Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2007
Instalacja wod-kan
Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.

Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.

 

Przed remontem sprawdź

Instalacja wodna

wod-kan_11_07_150  
 (fot. Wavin)
Jednym z sygnałów, że instalacja wymaga naprawy lub wymiany, może być znaczne zmniejszenie intensywności wypływu wody z baterii. Zanim jednak zabierzemy się do wymiany rur, sprawdźmy niżej omówione elementy i parametry instalacji.
 • Filtry na podłączeniach do baterii i perlatory na wylewkach. Mogły się w nich nagromadzić zanieczyszczenia i osady wapienne (kamień).

   

 • Filtry centralne zainstalowane na podłączeniach wody do budynku – do ich kontroli niezbędny będzie znający się na rzeczy hydraulik.

   

 • Przepustowość nagrzewnicy, filtrów i automatyki sterującej, jeśli w budynku zainstalowany jest przepływowy podgrzewacz wody, stanowiący niezależne urządzenie lub wbudowany w kocioł dwufunkcyjny. Uszkodzenia tej części instalacji powinien wykryć i naprawić instalator robiący coroczne przeglądy.

   

 • Ciśnienie na doprowadzeniu wody do budynku z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia. Jeśli jest zbyt niskie może powodować spadek intensywności strumienia wypływającej wody. Dla planowania zmian ważny jest również wiek instalacji domowej. Jeśli układana była ponad dwadzieścia lat temu, to można się spodziewać znacznego zanieczyszczenia wnętrza rur; znacznie nadwyrężyć mogła je także korozja.

Instalacja kanalizacyjna

Niszczącemu działaniu korozji ulegają nie tylko rury wodociągowe, ale i kanalizacyjne, jeśli są wykonane z żeliwa. Charakterystycznym objawem zaawansowanej korozji jest powstawanie pod farbą pęcherzy; w ich miejscach prędzej czy później pojawiają się przecieki.
 • Miejscowe nieszczelności rur kanalizacyjnych dość łatwo można naprawić specjalnym kitem, ale z dużym prawdopodobieństwem w krótkim czasie przecieki pojawią się w innym miejscu.
 • Powtarzająca się niedrożność rur kanalizacyjnych dotyczy zwłaszcza takich odcinków, które zostały ułożone z niedostatecznym spadkiem. W takim wypadku warto wymienić całą instalację, układając ją z wymaganym spadkiem, a nie tylko niedrożny odcinek, inaczej niedrożności mogą się z czasem pojawić również w wymienionych rurach na skutek przemieszczania się osadów ze starych odcinków rur.

   

  Całą instalację kanalizacyjną trzeba układać z zachowaniem spadku, jednakowego na całej długości. Spadek zapewnia samooczyszczanie się przewodu. Jeśli jest za mały – ścieki źle spływają, jeśli za duży – w instalacji powstają szumy i szybciej niszczą się przewody. Przewód średnicy 100 mm powinien być ułożony ze spadkiem co najmniej 2%.

Cezary Jankowski, Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Instalacja wod-kan

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje