Instalacja alarmowa
Poza kontrolą dostępu, czujnym sąsiadem i groźnym psem, niezbędny jest system alarmowy.
Przy decydowaniu się na instalację alarmową, trzeba wiedzieć że dobry projekt i fachowe wykonawstwo to podstawa.
Poza tym ważne jest wykonanie dokumentacji technicznej instalacji. Najlepiej, jeśli i jej projekt techniczny jest załącznikiem do umowy z wykonawcą, wówczas od początku jasno określony jest zakres prac.
System alarmowy może być przewodowy lub bezprzewodowy, czyli taki, w którym komunikacja pomiędzy czujnikami a centralą sterującą odbywa się drogą radiową. Do tej drugiej wersji - nie trzeba w ścianach prowadzić kabli, dlatego można go założyć nawet w użytkowanym domu i w dowolnym momencie zmodyfikować, na przykład zmienić ustawienie czujników.
Najbardziej popularny system przewodowy (sygnały przekazywane są poprzez przewody elektryczne) najlepiej montować na etapie stanu surowego. W gotowym domu, założenie takiego systemu będzie trudniejsze, bo przewody układa się pod tynkiem. Przewody mogą być prowadzone na dwa sposoby - od czujki do czujki albo promieniowo, wtedy każdą czujkę łączy się z centralą osobnym przewodem.
Czujny sąsiad i groźny pies
Jak powszechnie wiadomo, najlepszą ochroną są zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Szczególnie na okres długich wyjazdów dobrze jest zostawić im klucze z prośbą o podlanie kwiatów (idealna pora to wieczór, gdy trzeba zapalać światło) i odbieranie przesyłek ze skrzynki pocztowej (ujawniających naszą długą nieobecność). Należy uczulić ich na obcych kręcących się po okolicy i samochody parkujące przed posesją.
Ponadto dobrze jest mieć hałaśliwego i czujnego psa, a najlepiej dwa - dużego obronnego i małego, ale szczekliwego, który będzie wzniecał alarm. Psy powinny swobodnie biegać po działce.
6 zasad bezpieczeństwa
W trosce o komfort mieszkania w bezpiecznym domu, warto na co dzień pamiętać o ważnych zasadach.
1. Dbać o systematyczne przeglądy i konserwację systemów zabezpieczających.
2. Zawsze w nocy i podczas nieobecności włączać system alarmowy i opuszczać rolety.
3. Przećwiczyć z domownikami scenariusze niebezpiecznych wydarzeń i nauczyć się na nie reagować.
4. Zwracać uwagę na nietypowe zjawiska (często pojawiające się przed włamaniem) - telefony pomyłki, problemy żołądkowe psa.
5. Nie wpuszczać obcych do domu.
6. Nie chwalić się kosztownościami, ani zabezpieczeniami.