Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2007
Podłogi
Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont posadzki w salonie

podlogi_11_07_150  
 (fot. Tarkett)
Choć trwałość drewnianych posadzek jest obliczona na kilkadziesiąt lat, to nawet w sypialni czy salonie może dojść do takiego zniszczenia parkietu lub desek, że będą wymagały wymiany. Jeśli podłoga została zalana i deszczułki parkietu odspoiły się lub jeśli parkietu nie można już odnawiać przez szlifowanie i ponowne lakierowanie czy woskowanie, czas pomyśleć o wymianie.

Wymieniamy parkiet... na nowy

W starszych domach, w których parkiet był ułożony na lepiku, mamy do wyboru dwie technologie przygotowania podłoża pod nowy parkiet: z częściowym usuwaniem lepiku i z użyciem specjalnego preparatu. Z częściowym usuwaniem lepiku. Do z grubsza oczyszczonego z lepiku podłoża przykleja się cienkie płyty OSB, które utworzą równe podłoże pod nowy parkiet. Bez usuwania lepiku. Podłoże z pozostałościami lepiku gruntuje się specjalnym preparatem rozcieńczonym z wodą w zalecanych proporcjach.

Preparat gruntujący wciera się intensywnie szczotką i natychmiast posypuje suchą zaprawą z odpowiednimi modyfikatorami. W wyniku mieszania powstaje warstwa podkładu grubości 2-3 mm, który – pozostawiony do wyschnięcia na 8- 10 godzin – stanowi podłoże pod kolejne warstwy podłogi. Na tak przygotowanym podłożu układa się cementową wylewkę samopoziomującą grubości do 8 mm, do której po kilku dniach można przyklejać parkiet. Podczas klejenia parkietu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych szerokości minimum 10 mm przy ścianach i słupach. Po ułożeniu parkietu całość się szlifuje, odkurza i przymocowuje listwy przypodłogowe, a następnie woskuje lub lakieruje.

...na płytki ceramiczne lub gres

Parkiet w przedpokoju możemy zastąpić płytkami gresowymi. W takiej sytuacji parkiet trzeba zerwać, podłoże oczyścić z lepiku (lub kleju), a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Na tak przygotowanym podłożu można układać płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do klejenia należy użyć odpowiedniej zaprawy klejącej.

Aleksander Rembisz

Pełny artykuł w PDF: Podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje