Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2007
Adaptacja piwnicy
Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest podpiwniczonych. Bardzo często są to ciemne i wilgotne pomieszczenia do przechowywania zwykle niepotrzebnych rzeczy. Ale czy tak musi być? Przecież w piwnicy można urządzić pokój komputerowy, salkę do ćwiczeń, saunę, solarium, a niekiedy nawet dodatkowe pokoje mieszkalne.

Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest podpiwniczonych. Bardzo często są to ciemne i wilgotne pomieszczenia do przechowywania zwykle niepotrzebnych rzeczy. Ale czy tak musi być? Przecież w piwnicy można urządzić pokój komputerowy, salkę do ćwiczeń, saunę, solarium, a niekiedy nawet dodatkowe pokoje mieszkalne.

 

piwnica_11_07_150  
 (fot. Horn)

Dawniej budowa domów z piwnicą wynikała zarówno z tradycji jak i rzeczywistych potrzeb. Nawet obecnie wiele starszych osób (szczególnie rodziców, teściów wspomagających finansowo budowę) uważa, że dom jednorodzinny musi mieć piwnice. Ale to nie do końca prawda.

 

Kiedyś, gdy domy opalane były głównie węglem konieczny był skład opału oraz oddzielnie pomieszczenie ­kotłowni. Przy dominujących wówczas grawitacyjnych układach grzewczych oraz wentylacyjnych budowa kondygnacji podziemnej była uzasadniona. Poza tym jeszcze nie tak dawno robiono wiele zapasów na zimę, a najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania tych produktów była chłodna piwnica.

 

Obecnie jest inaczej, wiele budynków jednorodzinnych zostało przynajmniej częściowo zmodernizowanych. Głównie wymieniono w nich okna oraz zmieniono piece na bardziej wydajne i mniej kłopotliwe w obsłudze (zasilane gazem lub olejem opałowym). Teraz nawet przetworów już się prawie nie robi, gdyż niemal wszystkie produkty spożywcze ­dostępne są przez cały rok. Może właśnie dlatego w wielu domach piwnice stoją puste, albo zamieniają się w ­graciarnie. Czyli i tak nie ma z nich pożytku.

 

Szkoda jednak tak cennej powierzchni, która może być wykorzystana w bardziej sensowny sposób. Trzeba tylko chcieć, no i mieć jakiś pomysł na zagospodarowanie tej ­kondygnacji. Choć w tym bardzo pomocny może być ­projektant. Jest wręcz niezbędny, gdy zechce się trochę zmienić układ pomieszczeń. W końcu piwnice najczęściej zabudowane są szeregiem klitek, które w istniejącej formie trudno zaadaptować do czegokolwiek. Nawet pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi powinny mieć przynajmniej powierzchnię pokoju, czyli około 10 m2, a nie 3 do 5 m2. Natomiast przy zamianie piwnic na pomieszczenia mieszkalne warto jeszcze bardziej zaszaleć. Mierz siły na zamiary

 

Podstawą racjonalnego, czyli również ekonomicznego działania jest określenie trudności związanych z przewidywaną modernizacją piwnicy. W zależności bowiem od tego, czy trzeba ją osuszać, pogłębiać, izolować przeciwwilgociowo lub termicznie zależy przecież wybór pomysłów, które ­warto realizować. Inne warunki muszą być spełnione przy budowie basenu, inne przy saunie, czy tak modnej ostatnio piwniczce na wino, a jeszcze inne przy tworzeniu dodatkowych pokoi i łazienek.

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Adaptacja piwnicy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje