycie prądu i ciepła. To już nie tylko kwestia oszczędności, ale również troski o naszą planetę.

aktualizacja: 2024-03-06 06:35:39

Utrzymanie domu pochłania znaczną część naszych comiesięcznych przychodów. W związku z tym poszukujemy metod, które zapewnią nam komfort cieplny, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Technologie smart home mogą stanowić niezastąpione wsparcie, optymalizując zużycie prądu i przede wszystkim pomagając w oszczędzaniu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wprowadzania ekologicznych rozwiązań?

Kluczowe jest świadome podejście do wyboru systemu grzewczego, rodzaju oświetlenia, źródła prądu oraz sprzętu AGD. Transformację ku energooszczędności warto jednak zacząć od okien. To one stanowią główne źródło energii słonecznej w budynku. Słońce przechodzące przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Ma to ogromny wpływ na bilans cieplny w różnych porach roku oraz na ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza budynku.

Odpowiednio dobrane i prawidłowo zainstalowane, mogą istotnie przyczynić się do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na różne parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikalności ciepła U, a także na formę zabezpieczenia okien. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ciepły montaż. Polega on na instalacji okna w ścianie w sposób uszczelniający mocowanie ramy okiennej w konstrukcji budynku.

Z oknami ściśle powiązane są osłony zewnętrzne. Istotne staje się tutaj wybieranie energetycznie efektywnych technik, na przykład automatycznych rolet. W ten sposób znacznie obniżymy koszty związane z poborem energii, a tym samym zniwelujemy wytwarzany ślad węglowy, czyli ilość emisji gazów cieplarnianych związanych z naszym trybem życia. Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu.

Rolety zewnętrzne
Dzięki automatyzacji rolet znacznie obniżymy koszty związane z poborem energii, a tym samym zniwelujemy wytwarzany ślad węglowy

Jaki typ rolet będzie dla nas najlepszy?

Wśród najpopularniejszych rodzajów osłon zewnętrznych wyróżniamy: nadstawne, podtynkowe i natynkowe. Rolety nadstawne posiadają charakterystyczną skrzynkę wykonaną z tworzywa oraz pokrywę rewizyjną wewnątrz pomieszczenia. Są przeznaczone do stosowania w nowo powstających domach lub istniejących, w trakcie wymiany stolarki okiennej. Podtynkowe dobrze sprawdzają się w przypadku nowo budowanych obiektów, ponieważ wymagają zaplanowania nadproża o określonych wymiarach. Kaseta umieszczana jest pod tynkiem, co pozwala w pełni ją ukryć, unikając ingerencji w wygląd fasady nieruchomości. Dostęp do skrzynki jest możliwy przez pokrywę rewizyjną. Rolety natynkowe są natomiast dobrą opcją dla właścicieli już istniejących domów. W ich przypadku, skrzynka wykonana z aluminium jest w pełni widoczna, a pokrywa rewizyjna umieszczona na zewnątrz.

Sterowanie roletami zewnętrznymi za pomocą aplikacji na smartfona
Sterowanie roletami zewnętrznymi za pomocą aplikacji na smartfona

Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® zagwarantuje poprawę komfortu użytkowania domu. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Możliwe jest także wykorzystanie funkcji miękkiego startu i zatrzymania, chroniącej rolety przed uszkodzeniem. Warty uwadze jest również RS100 Solar io, zasilany energią solarną dzięki wbudowanemu panelowi słonecznemu. Napęd nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż, który nie będzie ingerował we wnętrze. Po integracji napędów z centralą TaHoma switch, za pomocą programu "komfort termiczny", osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej w okresie zimowym¹. Natomiast podczas letnich upałów, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C².

Osłony zewnętrzne nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia naszych rachunków, ale także ograniczają negatywny wpływ na otoczenie, wspierając ochronę klimatu. Niezależna firma konsultingowa CARBONE 4, specjalizująca się w strategiach niskoemisyjnych i adaptacji do zmian klimatycznych, przeprowadziła analizę różnicy między emisją dwutlenku węgla związaną z produkcją a użytkowaniem inteligentnych rolet. W Belgii zautomatyzowane rolety firmy Somfy przyczyniły się do uniknięcia emisji CO2 o sześciokrotnie większej wartości niż generują same w całym cyklu życia.

Pamiętajmy, że dopiero pełna automatyzacja, dostosowująca położenie rolet do pory dnia, temperatury i nasłonecznienia, zapewni najlepsze efekty w oszczędzaniu energii. Pojawia się tu pytanie: jakich urządzeń jeszcze nam potrzeba? Odpowiedź jest prosta - czujników! Jak dobrze wiemy, pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna. Ciepłe dni przeplatają się z tymi chłodniejszymi, a czyste niebo z burzowymi chmurami. Co zrobić w takich sytuacjach? Czujnik słoneczny Sunis od Somfy mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, żeby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, a zimą, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, odsłaniały i wpuszczały do pomieszczeń przyjemne ciepło.

Centrala TaHoma switch
Po integracji napędów z centralą TaHoma switch, za pomocą programu "komfort termiczny", osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom.

Somfy posiada również w swoim portfolio czujnik wiatru. Rolety oraz inne osłony zewnętrzne, takie jak markizy, nie są przystosowane do oddziaływania silnych powiewów powietrza. Podczas wichur czy burzy powinny być zamknięte, żeby nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne. W centrali możemy ustawić warunek, żeby napędy zamykały się, jeśli wiatr osiągnie zbyt dużą prędkość. To jeszcze nie wszystko. Czy zdajesz sobie sprawę, które urządzenie pełni równie ważną rolę w efektywnym zarządzaniu zużyciem energii w budynkach? Mowa oczywiście o termostacie. Możemy dzięki niemu uniknąć wysokich rachunków związanych z częstym włączaniem i wyłączaniem ogrzewania, gdy nie ma nas w domu. Głównym zadaniem termostatu jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, co pozwala na optymalizację pracy systemu grzewczego lub chłodzącego. Urządzenie dostosowuje się do naszego trybu życia, zapewniając przyjemny komfort cieplny i obniżając koszty związane z ogrzewaniem. W ofercie firmy Somfy znajdziemy zarówno termostaty przewodowe, jak i te, które można sterować zdalnie przez Internet.

Wdrożenie rozwiązań smart home od Somfy to pewny krok w kierunku oszczędności energii. Te urządzenia nie tylko poprawiają komfort termiczny, ale także zmniejszają negatywny wpływ naszego domowego gospodarstwa na środowisko. Choć to redukcja rachunków jest naszym głównym celem, nie zapominajmy, że dążenie do zrównoważonego rozwoju to etyczny wybór dla zachowania równowagi ekologicznej oraz zapewnienia lepszej jakości życia dla obecnych i przyszłych pokoleń.

¹Badanie TBC dla Francuskiej Federacji Budowlanej: Analiza Wkładu Energetycznego Rolet Okiennych Opracowanie normatywne i regulacyjne. TBC INNOVATIONS jest firmą badawczo-doradczą z 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji geograficznej, roku budowy, wyposażenia okien (roleta, osłona przeciwsłoneczna, żaluzja).

²Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).


https://www.somfy.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły