Kiedy jest już blisko do końca budowy, z przyjemnością wybieramy grzejniki... głównie na podstawie wyglądu. Tymczasem trzeba też zwracać uwagę na ich moc oraz rodzaj, od którego zależy komfort cieplny i wygoda użytkowania.
(fot. Zehnder)
Zacznijmy więc od doboru mocy grzejników. Zależy ona od zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia oraz od parametrów pracy instalacji.
Ponieważ warunki pracy grzejników ulegają ciągłym zmianom, a w pomieszczeniu mogą funkcjonować tzw. obce źródła ciepła (np. oświetlenie), nie musimy precyzyjnie określać ich mocy; wystarczy, że przyjmiemy tę wskaźnikową, która w ocieplonych domach, zgodnie z aktualnymi wymaganiami, wynosi 50-70 W/m2.
Moc taką powinien uzyskiwać grzejnik przy nominalnych parametrach pracy instalacji, np. 70/50/20.
RODZAJE GRZEJNIKÓW
Rodzaj grzejnika wpływa na komfort cieplny i wygodę użytkowania, a także – pośrednio – na wystrój wnętrz. Obecnie najczęściej stosuje się następujące grzejniki:
płytowe – jedne z najczęściej instalowanych, co zawdzięczają estetycznemu wyglądowi i wysokiej efektywności przekazywania ciepła. Dostępne w kilku wersjach różniących się liczbą płyt grzejnych (są jedno-, dwu- lub trzypłytowe) oraz sposobem podłączenia (przyłącze dolne lub boczne). Powinny być montowane w zamkniętych systemach ogrzewania – ze względu na przyspieszoną korozję, gdy woda obiegowa ma kontakt z powietrzem.
członowe z żeliwa lub aluminium – składane z segmentów, które można łączyć w zestawy różnej długości. Montuje się je głównie w instalacjach typu otwartego, ponieważ charakteryzują się wysoką odpornością na korozję.
konwektorowe – ze względu na sposób przekazywania ciepła instalowane często jako kanałowe – pod sięgającymi podłogi oknami, także w kuchni i łazience.
ozdobne – montowane najczęściej w łazienkach, pełnią jednocześnie funkcję suszarek do ręczników. Mogą być wyposażone dodatkowo w grzałkę elektryczną, co umożliwia ogrzewanie pomieszczenia, gdy instalacja centralnego ogrzewania jest wyłączona.
SPOSOBY NA CIEPŁO
Grzejniki przekazują do pomieszczeń ciepło, które napływa do nich z wodą krążącą w instalacji. Woda ta ogrzewana jest przez kocioł lub inne urządzenie, na przykład kominek, kolektor słoneczny lub pompę ciepła. Efektywność ogrzewania zależy przede wszystkim od sposobu przekazywania ciepła przez grzejnik – przez konwekcję lub promieniowanie, z których jeden dominuje zawsze w określonym typie grzejników.
Konwekcja polega na ogrzewaniu powietrza opływającego grzejnik. Ogrzane (lżejsze) powietrze uchodzi ku górze, a na jego miejsce napływa chłodniejsze, ogrzewa się, po czym znowu unosi i tak dalej. W pomieszczeniu najcieplej jest więc pod sufitem, przy podłodze zaś – o kilka stopni chłodniej. Grzejniki przekazujące ciepło w ten sposób nazywane są popularnie konwektorami. Szczególnie korzystne są grzejniki kanałowe – instalowane w podłodze, ponieważ ogrzane i unoszące się powietrze tworzy kurtynę przed oknem, gdzie występują największe straty ciepła.
Promieniowanie – czyli emisja fal elektromagnetycznych zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła w kierunku prostopadłym do płaszczyzny grzejnika. Grzejnik oddający ciepło przez promieniowanie nie ogrzewa powietrza, lecz powierzchnie ścian i mebli. W ten sposób przekazuje ciepło większość grzejników, przy czym udział promieniowania wynosi 50-70%, a reszta ciepła rozchodzi się przez konwekcję.