Archiwum
Magazyn - artykuły
Drzwi wewnętrzne
Mimo mody na łączenie pomieszczeń i otwarte przestrzenie, bez nich dom nie byłby domem. Drzwi zewnętrzne odgradzają nasze domowe zacisze od świata, a wewnętrzne pozwalają odpocząć, popracować w ciszy, znaleźć spokój i intymność. I na dodatek mogą być przepiękną ozdobą.
Magazyn - artykuły
Meble i dodatki
Jeśli dobieramy meble, półki, uchwyty czy wieszaki, oznacza to, że prace aranżacyjne w naszej łazience dobiegają końca. Ale uważajmy – nic jeszcze nie jest przesądzone. Nierozwaga i nadmierna oszczędność mogą zniweczyć najlepsze założenia projektowe. I odwrotnie – właśnie teraz możemy obdarzyć łazienkowe wnętrze szczególnym charakterem.
Magazyn - artykuły
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła
Garniemy się do ciepła, instynktownie wyczuwając jego zbawienne działanie na nasz organizm. I rzeczywiście, gorące powietrze – suche czy wilgotne – potrafi zdziałać cuda dla kondycji i samopoczucia. Dlatego warto mieć w domu cieplny azyl: saunę, łaźnię lub kabinę podczerwieni.
Magazyn - artykuły
Świet(l)ne nastroje
Światło jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze. Aby odpowiednio je dobrać, należy podejść do tego zadania z wyobraźnią, ale i z pewną wiedzą dotyczącą zasadwpływu światła na odbiór przestrzeni i koloru.
Magazyn - artykuły
Strugi, bicze i bąbelki
Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Magazyn - artykuły
Sanitarna biżuteria
Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Magazyn - artykuły
Ściany i podłogi
Spróbujmy przez chwilę wyobrazić sobie, nasz salon zupełnie pusty. Pozbawmy go mebli, zasłon, dywanów, obrazów i wszelkich dodatków. Następnie, przyglądając się temu „surowemu wnętrzu” zastanówmy się, czy widok naszych ścian i podłóg zasługuje na uznanie, czy krytykę. Jeżeli test wypadł negatywnie, to znak, że czas na zmiany.
Magazyn - artykuły
Wybór wanny i kabiny
Wanna czy kabina natryskowa? Jak widać na sąsiedniej stronie, dziś nawet właściciele niewielkich łazienek mogą wybrnąć z tego dylematu obronną ręką. Jeśli tylko metraż pozwala, nie skazujmy się na monotonię: oba warianty kąpieli dostarczą nam równej, choć zupełnie odmiennej przyjemności.
Magazyn - artykuły
Kolor a przestrzeń
Często, myśląc o kolorach w naszych domach, koncentrujemy się jedynie na ścianach. Tymczasem ważna jest umiejętnie stworzona kompozycja kolorystyczna, na którą składają się, oprócz ścian, podłoga, meble i tkaninowe dodatki – zasłony, dywany czy obicia zestawów wypoczynkowych.
Magazyn - artykuły
Urządzamy pokój dzienny
Coraz bardziej powszechna moda na otwarte przestrzenie powoduje, że nowocześnie zaaranżowany salon to układ przenikających się stref, które wydzielone są wyrafinowanymi metodami aranżacyjnymi: sposobem wykończenia ścian i podłóg, lekkimi przegrodami, meblami i oświetleniem.
Magazyn - artykuły
Umywalki, sedesy, bidety
Ceramiczne trojaczki. Lub tylko bliźnięta: sedes z bidetem, a obok nich nawet nie daleka krewna, ale całkiem obca – umywalka ze stali, kamienia czy szkła. Wszystkie warianty dozwolone. Najważniejsze, by ten zestaw się dogadał i… polubił.
Magazyn - artykuły
Ściany i podłoga
Tworzą tło, czasem dyskretne, kiedy indziej zdecydowane i wyraziste. Za każdym razem – ważne. Ściany i podłoga naszej łazienki są kanwą aranżacji, która określa klimat i nastrój wnętrza. Na szczęście mamy w czym wybierać…
Magazyn - artykuły
Planujemy łazienkę
Minęły czasy wstydliwie ukrywanego „zaplecza sanitarnego”, pełnego spranych ręczników, wieńców papieru toaletowego i suszącej się na kaloryferze bielizny. Dziś łazienka nie ma prawa nas zawstydzać; ma być strefą pielęgnacji i relaksu – komfortową, ergonomiczną i niezawodną. I jeszcze przyczynek dla ambitnych: może być projekcją naszych wyobrażeń o pięknie.
Magazyn - artykuły
Cały biały
Czy sukces, okupiony większym trudem, smakuje lepiej? Z pewnością wiele na ten temat mogliby powiedzieć właściciele tego domu. Po dziewięciu latach ich epopeję budowlaną można uznać za zakończoną. A miało być szybko, łatwo i przyjemnie…
Magazyn - artykuły
Taka gmina
Chełmża dla większości ludzi to tylko mały punkcik na mapie leżący w granicach województwa kujawsko–pomorskiego. Jedni zachwycają się urodą i kameralnym charakterem tego piętnastotysięcznego miasteczka, inni skłonni są go natomiast uważać za symbol Polski prowincjonalnej. Nazwa miasta kojarzona jest również z przemysłem cukrowniczym oraz kontrowersjami wokół budowy autostrady północ–południe. Lokalne władze od lat toczą boje z urzędnikami w Warszawie o to, aby jeden ze zjazdów z drogi usytuowany był na terenie gminy. Chełmża jest bowiem nie tylko siedzibą miejskich władz samorządowych. W mieście urzęduje również wójt, który jest gospodarzem ziem otaczających Chełmżę.
Magazyn - artykuły
Rok Pompy Ciepła
Termin RETROFIT robi oszałamiającą karierę na konferencjach poświęconych pompom ciepła. Oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach.
Magazyn - artykuły
Brama garażowa
Inwestycja w bramę garażową to – wbrew pozorom – złożone przedsięwzięcie. Koszty zależą przede wszystkim od typu bramy oraz tego, czy jest to zamówienie standardowe czy też nietypowe. To pierwsze jest znacznie tańsze.
Magazyn - artykuły
Baseny
Po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by biec na basen, nierzadko znajdujący się na drugim końcu miasta. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc basen w domu, np. w piwnicy, dobudowany do domu lub ogrodowy, z którego korzystać będzie można niestety tylko latem. Generalny remont to dobra okazja by poważnie zastanowić się nad realizacją takiego pomysłu.
Magazyn - artykuły
Ogród zimowy
Obcowanie z naturą sprzyja zdrowiu, pomaga odzyskać spokój i uprzyjemnia odpoczynek po pracy. Korzystać z jej uroków można nawet w deszczową, wietrzną czy mroźną pogodę, jeśli przy domu zbuduje się ogród zimowy.
Magazyn - artykuły
Taras
Kto planuje budowę domu, zazwyczaj marzy o tarasie wśród pięknej zieleni. Od tych, którzy już go mają, słyszymy często o pękających i odpadających płytkach, o zaciekach w pomieszczeniu pod tarasem... Skoro już do tego doszło, potrzebny jest solidny remont: dobra diagnoza, projekt i solidne wykonawstwo. Czasem lepiej będzie zbudować taras od nowa – już bez błędów.
Magazyn - artykuły
Komin
Komin wymaga remontu lub modernizacji, kiedy na jego ścianach pojawiają się oznaki zniszczenia. O tym samym trzeba pomyśleć, gdy kocioł na paliwo stałe planujemy zastąpić nowoczesnym gazowym lub olejowym.
Magazyn - artykuły
Podłogi
Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.
Magazyn - artykuły
Ściany wewnętrzne
Ściany brudzą się i niszczeją stopniowo. Nie przeszkadza to nam dopóty, dopóki nie zauważymy, że zaczęły szpecić nasze wnętrza. Wtedy pora na decyzję o remoncie.
Magazyn - artykuły
Internet
Remont lub przebudowa domu to doskonała okazja do tego, aby poprawić komfort korzystania z domowych komputerów oraz Internetu. Można wreszcie rozprawić się z wiązkami kabli upychanymi za biurkiem i sprawić, że Internet będzie łatwo dostępny we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Magazyn - artykuły
Instalacja inteligenta
Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.
Magazyn - artykuły
Domofony, alarmy, drzwi
Przy okazji remontu elektryki warto pomyśleć o wymianie wysłużonego domofonu na nowoczesny wideofon i uzbrojenie domu w system alarmowy. By w 100% poczuć się bezpiecznie we własnym domu, warto również wymienić drzwi wejściowe na bezpieczne, bo antywłamaniowe.
Magazyn - artykuły
Instalacja elektryczna
Remont starego domu to dobra okazja do wymiany instalacji elektrycznych. Według współczesnych norm są niebezpieczne, bo grożą porażeniem lub pożarem. Są też zawodne, gdy podłączymy do nich nowoczesne urządzenia elektroniczne.
Magazyn - artykuły
Instalacja wod-kan
Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.
Magazyn - artykuły
Instalacja grzewcza
Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu wymianę kotła na nowy. Bywa połączona ze zmianą wykorzystywanego paliwa, może się łączyć z modernizacją całej kotłowni. Potem przychodzi czas na rury, komin i grzejniki... Kompleksowa modernizacja, chociaż uciążliwa i droga, przynosi duże korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania i podniesienia bezpieczeństwa użytkowania w samej kotłowni.
Magazyn - artykuły
Dachy
Zmiana pokrycia dachowego związana jest najczęściej ze starzeniem się materiałów i stanowi duże przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Remont dachu to doskonała okazja, aby dokonać różnego rodzaju przeróbek. Warto zatem rozważyć nawet te bardzo radykalne polegające na zmianie kształtu połaci oraz rodzaju jej pokrycia. Remont dachu to także doskonała okazja, aby go ocieplić i zaadaptować nie użytkowane dotąd poddasze na pomieszczenia mieszkalne.
Magazyn - artykuły
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Moda na budownictwo energooszczędne pojawiła się kilkanaście lat temu, kiedy koszty ogrzewania zaczęły rosnąć w zastraszającym tempie, a myślenie proekologiczne stało się trendy. Bardzo szybko pojawiły się też normy prawne promujące oszczędność i wymuszające na inwestorach takie sposoby budowania, które zapewniają niskie zużycie paliw. Niestety, wiele domów zbudowanych w latach 80. i wcześniej nie spełnia nowoczesnych norm, narażając swych właścicieli na ogromne wydatki związane z kosztami ogrzewania. Na szczęście dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym można sprawić, aby stare budynki stały się bardziej energooszczędne.
Magazyn - artykuły
Okna i drzwi
Gdy nadchodzi jesień i robi się coraz chłodniej – przypominamy sobie o naszych nieszczelnych oknach i drzwiach. Zaczynamy zastanawiać się czy wystarczy je „podreperować”, czy konieczna jest wymiana na nowe. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć co sprawdzić, by ocenić kondycję stolarki i móc odwlec w czasie kosztowną inwestycję. A jeśli jest ona konieczna, na co zwrócić uwagę wybierając nowe okna i drzwi.
Magazyn - artykuły
Adaptacja piwnicy
Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest podpiwniczonych. Bardzo często są to ciemne i wilgotne pomieszczenia do przechowywania zwykle niepotrzebnych rzeczy. Ale czy tak musi być? Przecież w piwnicy można urządzić pokój komputerowy, salkę do ćwiczeń, saunę, solarium, a niekiedy nawet dodatkowe pokoje mieszkalne.
Magazyn - artykuły
Adaptacja poddasza
Około 70% domów jednorodzinnych budowanych w Polsce ma tzw. użytkowe poddasze. Po prostu takie budynki podobają się inwestorom. Zwykle nie ma znaczenia fakt, że nie jest to rozwiązanie zbyt komfortowe. W przypadku szukania rezerw dodatkowej powierzchni mieszkalnej, strych rzeczywiście jest jednym z najlepszych miejsc nadających się do adaptacji.
Magazyn - artykuły
Puk, puk! Proszę
Drzwi wejściowe to wizytówka domu, strona tytułowa gospodarzy i świadczy o nich jak mało który element zewnętrznego wystroju. Obojętnie, czy są to drzwi drewniane czy metalowe, stare czy nowe, z klamką, czy gałką obrotową, ważne, żeby skutecznie chroniły wnętrze przed intruzami, chłodem i wilgocią
Magazyn - artykuły
W cieniu konarów
Drzewo, jak to drzewo, ma pień, koronę i korzeń. Korzeń rozrasta się albo tuż pod powierzchnią ziemi, albo w głąb, korona rzuca kojący cień w upalne dni, a pień – podtrzymuje tę misterną konstrukcję, dając odpór wichrom i schronienie różnym drobnym istotkom. Tworząc otoczenie naszego domu, zwracamy uwagę na to, żeby nasze oczy cieszyła zieleń. Dopiero po latach przychodzi otrzeźwienie: dlaczego kostka nagle zaczęła się wybrzuszać, gałęzie uderzają o blachodachówkę podczas silnych wiatrów, a do niedzielnego obiadu jadanego na powietrzu, spadają długie, sosnowe igły?