To nie zwykła szafa wnękowa w zwykłym przedpokoju, lecz pełna kotłownia kondensacyjna z zasobnikiem 250 l ukryta za drzwiami przesuwnymi. Urządzeń i instalacji grzewczych nie musimy już ukrywać. To, że aż tak zmieniły wygląd, to tylko jedno z udoskonaleń w tej branży.
(fot. Viessmann)
Także moc, sprawność oraz możliwości regulacji – czyli szybkość dostosowania się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło kotłów grzewczych zostały w dużej mierze usprawnione. Wyżej wymienione elementy mają zasadniczy wpływ na koszty funkcjonowania całego systemu ogrzewania. Aby wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb i nie żałować decyzji, warto wiedzieć, co oferują producenci.
WYBÓR KOTŁA
Kotły współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania mogą spalać różne rodzaje paliw. Najpopularniejsze są gazowe, olejowe oraz na paliwo stałe. Stosuje się też kotły elektryczne, ale ze względu na cenę energii rzadko bywają one ekonomiczne w eksploatacji, chyba że dom jest perfekcyjnie ocieplony.
Kotły gazowe i olejowe
Różni je między innymi typ palnika, który musi być zawsze dostosowany do paliwa.
Kotły gazowe i olejowe mogą mieć różną moc, wielkość, automatykę sterującą, a także różny sposób odprowadzania spalin oraz typ wymiennika ciepła (standardowe wymienniki wykonywane są z miedzi; trwalsze, ale i droższe wytwarza się ze stali nierdzewnej lub stopów krzemowo-aluminiowych). Ekonomiczną i bardziej bezpieczną pracę kotłów zapewniają elementy sterujące wyposażone w układy mikroprocesorowe. Wyższą cenę tak wyposażonego urządzenia rekompensują oszczędności w eksploatacji – dzięki temu, że moc kotła jest automatycznie dobierana do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
Wiszący gazowy kocioł grzewczy – jest na tyle mały i estetyczny, że nie będzie przeszkadzał nawet wtedy, gdy zainstalujemy go w pomieszczeniu mieszkalnym
Największą popularnością cieszą się gazowe kotły wiszące jedno- bądź dwufunkcyjne. Pierwsze służą tylko do ogrzewania, drugie przygotowują także ciepłą wodę użytkową. Dzięki niewielkim wymiarom i ciężarowi można umieścić je nawet w łazience czy kuchni.
Kotły stojące wymagają z reguły oddzielnego pomieszczenia, gdyż zajmują sporo miejsca. Wykonane są z żeliwa lub stali, a ich komorę spalania otacza płaszcz wodny, dzięki czemu uzyskują nieco wyższą sprawność niż kotły wiszące.
Ze względu na większą bezwładność cieplną wolniej reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło, dlatego lepiej będą funkcjonowały w obiektach o masywnej konstrukcji i równomiernym poborze energii cieplnej. Kotły te produkowane są jako dwu- i jednofunkcyjne z możliwością współpracy z wbudowanym lub zewnętrznym zasobnikiem.
Dużą efektywnością ogrzewania charakteryzują się kotły z zamkniętą komorą spalania. Nie wymagają one podłączenia do komina: spaliny mogą być usuwane na zewnątrz dwuściennym przewodem powietrzno-spalinowym typu „rura w rurze”: wewnętrzną rurą usuwane są spaliny, a zewnętrzną doprowadzane jest powietrze niezbędne do pracy urządzenia. Przewód ten można wyprowadzić przez dach lub przez ścianę budynku.
Budowa kotła kondensacyjnego. Kocioł kondensacyjny pozwala na odzyskanie ciepła „ukrytego” w mokrych spalinach, dzięki czemu jego sprawność energetyczna może być wyższa o 5-10% w porównaniu ze zwykłym kotłem
Najbardziej oszczędne w eksploatacji są kotły kondensacyjne, które umożliwiają odzyskanie ciepła ze skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu sprawność urządzeń sięga 106-108% (w tradycyjnej technice spalania – 90-95%).
Urządzenia te są stosunkowo drogie, a instalacja grzewcza powinna być dostosowana do zasilania wodą o temperaturze nie wyższej niż 50°C. Kocioł kondensacyjny uzyskuje najwyższą sprawność, gdy temperatura wody powrotnej z instalacji c.o. nie przekracza 30°C, a temperatura w pomieszczeniu wynosi 20°C, czyli instalacja obliczona jest na parametry 50/30/20°C.
Taki kocioł bardzo dobrze współpracuje więc z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli zdecydujemy się na grzejniki, będą one musiały mieć dużo większą powierzchnię niż te pracujące w instalacji z wysoką temperaturą.
Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie ogrzewania podłogowego lub mieszanego (grzejniki i ogrzewana podłoga), bo (pod warunkiem właściwej regulacji) pozwoli to w pełni wykorzystać zalety kotła kondensacyjnego.
Kocioł z zamkniętą komorą spalania z odprowadzeniem spalin i pobieraniem powietrza niezbędnego do procesu spalania przez ścianę budynku (po lewej) i przez komin (po komin)
Kocioł ze spalaniem górnym Kocioł ze spalaniem dolnym