Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.
Kluczowa jest lokalizacja
Lokalizacja działki ma kluczowe znaczenie dla wygody mieszkańców. Jedni chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta, w cichej, wiejskiej okolicy. Inni wybiorą lokalizację z lepszym dostępem do infrastruktury "miejskiej". To kwestia indywidualnych wyborów, ale zawsze warto rozważyć, czy:
dojazd do pracy nie będzie się wiązał ze spędzaniem zbyt długiego czasu w drodze (odległość, korki),
istnieje możliwość dojazdu do domu komunikacją publiczną, kursującą z odpowiednią częstotliwością,
w pobliżu znajdują interesujące nas obiekty, takie jak szkoła, placówka ochrony zdrowia, sklep, basen itp.,
będziemy w stanie odbierać dzieci z przedszkola i szkoły.
Takich pytań są dziesiątki, dlatego poszukiwanie działki najlepiej rozpocząć od analizy tego, jak planujemy żyć w przyszłym domu. Bo lokalizacja domu dyktuje styl życia, jaki będziemy wiedli.
Status prawny działki
Pierwszym krokiem przez zakupem działki powinno być sprawdzenie jej statusu prawnego. Najlepiej, gdy posesja ma tylko jednego właściciela. Gdy na skutek dziedziczenia jest ich kilku, trzeba zaspokoić roszczenia wszystkich. Tylko po spełnieniu tego warunku staniemy się jedynym właścicielem i będziemy mogli swobodnie gospodarować ziemią. Kolejni właściciele powinni być wpisani do księgi wieczystej. W dokumencie tym znajdują się również informacje o ewentualnym obciążeniu działki (może stanowić ona np. zabezpieczenie pożyczki).
Pamiętajmy, że obciążenia hipoteczne są przypisane do działki i przechodzą na nowego właściciela. Dlatego nabywając ziemię, zawsze żądajmy aktualnego wypisu z ksiąg wieczystych, a dodatkowo poprośmy sprzedającego o napisanie oświadczenia, że działka od chwili sporządzenia wypisu nie została obciążona wierzytelnościami. Kolejną kwestią jest sprawdzenie w ewidencji gruntów, jaki status ma nasza działka. Jeżeli figuruje jako rolna lub leśna, musimy wystąpić o zmianę jej statusu - najczęściej to tzw. odrolnienie (wyłączenie z produkcji rolnej).
Od czego zależy cena działki?
Cena gruntu zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja. Najwięcej kosztują działki w dużych miastach, na przedmieściach, z dobrym dojazdem do centrum oraz w miejscach szczególnie atrakcyjnych, np. w pobliżu jezior, rezerwatów przyrody, w nowoczesnych osiedlach, modnych miejscowościach. Mniej zapłacimy za działki oddalone od aglomeracji, w małych miasteczkach i we wsiach ze słabą infrastrukturą. Więcej kosztuje działka z dostępem do wszystkich mediów (gazu, kanalizacji, wodociągu). Tańsze zaś są tereny z tzw. kłopotliwym sąsiedztwem, np. wysypiskiem śmieci, tartakiem, położone koło torów kolejowych. Działka budowlana (przeznaczona pod budowę domu) jest droższa od rolnej lub leśnej. W tym drugim przypadku przeprowadzenie procedury pozwalającej na budowę domu pochłonie sporo czasu i dodatkowych kosztów.