Ogrodzenia i bramy wjazdowe

Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.

Co mówią przepisy?

Ogrodzenia o wysokości do 2,20 m nie trzeba zgłaszać w urzędzie. Należy natomiast sprawdzić, czy wytyczne dotyczące jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Uwaga! Ostro zakończone elementy ogrodzenia, stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, można umieszczać na wysokości ponad 1,80 m.

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń?

Obecnie do ogradzania posesji wykorzystuje się najczęściej przęsła i panele. Ich podstawę stanowi zazwyczaj solidna podmurówka z cegieł, bloczków lub wylewana z betonu. Tego typu ogrodzenia można kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

W tym segmencie oferta jest bardzo różnorodna. Zwolennicy naturalnego drewna mogą zdecydować się na solidne przęsła ze sztachet prostych lub profilowanych bądź delikatniejsze panele. Jeszcze delikatniejsze, bardzo lekkie, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane. Dużą popularnością cieszą się przęsła ze stalowych rur i kształtowników.

Bardziej solidne są ogrodzenia oferowane w postaci odlewów z żeliwa. Mocne i efektowne, bogato zdobione, są ręcznie kute przęsła stalowe, wykonywane w zakładach kowalstwa artystycznego. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z dość wysoką ceną zakupu.

Czy są jakieś przepisy dotyczące parametrów furtki i bramy?

Furtka nie może mieć szerokości mniejszej niż 90 cm. Tyle mówią przepisy. W praktyce lepiej zdecydować się na nieco szersze wejście – będzie wygodniejsze. Zazwyczaj lokalizuje się je na wprost drzwi wejściowych do domu. Trzeba też pamiętać o furtce do śmietnika i ewentualnie dodatkowej, po przeciwnej stronie ogrodu.

Zgodnie z przepisami szerokość bramy nie może być mniejsza niż 2,4 m, ale w tym przypadku również lepiej zaplanować szerszy wjazd (co najmniej 4 m). Umożliwi to wygodne manewrowanie samochodem osobowym i ewentualny wjazd pojazdowi dostawczemu (z transportem mebli, sprzętu AGD etc.).

fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny