Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2007

Instalacja inteligenta

Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

 

inteligentna_11_07_150  
 (fot. IRA)

Największą korzyścią z inteligentnych instalacji – w porównaniu z klasycznymi – jest komfort korzystania z energii elektrycznej. Wprawdzie komfort ten kosztuje – bo inwestycyjnie instalacja taka może być kilkakrotnie droższa od zwykłej – ale nie zniechęcajmy się zbyt szybko. Koszty instalacji inteligentnych z dnia na dzień spadają, a rosnące zapotrzebowanie naszych domów na energię sprawia, że coraz cenniejsze są sposoby na jej oszczędzanie. A instalacja inteligentna jest takim sposobem.

Inteligentna instalacja – co to właściwie jest?

Jest to system sterowania i nadzoru nad klasyczną instalacją zasilaną z sieci elektroenergetycznej. Inaczej mówiąc, jest to zespół urządzeń, które – włączane przez nas lub włączające się automatycznie – sterują zasilaniem odbiorników w domu. Mogą to być:
  • sensory (pobierające dane do systemu);
  • aktory (wykonujące operacje przełączeń i zmiany mocy);
  • urządzenia komunikacyjne.
Mogą one odłączać lub załączać napięcie do wspomnianych odbiorników, ale także zmieniać wartość napięcia zasilającego, a co za tym idzie – zmieniać wartość mocy, z jaką urządzenie pracuje, na przykład zmieniać natężenie światła lub moc ogrzewania pomieszczeń.

Zalety

Instalacje inteligentne mogą pełnić bardzo różne funkcje. Wyobraźmy sobie, że jadąc do domu letniskowego wysyłamy sms-a, którego odbiera w nim taka właśnie instalacja. Zaraz potem zaczyna się podgrzewać woda w basenie, włączają się wentylatory, żeby odświeżyć w domu powietrze, temperatura powietrza w pomieszczeniach podnosi się lub spada do wartości, w jakiej czujemy się najlepiej. To nie jest science fiction – takie rzeczy dzieją w naszym sąsiedztwie!

 

Oprócz komfortu na co dzień instalacje inteligentne mogą przynosić wymierne korzyści. Podstawową jest oszczędność energii: podłączone do takiej instalacji urządzenia grzewcze można tak zaprogramować, aby w czasie nieobecności domowników utrzymywały temperaturę na niższym poziomie niż zwykle. Innym przykładem może być kontrola nad wentylatorami za pomocą tzw. stacji pogodowej, która steruje wentylacją w zależności od szybkości wiatru.

 

Druga ważna korzyść to zwiększone bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujemy się podłączyć naszą instalację do komputera na stałe połączonego z Internetem, będziemy mogli sprawdzać, czy wychodząc z domu nie zapomnieliśmy wyłączyć żelazka czy oświetlenia. Jeśli okaże się, że o czymś zapomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby błąd zdalnie naprawić. Takie rozwiązanie pozwala, np. w czasie wakacji włączyć (za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej) telewizor lub oświetlenie tak, aby zniechęcić potencjalnych złodziei.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Instalacja inteligentne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!