Dachy

Dachy
Zmiana pokrycia dachowego związana jest najczęściej ze starzeniem się materiałów i stanowi duże przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Remont dachu to doskonała okazja, aby dokonać różnego rodzaju przeróbek. Warto zatem rozważyć nawet te bardzo radykalne polegające na zmianie kształtu połaci oraz rodzaju jej pokrycia. Remont dachu to także doskonała okazja, aby go ocieplić i zaadaptować nie użytkowane dotąd poddasze na pomieszczenia mieszkalne.

Zmiana pokrycia dachowego związana jest najczęściej ze starzeniem się materiałów i stanowi duże przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Remont dachu to doskonała okazja, aby dokonać różnego rodzaju przeróbek. Warto zatem rozważyć nawet te bardzo radykalne polegające na zmianie kształtu połaci oraz rodzaju jej pokrycia. Remont dachu to także doskonała okazja, aby go ocieplić i zaadaptować nie użytkowane dotąd poddasze na pomieszczenia mieszkalne.

 

Wykonanie remontu dachu musi być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem, w jakim stanie znajduje się ta część naszego domu.

Co i jak sprawdzić?

dachy_11_07_150  
 (fot. Blachprofil)

Sprawdzenie poszczególnych elementów dachu w przypadku poddasza nieużytkowego jest stosunkowo proste, gdyż wszystkie fragmenty konstrukcji są dostępne i nie przesłania ich ocieplenie oraz elementy ścienne. Pewne kłopoty mogą się pojawić w przypadku niskich ścianek kolankowych. Trudno bowiem wówczas stwierdzić w jakim stanie znajduje się dach w pobliżu okapów. Wzmożoną czujność powinien wzbudzać specyficzny zapach stęchlizny, który jest jednym z objawów występowania zagrzybienia.

Warto w takim przypadku zdecydować się na zerwanie pokrycia i wymianę zniszczonych elementów. Szczególną uwagę należy poświęcić konstrukcjom dachowym wznoszonym w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Nowe materiały i technologie, które pojawiły się wówczas na polskim rynku nie zawsze były stosowane zgodnie z wymogami, co po kilkunastu latach owocuje często poważnymi uszkodzeniami konstrukcji dachu. Warto pamiętać, że zawilgocony materiał ociepleniowy nie tylko staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów, ale w poważnym stopniu traci swe właściwości termoizolacyjne.

To bardzo niekorzystne zjawisko może być jednak z powodzeniem wykorzystane podczas oceny stanu w jakim znajduje się dach. Wykonane podczas sezonu grzewczego (duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a otoczeniem) zdjęcia termowizyjne mogą ukazać w jakim stanie znajduje się materiał ociepleniowy. Występowanie na zdjęciach dużych powierzchni o zmniejszonej ciepłochronności wskazuje, iż termoizolacja jest prawdopodobnie zawilgocona, a to może być poważnym zagrożeniem dla konstrukcji całego dachu. Należy wówczas koniecznie wykonać tzw. odkrywkę, aby stwierdzić jakie niekorzystne zjawiska zachodzą w przestrzeni poddachowej.

 

Jeżeli destrukcyjne oddziaływanie wilgoci doprowadziło do uszkodzenia fragmentów konstrukcji nośnej, to pojawi się konieczność wymiany niektórych jej elementów. Remont więźby najlepiej jest wykonywać z dobrze dobranego budulca. Trzeba pamiętać, że drewno na elementy konstrukcyjne dachu powinno pochodzić wyłącznie z drzew iglastych o dobrym stopniu przesuszenia. Warto o tym pamiętać z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że drewno dosychające na dachu może powodować duże odkształcenia konstrukcji i tym samym poważne uszkodzenia.

Po drugie – wilgotne drewno ma znacznie mniejszą zdolność wchłaniania preparatów grzybobójczych oraz zmniejszających palność, a to z kolei osłabia trwałość więźby. Zdecydowanie najbezpieczniej jest zamawiać drewno konstrukcyjne już zaimpregnowane najlepiej metodą ciśnieniową, niż wykonywać prace zabezpieczające we własnym zakresie.

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF: Dachy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ułożenie kolektora gruntowego
Wracamy na budowę domu Renaty i Ryszarda z Czosnowa, który wykonywany jest według projektu „Zręczny”. Pomimo licznych kłopotów, jakie napotykali inwestorzy, pod koniec października budynek wyglądał już naprawdę okazale.
Ułożenie kolektora gruntowego
Taka gmina
Chełmża dla większości ludzi to tylko mały punkcik na mapie leżący w granicach województwa kujawsko–pomorskiego. Jedni zachwycają się urodą i kameralnym charakterem tego piętnastotysięcznego miasteczka, inni skłonni są go natomiast uważać za symbol Polski prowincjonalnej. Nazwa miasta kojarzona jest również z przemysłem cukrowniczym oraz kontrowersjami wokół budowy autostrady północ–południe. Lokalne władze od lat toczą boje z urzędnikami w Warszawie o to, aby jeden ze zjazdów z drogi usytuowany był na terenie gminy. Chełmża jest bowiem nie tylko siedzibą miejskich władz samorządowych. W mieście urzęduje również wójt, który jest gospodarzem ziem otaczających Chełmżę.
Taka gmina
Rok Pompy Ciepła
Termin RETROFIT robi oszałamiającą karierę na konferencjach poświęconych pompom ciepła. Oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach.
Rok Pompy Ciepła
Brama garażowa
Inwestycja w bramę garażową to – wbrew pozorom – złożone przedsięwzięcie. Koszty zależą przede wszystkim od typu bramy oraz tego, czy jest to zamówienie standardowe czy też nietypowe. To pierwsze jest znacznie tańsze.
Brama garażowa
Baseny
Po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by biec na basen, nierzadko znajdujący się na drugim końcu miasta. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc basen w domu, np. w piwnicy, dobudowany do domu lub ogrodowy, z którego korzystać będzie można niestety tylko latem. Generalny remont to dobra okazja by poważnie zastanowić się nad realizacją takiego pomysłu.
Baseny
Ogród zimowy
Obcowanie z naturą sprzyja zdrowiu, pomaga odzyskać spokój i uprzyjemnia odpoczynek po pracy. Korzystać z jej uroków można nawet w deszczową, wietrzną czy mroźną pogodę, jeśli przy domu zbuduje się ogród zimowy.
Ogród zimowy
Taras
Kto planuje budowę domu, zazwyczaj marzy o tarasie wśród pięknej zieleni. Od tych, którzy już go mają, słyszymy często o pękających i odpadających płytkach, o zaciekach w pomieszczeniu pod tarasem... Skoro już do tego doszło, potrzebny jest solidny remont: dobra diagnoza, projekt i solidne wykonawstwo. Czasem lepiej będzie zbudować taras od nowa – już bez błędów.
Taras
Komin
Komin wymaga remontu lub modernizacji, kiedy na jego ścianach pojawiają się oznaki zniszczenia. O tym samym trzeba pomyśleć, gdy kocioł na paliwo stałe planujemy zastąpić nowoczesnym gazowym lub olejowym.
Komin
Podłogi
Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.
Podłogi
Ściany wewnętrzne
Ściany brudzą się i niszczeją stopniowo. Nie przeszkadza to nam dopóty, dopóki nie zauważymy, że zaczęły szpecić nasze wnętrza. Wtedy pora na decyzję o remoncie.
Ściany wewnętrzne
Internet
Remont lub przebudowa domu to doskonała okazja do tego, aby poprawić komfort korzystania z domowych komputerów oraz Internetu. Można wreszcie rozprawić się z wiązkami kabli upychanymi za biurkiem i sprawić, że Internet będzie łatwo dostępny we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Internet
Instalacja inteligenta
Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.
Instalacja inteligenta
Domofony, alarmy, drzwi
Przy okazji remontu elektryki warto pomyśleć o wymianie wysłużonego domofonu na nowoczesny wideofon i uzbrojenie domu w system alarmowy. By w 100% poczuć się bezpiecznie we własnym domu, warto również wymienić drzwi wejściowe na bezpieczne, bo antywłamaniowe.
Domofony, alarmy, drzwi
Instalacja elektryczna
Remont starego domu to dobra okazja do wymiany instalacji elektrycznych. Według współczesnych norm są niebezpieczne, bo grożą porażeniem lub pożarem. Są też zawodne, gdy podłączymy do nich nowoczesne urządzenia elektroniczne.
Instalacja elektryczna
Instalacja wod-kan
Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.
Instalacja wod-kan
Instalacja grzewcza
Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu wymianę kotła na nowy. Bywa połączona ze zmianą wykorzystywanego paliwa, może się łączyć z modernizacją całej kotłowni. Potem przychodzi czas na rury, komin i grzejniki... Kompleksowa modernizacja, chociaż uciążliwa i droga, przynosi duże korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania i podniesienia bezpieczeństwa użytkowania w samej kotłowni.
Instalacja grzewcza
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Moda na budownictwo energooszczędne pojawiła się kilkanaście lat temu, kiedy koszty ogrzewania zaczęły rosnąć w zastraszającym tempie, a myślenie proekologiczne stało się trendy. Bardzo szybko pojawiły się też normy prawne promujące oszczędność i wymuszające na inwestorach takie sposoby budowania, które zapewniają niskie zużycie paliw. Niestety, wiele domów zbudowanych w latach 80. i wcześniej nie spełnia nowoczesnych norm, narażając swych właścicieli na ogromne wydatki związane z kosztami ogrzewania. Na szczęście dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym można sprawić, aby stare budynki stały się bardziej energooszczędne.
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Okna i drzwi
Gdy nadchodzi jesień i robi się coraz chłodniej – przypominamy sobie o naszych nieszczelnych oknach i drzwiach. Zaczynamy zastanawiać się czy wystarczy je „podreperować”, czy konieczna jest wymiana na nowe. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć co sprawdzić, by ocenić kondycję stolarki i móc odwlec w czasie kosztowną inwestycję. A jeśli jest ona konieczna, na co zwrócić uwagę wybierając nowe okna i drzwi.
Okna i drzwi
Adaptacja piwnicy
Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest podpiwniczonych. Bardzo często są to ciemne i wilgotne pomieszczenia do przechowywania zwykle niepotrzebnych rzeczy. Ale czy tak musi być? Przecież w piwnicy można urządzić pokój komputerowy, salkę do ćwiczeń, saunę, solarium, a niekiedy nawet dodatkowe pokoje mieszkalne.
Adaptacja piwnicy
Adaptacja poddasza
Około 70% domów jednorodzinnych budowanych w Polsce ma tzw. użytkowe poddasze. Po prostu takie budynki podobają się inwestorom. Zwykle nie ma znaczenia fakt, że nie jest to rozwiązanie zbyt komfortowe. W przypadku szukania rezerw dodatkowej powierzchni mieszkalnej, strych rzeczywiście jest jednym z najlepszych miejsc nadających się do adaptacji.
Adaptacja poddasza
Puk, puk! Proszę
Drzwi wejściowe to wizytówka domu, strona tytułowa gospodarzy i świadczy o nich jak mało który element zewnętrznego wystroju. Obojętnie, czy są to drzwi drewniane czy metalowe, stare czy nowe, z klamką, czy gałką obrotową, ważne, żeby skutecznie chroniły wnętrze przed intruzami, chłodem i wilgocią
Puk, puk! Proszę
W cieniu konarów
Drzewo, jak to drzewo, ma pień, koronę i korzeń. Korzeń rozrasta się albo tuż pod powierzchnią ziemi, albo w głąb, korona rzuca kojący cień w upalne dni, a pień – podtrzymuje tę misterną konstrukcję, dając odpór wichrom i schronienie różnym drobnym istotkom. Tworząc otoczenie naszego domu, zwracamy uwagę na to, żeby nasze oczy cieszyła zieleń. Dopiero po latach przychodzi otrzeźwienie: dlaczego kostka nagle zaczęła się wybrzuszać, gałęzie uderzają o blachodachówkę podczas silnych wiatrów, a do niedzielnego obiadu jadanego na powietrzu, spadają długie, sosnowe igły?
W cieniu konarów
Dom jak wino
19 maja 1978 roku w Życiu Warszawy ukazało się ogłoszenie: „Sprzedam willę piętrową wolną do remontu z dużym placem”. Jeszcze tego samego dnia Anna i Andrzej – młode małżeństwo studentów warszawskiej ASP – pojechali obejrzeć dom. Już po kilku dniach została podpisana umowa kupna-sprzedaży. W ten sposób moi rodzice stali się właścicielami przedwojennej willi o przewrotnej nazwie „Wypoczynek”.
Dom jak wino
Dom jak wino
19 maja 1978 roku w Życiu Warszawy ukazało się ogłoszenie: „Sprzedam willę piętrową wolną do remontu z dużym placem”. Jeszcze tego samego dnia Anna i Andrzej – młode małżeństwo studentów warszawskiej ASP – pojechali obejrzeć dom. Już po kilku dniach została podpisana umowa kupna-sprzedaży. W ten sposób moi rodzice stali się właścicielami przedwojennej willi o przewrotnej nazwie „Wypoczynek”.
Dom jak wino
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz