Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/07 - 2007
Ogrodzenia

Ogrodzenia z jednej strony przyczyniają się do sąsiedzkiej integracji – najczęściej to właśnie przy płocie zaczyna się pierwsza rozmowa, z drugiej zaś – stanowią barierę dla osób z zewnątrz, niekiedy wzmocnioną komunikatami – „Uwaga! Zły pies” albo „Obiekt monitorowany”.

180_bd10_07_150Wybór ogrodzenia podyktowany jest między innymi wspomnianymi powyżej zjawiskami – nie bez przyczyny przecież decydujemy się na mocną i solidną „zaporę” od frontu oraz na lekkie i tańsze zabezpieczenia terenu z boku domu.

Ogrodzenia składają się najczęściej z trzech elementów – cokołu spoczywającego na fundamencie, słupków i przęseł.

Cokoły wykonywane są z betonu, kamienia naturalnego lub cegieł. W przypadku cokołów ceglanych konieczne jest ułożenie izolacji poziomej na betonowym fundamencie, zapobiegającej przenikaniu wilgoci z gruntu. Chroni to przed pojawieniem się wykwitów solnych, jak również znacznie przedłuża trwałość ogrodzenia.

Słupki wykonywane są z rur stalowych, murowane z cegły lub kamienia albo wylewane z betonu. Słupki murowane i betonowe powinny być zbrojone prętami zakotwionymi w cokole lub fundamencie.

Przęsła wykonuje się z elementów drewnianych, stalowych lub prefabrykatów betonowych. Przy ogrodzeniach pełnych funkcje przęseł pełni ścianka z cegły lub betonu.

Rozmaite rozwiązania

Niegdyś ogrodzenie robiono z surowców najbardziej dostępnych w danym regionie; tam, gdzie było dużo drewna ogrodzenia także były drewniane, tam, gdzie kamień był łatwo dostępny, pełnił tę właśnie funkcję. Dziś materiały te i wiele innych są powszechnie dostępne. Poniżej opisujemy rodzaje ogrodzeń sklasyfikowane według materiału użytego do ich produkcji.

Ogrodzenia metalowe

Siatka

Najczęściej wykonana jest z drutu stalowego zabezpieczonego przed rdzewieniem warstwą cynku; może być on także lakierowany lub pokryty powłoką PVC, a także poliestrem w różnych kolorach. Druty łączy się przez splatanie lub zgrzewanie. Drugi sposób pozwala uzyskać bardziej trwały i sztywny materiał.

Powstałe w wyniku łączenia drutu oczka, najczęściej o wymiarach 5x5 lub 6x6 cm, mogą mieć układ diagonalny lub prosty. Siatkę sprzedaje się w odcinkach od 15 do 25 metrów o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów (nietypowa, choć również dostępna w handlu jest czterometrowa). Siatkę możemy zamontować na dwa sposoby: naciągając między słupkami lub montując między nimi gotowe panele z rozpiętą siatką.

  • Siatka z roli. Naciąga się ją między słupkami stalowymi lub aluminiowymi i wiąże ją do nich drutem. U góry i u dołu rozpina się linki stalowe, zapewniające sprężystość takiego ogrodzenia. Można dokupić tzw. napinacze, które umożliwiają naciąganie siatki w miarę potrzeb.
  •  Panele z siatki. Są to elementy z siatki rozpiętej na ramach ze stali lub aluminium przystosowane do zamontowania między słupkami. Panele takie sprzedaje się w kompletach ze słupkami z tego samego materiału.
Emilia Rosłaniec
Pełny artykuł w PDF: Ogrodzenia
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny