Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/07 - 2007
Bramy garażowe
Nie potrzeba szczegółowej wiedzy o bramach garażowych, aby kupić tę właściwą: renomowani producenci chętnie udzielą fachowych porad, przyślą pracownika, który wymierzy otwór na bramę oraz ekipę, która przywiezie i zamontuje wybrany model, a w razie awarii ją naprawi.
bramy_garazowe1_m
 (fot Hormann)

 Nie potrzeba szczegółowej wiedzy o bramach garażowych, aby kupić tę właściwą: renomowani producenci chętnie udzielą fachowych porad, przyślą pracownika, który wymierzy otwór na bramę oraz ekipę, która przywiezie i zamontuje wybrany model, a w razie awarii ją naprawi.

O miejscu do parkowania samochodu trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wtedy najłatwiej będzie zaplanować je tak, by udało się dobrać bramę o standardowych wymiarach. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą sumę, bo wykonywane na zamówienie nietypowe skrzydła garażowe są często o kilkadziesiąt procent droższe. A oto jakie bramy garażowe mamy do wyboru. 

bramy_garazowe2_m
 (fot. S. Kasper)

BRAMY ROZWIERALNE INACZEJ SKRZYDŁOWE

 

 Rozwiązanie najstarsze, podobne do zwykłych drzwi. Tak jak one, mogą być jedno - lub dwuskrzydłowe, choć tych pierwszych praktycznie nie produkuje się seryjnie.

Otwierane na zewnątrz pojedyncze skrzydło zajmuje bardzo dużo miejsca i utrudnia parkowanie, trzeba więc między garażem a ogrodzeniem zostawić długi podjazd - szerokość bramy plus długość samochodu. Znacznie mniej miejsca w trakcie otwierania wymagają bramy dwuskrzydłowe, dlatego są częściej wybierane.

 

 Bramy rozwieralne składają się z ościeżnicy i skrzydeł umocowanych na zawiasach. Wykonywane są zazwyczaj z drewna sosnowego, dębowego lub świerkowego, a otwierane i zamykane najczęściej ręcznie. Zimą często przysparzają kłopotów, bo zanim się je otworzy, sprzed garażu trzeba odgarnąć śnieg.

 

 Wady bram rozwieralnych odzwierciedla w pewnym stopniu ich niewygórowana cena. Mają też jednak bezsprzeczną zaletę: jest nią prosta konstrukcja, a co za tym idzie - łatwość montażu.

bramy_garazowe3_m
 (fot. Wimar)

BRAMY UCHYLNE (PŁYTOWE)

 Przeznaczone są głównie do garaży na jeden samochód, ponieważ ich standardowa szerokość nie przekracza zwykle 3 m (wysokość wynosi nie więcej niż 2,3 m), jest niewiele firm, które produkują bramy uchylne o szerokości 4 lub 5 m.

Konstrukcja bram uchylnych może być dwojakiego rodzaju: płytowa - o konstrukcji z blachy usztywnionej płaskownikami stalowymi. Jej wierzchnią warstwę stanowi najczęściej ocynkowana blacha stalowa pokryta poliestrem; ramowa - jej główny trzon stanowi stalowa lub drewniana rama, którą można wypełnić blachą stalową pokrytą poliestrem, deskami drewnianymi lub poszyciem ze sklejki.

 

 Bramy uchylne są łatwe w obsłudze i bezpieczne dla użytkowników. Ciężar bramy jest zrównoważony sprężynami, więc schowanie jej pod sufitem nie wymaga użycia dużej siły. Precyzyjne prowadzenie w szynach i kilkustopniowe zawieszenie gwarantują ciche poruszanie się skrzydła.

Po jego opuszczeniu bramę można zamknąć na klucz, spowoduje to uruchomienie systemu ryglowania. Standardowym zamknięciem jest zamek z wkładką umieszczony w centralnym miejscu bramy, współpracujący z jedno- lub dwupunktowym systemem ryglowania (istnieją także bramy z trzy- lub czteropunktowym systemem regulowania).

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Bramy garażowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny