Jak ograniczyć zużycie energii w domu z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA?

Jak ograniczyć zużycie energii w domu z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA?

Rachunki za prąd i gaz to jedne z większych wydatków ponoszonych przez każde gospodarstwo domowe, a ich wysokość stale wzrasta. Dążenia do energooszczędności w budynkach często skupiają się wyłącznie na materiale, z jakiego powstały (np. izolacja) i na zamontowanym wyposażeniu (np. oświetleniu LED i sprzętach o wysokiej klasie energooszczędności). Równie ważne jest jednak korzystanie z inteligentnych rozwiązań. Jak wynika z badań, właściwe wdrożenie systemu inteligentnego domu może ograniczyć zużycie energii nawet do 30%. Jak jednak kierować pracą instalacji elektrycznej i grzewczej tak, by dawały maksimum korzyści finansowych bez utraty codziennego komfortu domowników?

W energooszczędnym zarządzaniu domem najważniejszą sprawą jest zapobieganie sytuacjom, w których instalacje niepotrzebnie zużywają energię. Rozwiązaniem jest inteligentny system alarmowy INTEGRA, w ramach którego poza ochroną budynku zyskujemy możliwość przekształcenia naszego domu w prawdziwy smart home. Programując system pod uwagę brane są takie czynniki jak pora roku, temperatura, tryb życia domowników czy czas, który spędzają w domu oraz poza nim.

Energooszczędne z systemem INTEGRA jest przede wszystkim ogrzewanie. Jego praca zależeć może nie tylko od czujki temperatury, ale również od innych urządzeń, dzięki którym unikniemy niepożądanych, przypadkowych strat energetycznych. Z systemem INTEGRA pod kontrolą możemy mieć m.in. okno, przez które nie raz w okresie grzewczym - ale i letnim, jeśli mam klimatyzowany dom - nasze rachunki niepotrzebnie wzrastają. Wystarczy bowiem zapomnieć o jego zamknięciu, a ogrzewanie (lub klimatyzacja) zwiększa intensywność swojej pracy, by utrzymać wskazaną przez użytkowników temperaturę. Zabezpieczając okna za pomocą czujek magnetycznych będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić w aplikacji mobilnej, czy nie są one przypadkiem otwarte. Jeżeli wyposażyliśmy je w elektryczne siłowniki, to będziemy mogli zlecić systemowi ich zamknięcie lub całkowicie zautomatyzować tę czynność.

Z systemem INTEGRA sterować możemy nie tylko ogrzewaniem, ale również instalacją elektryczną - m.in. oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz podłączonymi do inteligentnych wtyczek urządzeniami. Zamiast jednak wydawać systemowi szereg pojedynczych poleceń, możemy łączyć je w grupy i zlecać ich wykonanie jednym kliknięciem. Funkcję tę nazywamy scenariuszami. Na przykład, wychodząc z domu możemy używać scenariusza, w ramach którego domkną się wszystkie okna, uzbrojony zostanie alarm, ogrzewanie przełączy się na tryb ECO, wyłączone zostanie zasilanie wszystkich lamp oraz wybranych urządzeń, które nie muszą trwać w trybie stand-by podczas naszej nieobecności (telewizor, dekoder, soundbar czy konsola do gier wideo).

Kończąc, nie zapominajmy, że z systemem INTEGRA działanie wielu instalacji możemy w pełni zautomatyzować, uzależniając ich pracę od odczytów przesyłanych do centrali przez podłączone do niej urządzenia. W myśl takiego rozwiązania, lampy zewnętrzne mogą włączać się po zmroku i automatycznie wyłączać o świcie, jeśli w naszym systemie znajdzie się czujnik zmierzchu.

To nie wszystkie możliwości energooszczędzania z systemem INTEGRA. Wejdź na stronę https://www.satel.pl/kategoria-produktu/automatyka-budynkowa/automatyka-integra/ i dowiedz się więcej na temat smart home z INTEGRĄ.

Ekspert firmy Satel

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz