Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2006
Ranking kotłów gazowych
Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval,...
Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval, Beretta, Immergas i Termet.

Lubimy kotły markowe, ufamy głównie znanym firmom. Przy wyborze urządzenia kierujemy się ceną. Planując zakup przeznaczamy na niego minimum pięć, sześć tysięcy złotych. W praktyce wyjmujemy z portfela trzy tysiące. Wolimy kotły dwufunkcyjne, wiszące, raczej kondensacyjne. Nowoczesne kotły gazowe praktycznie nie mają dla nas minusów.

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku sprawdziliśmy, jakie kotły gazowe wybierają nasi Czytelnicy. Dzięki ankiecie, którą wypełniali członkowie Klubu Budujących Dom, prześledziliśmy zarówno już dokonane zakupy, jak i te planowane na najbliższe dwa lata. Wśród osób, które odpowiedziały na nasze pytania, 80 proc. wybudowało lub buduje dom parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchni użytkowej 130-190 m2. Klubowicze wybierają kotły marek, które znają – najchętniej firm, Viessmann, Vaillant, Junkers. Drugim kryterium branym pod uwagę jest cena urządzenia: równie chętnie kupujemy kotły najtańsze, jak i inwestujemy w urządzenia kosztowne. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się kotły o cenie ok. 4-6 tys. zł.

 

Mam to za sobą

 

Czytelnicy, którzy zakup kotła gazowego mają za sobą, najchętniej wybierali kotły możliwie tanie. Urządzenia w cenie od 2 do 4 tys. złotych nabyło ponad 48 proc. ankietowanych. Prawie jedna trzecia Klubowiczów wybrała kotły drogie, bo od 6 do 14 tys. zł. Tylko 22 proc. zdecydowało się kupić kotły ze średniej półki cenowej między 4 a 6 tys. zł.

 

Ponad 77 proc. inwestorów wybrało kotły z krótką – roczną lub dwuletnią – gwarancją. Pozostała grupa zdecydowała się zapłacić więcej i zyskać okres gwarancyjny wydłużony do pięciu i więcej lat. Trzy razy więcej respondentów wybrało kocioł wiszący zamiast stojącego, i dwu- a nie jednofunkcyjny. Przewaga kotła kondensacyjnego nad tradycyjnym wyniosła zaledwie kilka procent.

 

Praktycznie wszyscy ankietowani są zadowoleni z kupionych kotłów. Może to być spowodowane tym, że nasi Klubowicze użytkują je najczęściej pierwszy lub drugi sezon, albo świadczyć o tym, że ogrzewanie przy pomocy kotła gazowego rzeczywiście jest przyjazne. Same kotły są postrzegane jako urządzenia ciche, łatwe w obsłudze, bezpieczne. Jedyne negatywne uwagi dotyczyły sprzedawców, którzy w wielu przypadkach usiłują – niezależnie od parametrów domu – sprzedać najdroższe kotły, tłumacząc to oszczędnościami eksploatacyjnymi, ale nie uprzedzając, że inwestycja może się zwrócić dopiero po wielu latach.

Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 1-2/2006

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny