Przejrzysty

Przejrzysty
Tego domu nie urządzają meble. Można zaryzykować opinię, że bez nich byłby równie piękny. Kreuje sam siebie – poprzez przeszklenia, prześwity, grę światłem i urodę szlachetnych materiałów. A do tego prowadzi bardzo przyjazny dialog z urzekającym otoczeniem.


bd10_posesjonaci_str22_otwierajace_m W okolicy obfitującej w dworkowe rezydencje jest odmieńcem: nowoczesny, pozbawiony dekoracyjnych detali, nakryty w części płaskim, a w części kolebkowym dachem, wygląda niezwykle. Ale nie razi – flirtującej z modernizmem bryle dodaje lekkości ciekawe ukształtowanie. Uskoki ścian zgrabnie omijają wiekowe brzozy, a elewację ożywiają nietypowe przeszklenia i poddachowa drewniana oblicówka o odcieniu miodu.

 

Tuż przed progiem kolejne zaskoczenie: zamiast solennych drzwi wejściowych, traktowanych zwykle jak wyraźna bariera prywatności – lekkie skrzydło, przeszklone „po amerykańsku” od góry do dołu. I oczywiście żadnej sieni. Widok przez drzwi wejściowe sięga przeciwległej ściany domu, z jadalnią i sąsiadującym z nią kominkiem.

Jeszcze bardziej „widokowa” jest druga, poprzeczna oś budynku: tu z tarasu można zajrzeć do wnętrza przez ogromne przeszklenie o powierzchni ponad 17 m2, ukazujące salon, kuchnię i jadalnię, a w głębi, za nimi – kolejny niewielki tarasik od północnego wschodu. Ten otwarty układ nie dziwiłby w rezydencji położonej na dwuhektarowej posesji. Tu – na 700-metrowej działce – miło zaskakuje.

 

Dom jest pełen śmiałych rozwiązań i widowiskowych efektów, znanych przeciętnemu Polakowi głównie z pism wnętrzarskich. I rzeczywiście, powstawał według projektu indywidualnego. Ale już finansowe zaplecze inwestycji nie odbiegało od polskiej normy. Zbudowano go siłą jednej, a właściwie dwóch rodzin, skrupulatnie gromadząc fundusze i sprzedając dotychczasowe mieszkania. Zamieszkały w nim trzy pokolenia: Magda z Maćkiem, małżeństwo warszawiaków z trójką synów, oraz mama Maćka, dla której zaprojektowano ukryte w bryle domu, niezależne mieszkanie. Na piękną działkę na obrzeżach lasu trafili nieprzypadkowo.

Okolica była im dobrze znana – rodzice Magdy 15 lat wcześniej zbudowali niedaleko własny dom. Mnie to miejsce urzekło od pierwszej chwili – zwierza się właścicielka – był chyba koniec lata, wielkie drzewa stały całe w zieleni… Starodrzew wokół parceli jest rzeczywiście imponujący – od zachodu do granicy działki przylega wąska aleja wiekowych lip, rozmiarami i pokrojem zasługujących na miano pomników przyrody. Na szczęście trakt, który flankują, to raczej żwirowa dróżka, niż ulica – prowadzi tylko do położonych dalej, niezabudowanych działek.

Winna wyobraźnia

Jednym z wariantów, który początkowo braliśmy pod uwagę, było kupno domu do ewentualnej przebudowy – opowiadają gospodarze – ale szybko okazało się, że żaden nie daje możliwości wydzielenia odrębnego mieszkania dla mamy. Skoro pozostało budowanie od podstaw, warto było wykorzystać szansę. Włączyli więc do projektu własne pomysły, ale też rozwiązania podpatrzone w miejskich dzielnicach willowych o dobrej architekturze, na wakacyjnych wyjazdach czy u znajomych. Stąd prosta modernistyczna bryła budynku, drewniany szalunek elewacji, a we wnętrzu – dwukondygnacyjny salon z otwartą antresolą, obniżony w stosunku do pozostałej części parteru o dwa stopnie.

 

Skomplikowany projekt rodził się długo. Nie wszystkie propozycje architekta były przyjmowane drogą zgodnej aklamacji. Aż dziw, że po domu tego nie widać – jest spójny, konsekwentny i przejrzysty. Decyzje zapadały pod wpływem dość nieskrępowanych wyobrażeń o przyjaznej przestrzeni mieszkalnej. Stąd w domu różnice poziomów i wiele nietypowych okien, z wielkim przeszkleniem na ścianie salonu w roli głównej. Według Maćka, te „erupcje wyobraźni” bardziej świadczyły o jej braku; fantazyjne zabiegi przestrzenne skłonny jest przypisywać raczej niewiedzy i naiwności. Wszystkie niestandardowe rozwiązania kosztowały i… kosztują, choćby w postaci monstrualnych rachunków za olej opałowy po pierwszych sezonach grzewczych. Dziś do budynku, podobnie jak do sąsiednich posesji, doprowadzono już nieco tańszy gaz. 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Przejrzysty

Pozostałe artykuły z tego numeru
Rezydencja na dachu
Wjeżdżając do Jastrzębia Zdroju od strony szosy łączącej Katowice z Cieszynem i Wisłą nie można nie zauważyć dziwnej, futurystycznej konstrukcji wzniesionej na dachu jednego z bloków, które stoją po lewej stronie drogi. Przy ulicy Północnej Jerzy Godlewski - detektyw z Hamburga, postanowił zrealizować swoje marzenia. Nad małymi blokowymi mieszkankami powstaje dom-ogród, w którym miejsce mebli zajmą rośliny, a woda i światło będą kształtowały przestrzeń.
Rezydencja na dachu
Rezydencja na dachu
Wjeżdżając do Jastrzębia Zdroju od strony szosy łączącej Katowice z Cieszynem i Wisłą nie można nie zauważyć dziwnej, futurystycznej konstrukcji wzniesionej na dachu jednego z bloków, które stoją po lewej stronie drogi. Przy ulicy Północnej Jerzy Godlewski - detektyw z Hamburga, postanowił zrealizować swoje marzenia. Nad małymi blokowymi mieszkankami powstaje dom-ogród, w którym miejsce mebli zajmą rośliny, a woda i światło będą kształtowały przestrzeń.
Rezydencja na dachu
Klimatyzacja
Lato i upały mamy już za sobą. I chociaż wszyscy powoli szykujemy się na nadejście zimy, właśnie teraz warto pomyśleć o klimatyzacji. Kolejne lato może być równie ciepłe jak tegoroczne, a jesienią czy zimą szybciej i taniej zamontujemy w domu klimatyzator. Teraz bowiem nie tylko kupimy go po niższej cenie, ale także bez problemu wybierzemy odpowiednich fachowców, którzy go zamontują.
Klimatyzacja
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Na ten etap z wytęsknieniem czekają szczególnie panie domu, bo po pierwsze oznacza to koniec zmagań z budową, a po drugie wreszcie będę mogły dać upust wrodzonemu poczuciu estetyki i zadbać o szczegóły. Bo budując styl wnętrza wymarzonego domu trzeba zacząć od początku, czyli od ścian.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Oczyszczalnia czy szambo?
Ścieki można odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zwanego potocznie szambem lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – jeśli pozwala na to powierzchnia działki oraz chłonność gruntu. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Oczyszczalnia czy szambo?
Bramy garażowe
Nie potrzeba szczegółowej wiedzy o bramach garażowych, aby kupić tę właściwą: renomowani producenci chętnie udzielą fachowych porad, przyślą pracownika, który wymierzy otwór na bramę oraz ekipę, która przywiezie i zamontuje wybrany model, a w razie awarii ją naprawi.
Bramy garażowe
Podłogi
Posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał i sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności wnętrza. Meble można zmienić, wymiana podłogi to sprawa znacznie bardziej skomplikowana...
Podłogi
Uzdatnianie Wody
Woda czerpana z przydomowej studni  wymaga przeważnie  dokładnego oczyszczenia, gdyż zawiera bakterie oraz pierwiastki  i rozmaite związki  chemiczne niekorzystne dla zdrowia.  W wielu miejscach kraju jakość wody  wodociągowej także  pozostawia wiele do  życzenia. Jej parametry zdrowotne są wprawdzie monitorowane, ale wielu użytkowników skarży się  na smak i zapach cieczy płynącej z rur.
Uzdatnianie Wody
Folie dachowe
Dach bez względu na rodzaj jest konstrukcją złożoną, która z jednej strony ochrania budynek przed opadami atmosferycznymi, z drugiej zabezpiecza go przed utratą ciepła. Warto pamiętać, że efektywność obu tych funkcji jest w dużym stopniu uzależniona od zrównoważonego bilansu przepływu pary wodnej przez przegrodę dachową.
Folie dachowe
Ogrodzenia
Ogrodzenia z jednej strony przyczyniają się do sąsiedzkiej integracji – najczęściej to właśnie przy płocie zaczyna się pierwsza rozmowa, z drugiej zaś – stanowią barierę dla osób z zewnątrz, niekiedy wzmocnioną komunikatami – „Uwaga! Zły pies” albo „Obiekt monitorowany”.
Ogrodzenia
Elewacje
Po zakończeniu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem ścian, stropów, kryciem dachu, wstawieniem okien i montażem wszystkich instalacji przychodzi pora na popracowanie nad wyglądem domu, czyli elewacją. Stanowi bowiem ona wizytówkę domu i decyduje o pierwszym wrażeniu. Wybieramy więc odcień i fakturę tynku, sposób łączenia kolorów lub rodzaj okładziny, wszystko po to by dom cieszył oko... nie tylko nasze.
Elewacje
Wentylacja
Dobra wentylacja? To taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa nam z domu zbyt dużo ciepła.
Wentylacja
Wybór paliwa
Jak będziemy ogrzewać dom? Aby sobie odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba najpierw wybrać rodzaj paliwa, potem zdecydować, w jakim systemie ciepło będzie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczeń, a na końcu - wybrać kocioł, który będzie zasilał instalację.
Wybór paliwa
Grzejniki
Kiedy jest już blisko do końca budowy, z przyjemnością wybieramy grzejniki... głównie na podstawie wyglądu. Tymczasem trzeba też zwracać uwagę na ich moc oraz rodzaj, od którego zależy komfort cieplny i wygoda użytkowania.
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe ma teoretycznie same zalety: zapewnia najlepszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniach – zgodnie z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa, z domu znikają grzejniki, a instalacja uchodzi za bezawaryjną i trwałą.
Ogrzewanie podłogowe
Kotły c.o. i podgrzewacze
To nie zwykła szafa wnękowa w zwykłym przedpokoju, lecz pełna kotłownia kondensacyjna z zasobnikiem 250 l ukryta za drzwiami przesuwnymi. Urządzeń i instalacji grzewczych nie musimy już ukrywać. To, że aż tak zmieniły wygląd, to tylko jedno z udoskonaleń w tej branży.
Kotły c.o. i podgrzewacze
Kominki
Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Potrzebne do tego instalacje to wkład lub kaseta odpowiedniej mocy i rozprowadzenie ciepłego powietrza lub wody.
Kominki
Centralne odkurzanie
Sprzątnięcie dużego, piętrowego domu stanowi poważne wyzwanie. Trzeba za sobą wszędzie ciągnąć odkurzacz, zmieniać gniazdka, często wymieniać worek. Sprzątanie to dużo hałasu i kurzu. Alternatywą jest centralne odkurzanie: skuteczne, ciche, wygodne i mniej męczące. A na dodatek w zasięgu finansów każdego inwestora.
Centralne odkurzanie
Rynny
Szybkie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu oraz ochrona elewacji domu przed zawilgoceniem to główne zadania stawiane przed systemami odwodnienia. Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, to jednak na większości domów jest ono niezbędne. W jego skład wchodzą m.in. rynny montowane na krawędzi okapu oraz rury spustowe.
Rynny
Rok pompy ciepła
W ósmym odcinku naszego cyklu edukacyjnego zaplanowaliśmy temat „Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła”. Najważniejsze, co można powiedzieć na ten temat sprowadza się do stwierdzenia, że eksploatacja jest tania i bezobsługowa.
Rok pompy ciepła
Najnowsze wydanie