Folie dachowe

Folie dachowe
Dach bez względu na rodzaj jest konstrukcją złożoną, która z jednej strony ochrania budynek przed opadami atmosferycznymi, z drugiej zabezpiecza go przed utratą ciepła. Warto pamiętać, że efektywność obu tych funkcji jest w dużym stopniu uzależniona od zrównoważonego bilansu przepływu pary wodnej przez przegrodę dachową.

154_bd10_07_150
 (fot. Dorken Marma Folie)
Ilość pary wodnej wnikającej w dach nie może być większa od ilości „wychodzącej”. Jeśli ów bilans zostanie zachwiany, to w konstrukcji zacznie gromadzić się wilgoć. Mokra izolacja termiczna znacznie gorzej spełnia swą funkcję, a poza tym dosyć szybko zaczynają rozwijać się w niej grzyby. Woda oraz zagrzybienie są  również największym „wrogiem” drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Aby zapewnić przegrodzie dachowej należyty bilans przepływu pary wodnej stosuje się, w zależności od potrzeby, folie: hydroizolacyjne, paroizolacyjne i paroprzepuszczalne.

Folie hydroizolacyjne…

…znajdują zastosowanie tylko na dachach płaskich oraz na tarasach. Wykonane są z PVC, EPDM lub pochodnych. Mogą być układane na powierzchniach betonowych lub bezpośrednio na warstwie materiału termoizolacyjnego. Folie hydroizolacyjne 

łączy sie klejem lub zgrzewa gorącym powietrzem. Można w ten sposób bez trudu zabezpieczyć nawet bardzo duże powierzchnie. Folie nieprzepuszczające wody doskonale sprawdzają się na dachach wklęsłych (obwiedzionych attyką), dociążonych i odwróconych. Zdecydowanie gorsze rezultaty osiąga sie natomiast na dachach o kształtach wypukłych i obłych.

Folie hydroizolacyjne stosowane są również do zabezpieczania tarasów. Wykorzystuje się wówczas specjalną ich odmianę tzw. folię kubełkową. Prawidłowe działanie tego materiału wymaga ułożenia na warstwie betonu folii poślizgowej (z PVC lub polietylenu).

Rozkładana następnie folia kubełkowa tworzy przestrzeń wentylacyjną. Skroplona lub ewentualnie przesączona woda zatrzymuje się w niej na folii poślizgowej. Natomiast otwory wykonane na krawędziach tarasu umożliwiają swobodny przepływ powietrza w przestrzeni wentylacyjnej i pozwalają na w miarę szybkie odparowywanie zgromadzonej wody.

Folie paroizolacyjne…

…mogą być stosowane nie tylko przy wykonywaniu konstrukcji dachu. Znajdują również zastosowanie przy zabezpieczaniu stropów i ścian. Zadaniem folii paroizolacyjnych jest uniemożliwienie przenikania wilgoci z wnętrza budynku. Umieszcza się je zatem od wewnętrznej strony dachu, w taki sposób, aby odgradzała ogrzewane pomieszczenia od jego konstrukcji. Oprócz paroizolacyjności materiał ten ma jeszcze jedną niezwykle użyteczną cechę – doskonale chroni przed skutkami działania przewiewów.

Folie paroizolacyjne mają różną przepuszczalność (opór dyfuzyjny) i dzielą się na następujące grupy:

  • bariery parowe – najczęściej jest to folia polietylenowa z napylonym aluminium.
  • opóźniacze pary – uszlachetnione folie polietylenowe (w kolorze żółtym lub niebieskim). Ich opór dyfuzyjny Sd wynosi około 80 m, a paroprzepuszczalność – 0,3-1 g/ m2/ 24 h. Bardzo dobrze zabezpieczają przed przedostawaniem się wilgoci, ale w pewnych okolicznościach (mało wydajna wentylacja, dobrze ocieplony dom) mogą okazać sie szkodliwe. Para wodna nie znajdując ujścia może bowiem zacząć się skraplać od wewnetrznej strony paroizolacji i prowadzić do zawilgocenia materiałów ściennych oraz rozwoju grzybów.
  • regulatory pary – składają sie z kilku warstw. Ich zaletą jest to, że gdy w pomieszczeniach mieszkalnych jest zbyt dużo pary, to przepuszczają ją częściowo do ocieplenia. (Sd powyżej 8 m, paroprzepuszczalność 5-6 g/m2/24 h)

Niestety, większość producentów nie stosuje tego podziału i ogranicza się jedynie do podawania wartości paroprzepuszczalności danego produktu.

Marek Żelkowski 

Pełny artykuł w PDF: Folie dachowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Rezydencja na dachu
Wjeżdżając do Jastrzębia Zdroju od strony szosy łączącej Katowice z Cieszynem i Wisłą nie można nie zauważyć dziwnej, futurystycznej konstrukcji wzniesionej na dachu jednego z bloków, które stoją po lewej stronie drogi. Przy ulicy Północnej Jerzy Godlewski - detektyw z Hamburga, postanowił zrealizować swoje marzenia. Nad małymi blokowymi mieszkankami powstaje dom-ogród, w którym miejsce mebli zajmą rośliny, a woda i światło będą kształtowały przestrzeń.
Rezydencja na dachu
Rezydencja na dachu
Wjeżdżając do Jastrzębia Zdroju od strony szosy łączącej Katowice z Cieszynem i Wisłą nie można nie zauważyć dziwnej, futurystycznej konstrukcji wzniesionej na dachu jednego z bloków, które stoją po lewej stronie drogi. Przy ulicy Północnej Jerzy Godlewski - detektyw z Hamburga, postanowił zrealizować swoje marzenia. Nad małymi blokowymi mieszkankami powstaje dom-ogród, w którym miejsce mebli zajmą rośliny, a woda i światło będą kształtowały przestrzeń.
Rezydencja na dachu
Klimatyzacja
Lato i upały mamy już za sobą. I chociaż wszyscy powoli szykujemy się na nadejście zimy, właśnie teraz warto pomyśleć o klimatyzacji. Kolejne lato może być równie ciepłe jak tegoroczne, a jesienią czy zimą szybciej i taniej zamontujemy w domu klimatyzator. Teraz bowiem nie tylko kupimy go po niższej cenie, ale także bez problemu wybierzemy odpowiednich fachowców, którzy go zamontują.
Klimatyzacja
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Na ten etap z wytęsknieniem czekają szczególnie panie domu, bo po pierwsze oznacza to koniec zmagań z budową, a po drugie wreszcie będę mogły dać upust wrodzonemu poczuciu estetyki i zadbać o szczegóły. Bo budując styl wnętrza wymarzonego domu trzeba zacząć od początku, czyli od ścian.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Oczyszczalnia czy szambo?
Ścieki można odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zwanego potocznie szambem lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – jeśli pozwala na to powierzchnia działki oraz chłonność gruntu. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Oczyszczalnia czy szambo?
Bramy garażowe
Nie potrzeba szczegółowej wiedzy o bramach garażowych, aby kupić tę właściwą: renomowani producenci chętnie udzielą fachowych porad, przyślą pracownika, który wymierzy otwór na bramę oraz ekipę, która przywiezie i zamontuje wybrany model, a w razie awarii ją naprawi.
Bramy garażowe
Podłogi
Posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał i sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności wnętrza. Meble można zmienić, wymiana podłogi to sprawa znacznie bardziej skomplikowana...
Podłogi
Uzdatnianie Wody
Woda czerpana z przydomowej studni  wymaga przeważnie  dokładnego oczyszczenia, gdyż zawiera bakterie oraz pierwiastki  i rozmaite związki  chemiczne niekorzystne dla zdrowia.  W wielu miejscach kraju jakość wody  wodociągowej także  pozostawia wiele do  życzenia. Jej parametry zdrowotne są wprawdzie monitorowane, ale wielu użytkowników skarży się  na smak i zapach cieczy płynącej z rur.
Uzdatnianie Wody
Ogrodzenia
Ogrodzenia z jednej strony przyczyniają się do sąsiedzkiej integracji – najczęściej to właśnie przy płocie zaczyna się pierwsza rozmowa, z drugiej zaś – stanowią barierę dla osób z zewnątrz, niekiedy wzmocnioną komunikatami – „Uwaga! Zły pies” albo „Obiekt monitorowany”.
Ogrodzenia
Elewacje
Po zakończeniu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem ścian, stropów, kryciem dachu, wstawieniem okien i montażem wszystkich instalacji przychodzi pora na popracowanie nad wyglądem domu, czyli elewacją. Stanowi bowiem ona wizytówkę domu i decyduje o pierwszym wrażeniu. Wybieramy więc odcień i fakturę tynku, sposób łączenia kolorów lub rodzaj okładziny, wszystko po to by dom cieszył oko... nie tylko nasze.
Elewacje
Wentylacja
Dobra wentylacja? To taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa nam z domu zbyt dużo ciepła.
Wentylacja
Wybór paliwa
Jak będziemy ogrzewać dom? Aby sobie odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba najpierw wybrać rodzaj paliwa, potem zdecydować, w jakim systemie ciepło będzie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczeń, a na końcu - wybrać kocioł, który będzie zasilał instalację.
Wybór paliwa
Grzejniki
Kiedy jest już blisko do końca budowy, z przyjemnością wybieramy grzejniki... głównie na podstawie wyglądu. Tymczasem trzeba też zwracać uwagę na ich moc oraz rodzaj, od którego zależy komfort cieplny i wygoda użytkowania.
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe ma teoretycznie same zalety: zapewnia najlepszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniach – zgodnie z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa, z domu znikają grzejniki, a instalacja uchodzi za bezawaryjną i trwałą.
Ogrzewanie podłogowe
Kotły c.o. i podgrzewacze
To nie zwykła szafa wnękowa w zwykłym przedpokoju, lecz pełna kotłownia kondensacyjna z zasobnikiem 250 l ukryta za drzwiami przesuwnymi. Urządzeń i instalacji grzewczych nie musimy już ukrywać. To, że aż tak zmieniły wygląd, to tylko jedno z udoskonaleń w tej branży.
Kotły c.o. i podgrzewacze
Kominki
Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Potrzebne do tego instalacje to wkład lub kaseta odpowiedniej mocy i rozprowadzenie ciepłego powietrza lub wody.
Kominki
Przejrzysty
Tego domu nie urządzają meble. Można zaryzykować opinię, że bez nich byłby równie piękny. Kreuje sam siebie – poprzez przeszklenia, prześwity, grę światłem i urodę szlachetnych materiałów. A do tego prowadzi bardzo przyjazny dialog z urzekającym otoczeniem.
Przejrzysty
Centralne odkurzanie
Sprzątnięcie dużego, piętrowego domu stanowi poważne wyzwanie. Trzeba za sobą wszędzie ciągnąć odkurzacz, zmieniać gniazdka, często wymieniać worek. Sprzątanie to dużo hałasu i kurzu. Alternatywą jest centralne odkurzanie: skuteczne, ciche, wygodne i mniej męczące. A na dodatek w zasięgu finansów każdego inwestora.
Centralne odkurzanie
Rynny
Szybkie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu oraz ochrona elewacji domu przed zawilgoceniem to główne zadania stawiane przed systemami odwodnienia. Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, to jednak na większości domów jest ono niezbędne. W jego skład wchodzą m.in. rynny montowane na krawędzi okapu oraz rury spustowe.
Rynny
Rok pompy ciepła
W ósmym odcinku naszego cyklu edukacyjnego zaplanowaliśmy temat „Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła”. Najważniejsze, co można powiedzieć na ten temat sprowadza się do stwierdzenia, że eksploatacja jest tania i bezobsługowa.
Rok pompy ciepła
Najnowsze wydanie