Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2007
Instalacja inteligenta
Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

 

inteligentna_11_07_150  
 (fot. IRA)

Największą korzyścią z inteligentnych instalacji – w porównaniu z klasycznymi – jest komfort korzystania z energii elektrycznej. Wprawdzie komfort ten kosztuje – bo inwestycyjnie instalacja taka może być kilkakrotnie droższa od zwykłej – ale nie zniechęcajmy się zbyt szybko. Koszty instalacji inteligentnych z dnia na dzień spadają, a rosnące zapotrzebowanie naszych domów na energię sprawia, że coraz cenniejsze są sposoby na jej oszczędzanie. A instalacja inteligentna jest takim sposobem.

Inteligentna instalacja – co to właściwie jest?

Jest to system sterowania i nadzoru nad klasyczną instalacją zasilaną z sieci elektroenergetycznej. Inaczej mówiąc, jest to zespół urządzeń, które – włączane przez nas lub włączające się automatycznie – sterują zasilaniem odbiorników w domu. Mogą to być:
  • sensory (pobierające dane do systemu);
  • aktory (wykonujące operacje przełączeń i zmiany mocy);
  • urządzenia komunikacyjne.
Mogą one odłączać lub załączać napięcie do wspomnianych odbiorników, ale także zmieniać wartość napięcia zasilającego, a co za tym idzie – zmieniać wartość mocy, z jaką urządzenie pracuje, na przykład zmieniać natężenie światła lub moc ogrzewania pomieszczeń.

Zalety

Instalacje inteligentne mogą pełnić bardzo różne funkcje. Wyobraźmy sobie, że jadąc do domu letniskowego wysyłamy sms-a, którego odbiera w nim taka właśnie instalacja. Zaraz potem zaczyna się podgrzewać woda w basenie, włączają się wentylatory, żeby odświeżyć w domu powietrze, temperatura powietrza w pomieszczeniach podnosi się lub spada do wartości, w jakiej czujemy się najlepiej. To nie jest science fiction – takie rzeczy dzieją w naszym sąsiedztwie!

 

Oprócz komfortu na co dzień instalacje inteligentne mogą przynosić wymierne korzyści. Podstawową jest oszczędność energii: podłączone do takiej instalacji urządzenia grzewcze można tak zaprogramować, aby w czasie nieobecności domowników utrzymywały temperaturę na niższym poziomie niż zwykle. Innym przykładem może być kontrola nad wentylatorami za pomocą tzw. stacji pogodowej, która steruje wentylacją w zależności od szybkości wiatru.

 

Druga ważna korzyść to zwiększone bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujemy się podłączyć naszą instalację do komputera na stałe połączonego z Internetem, będziemy mogli sprawdzać, czy wychodząc z domu nie zapomnieliśmy wyłączyć żelazka czy oświetlenia. Jeśli okaże się, że o czymś zapomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby błąd zdalnie naprawić. Takie rozwiązanie pozwala, np. w czasie wakacji włączyć (za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej) telewizor lub oświetlenie tak, aby zniechęcić potencjalnych złodziei.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Instalacja inteligentne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje