Roboty ziemne i fundamenty

Roboty ziemne i fundamenty

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.

Jakich formalności trzeba dopełnić?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba dopełnić kilku formalności - samo pozwolenie na budowę nie wystarczy. Oto co jest potrzebne:

  • zawiadomienie powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót;
  • złożenie w tym samym urzędzie oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu takich obowiązków;
  • zakup dziennika budowy i poświadczenie go w starostwie.

Jakiekolwiek prace na działce można formalnie rozpocząć dopiero po 7 dniach od złożenia zawiadomienia o przystąpieniu do budowy. Kolejne kroki to:

  • zlecenie uprawnionemu geodecie wytyczenia zarysu budynku w terenie. Czynność ta polega na wbiciu w odpowiednich miejscach palików wyznaczających wszystkie narożniki domu. Geodeta wyznacza też tzw. reper (inaczej punkt wysokościowy albo punkt niwelacyjny) odpowiadający poziomowi „zero” domu. W praktyce jako punkt niwelacyjny przyjmuje się stały element w najbliższym otoczeniu działki np. poziom ogrodzenia, znak na drzewie lub wbija w tym celu oddzielny palik poza obrysem domu;
  • po wyznaczeniu obrysu budynku geodeta dokonuje wpisu do dziennika budowy, aby udokumentować przeprowadzone prace.

Zakres prac geodezyjnych zależy od tego, czy na działce są stałe znaki geodezyjne czy też ich nie ma. W pierwszym wypadku wyznaczenie punktów geodezyjnych nie będzie skomplikowane. Geodeta odmierzy odległości od granic działki do zewnętrznych ścian domu zgodnie z planem zagospodarowania posesji. Niekiedy konieczne będzie wcześniejsze usunięcie wysokiej roślinności krzewów i drzew, (a jeśli tak, to przedtem trzeba koniecznie wystąpić do gminy o pozwolenie na wycinkę) w przeciwnym razie można narazić się na wysokie kary za bezprawne usunięcie drzew i krzewów. Na działkach o bardzo nierównej powierzchni warto też przed wytyczeniem domu przeprowadzić wstępną niwelację. Z obrębu planowanych wykopów i innych robót powinniśmy usunąć wierzchnią warstwę gruntu (humus).

Zanim rozpocznie się budowa, trzeba doprowadzić na działkę energię elektryczną oraz wodę. Zależnie od lokalnych możliwości prąd możemy doprowadzić przyłączem stałym lub czasowym, albo nieformalnie „pożyczyć” od sąsiada. W ostateczności możemy też skorzystać z agregatu prądotwórczego o mocy dopasowanej do urządzeń, jakie będą używane podczas budowy. Wodę zapewni nam przyłącze wodociągowe lub też własna studnia; czasem także - uczynny sąsiad. Niekiedy na budowach korzysta się ze zbiornika okresowo napełnianego z beczkowozu.

Co z badaniami geotechnicznymi gruntu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych opracowywane są dla przeciętnych warunków gruntowych, to znaczy z założeniem, że grunt ma wystarczającą nośność. Jeśli jego stabilność jest wątpliwa (dotyczy to gruntów podmokłych, torfowych, nasypowych oraz terenów po rekultywacji), powinniśmy zlecić badania geotechniczne w celu określenia nośności gruntu i ewentualnie też - wytycznych co do sposobu posadowienia budynku. Wykonanie takich badań powinien też polecić kierownik budowy, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości co do warunków posadowienia.

Orientacyjne dane o właściwościach gruntu można uzyskać od sąsiadów, którzy już postawili domy. Pożyteczne jest też zapoznanie się z mapami geologicznymi, jeśli takowe zostały opracowane dla tego terenu. Zawsze projektant powinien zapoznać się z rodzajem gruntu (może to uczynić sam lub zlecić odpowiednie badania) i odpowiednio zaprojektować fundament. Jego obowiązkiem jest sporządzenie tzw. opinii geotechnicznej, będącej częścią dokumentacji projektowej.

fot. Lafarge

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Taras
Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem - bardzo modny ostatnio kompozyt.
Taras
Nawierzchnie
Alejki w ogrodzie i podjazdy dla samochodów to elementy spotykane niemal na każdej posesji. Można je wykonać na wiele sposobów, różniących się nakładem pracy i środków. Niezależnie od wybranego rozwiązania, utwardzona nawierzchnia powinna być stabilna, komfortowa w użytkowaniu i dobrze komponować się z otoczeniem domu.
Nawierzchnie
Schody
Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. O ich usytuowaniu i sposobie wykonania trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku.
Schody
Podłogi
Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.
Podłogi
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest tynkowanie. Taką przegrodę można potem np. pomalować, wytapetować lub ozdobić okładziną ścienną. Decyzję warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego własności użytkowych oraz stanu ścian, które mają być nim udekorowane.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Elewacje
Elewacja to wizytówka każdego domu, widoczna już na pierwszy rzut oka. Ponieważ stale jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć, mróz oraz silne nasłonecznienie.
Elewacje
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. Szczególnej ochrony wymagają budynki położone na uboczu, gdzie pod nieobecność domowników nie można liczyć na czujne oko sąsiadów. System ochrony warto zintegrować z instalacją inteligentnego budynku. Pozwoli to dodatkowo podnieść komfort mieszkania i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacje elektryczne
O przyłączeniu działki do sieci elektrycznej najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Kolejnym zadaniem jest sporządzenie projektu instalacji - należy je zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Rolą specjalisty jest też wykonanie instalacji i podłączenie osprzętu elektroinstalacyjnego.
Instalacje elektryczne
Centralne odkurzanie
Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.
Centralne odkurzanie
Wentylacja, klimatyzacja
Sprawnie działająca wentylacja - grawitacyjna lub mechaniczna - jest niezbędna w każdym budynku. Coraz więcej właścicieli domów nie poprzestaje jednak na tym elemencie i decyduje się też na klimatyzację. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale mogą również odświeżać lub nawilżać powietrze.
Wentylacja, klimatyzacja
Łazienkowy odpływ liniowy
Tytułowe rozwiązanie to nowoczesny element, który coraz częściej zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo wygodny w użytkowaniu.
Łazienkowy odpływ liniowy
Kanalizacja
Niemal każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Potem mogą trafić do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Najkorzystniejsza jest pierwsza opcja - niestety, nie jest dostępna dla wszystkich.
Kanalizacja
Woda w domu
W każdym domu potrzebna jest woda. Można ją pozyskiwać z własnej studni lub czerpać z wodociągu. Z pozoru wydaje się, że pierwsza opcja jest korzystniejsza, bo woda jest darmowa. W praktyce i tak poniesiemy koszty, bo będzie ona wymagała uzdatniania.
Woda w domu
Kominy i kominki
Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Jednym z nich może być kominek, traktowany jako efektowna dekoracja salonu lub przeciwnie - pełniący rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.
Kominy i kominki
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Rosnące koszty energii i coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów sprawiają, że alternatywne źródła energii bardzo zyskują na popularności.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Grzejniki, podłogówka
Tradycyjne grzejniki czy nowoczesna podłogówka? To jeden z dylematów, przed którym stoją inwestorzy budujący domy. Tymczasem wcale nie trzeba stawiać na jedno z tych rozwiązań - najkorzystniejsze jest bowiem połączenie obu sposobów rozprowadzania ciepła.
Grzejniki, podłogówka
Kotły, podgrzewacze
Prawidłowa praca domowego układu grzewczego zależy przede wszystkim od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy odpowiednio wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.
Kotły, podgrzewacze
Bramy garażowe
Najważniejsza cecha, która wyróżnia bramy garażowe, to sposób otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka.
Bramy garażowe
Ogród zimowy
Budowa ogrodu zimowego to efektowny sposób na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.
Ogród zimowy
Okna, drzwi i rolety
Najważniejszym zadaniem okien jest zapewnienie dopływu do domu naturalnego światła. Elementy te pełnią również ważną funkcję architektoniczną, zatem wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry wpływające na komfort mieszkania, jak i ich estetykę. Cechy te są również ważne przy wyborze drzwi i rolet.
Okna, drzwi i rolety
Pokrycia dachowe i rynny
Dach, jako element chroniący dom przed warunkami atmosferycznymi, powinien być solidny i szczelny. Dobrze gdy jest przy tym odpowiednio dopasowany do bryły budynku, ponieważ ma wpływ na jego wygląd. Aby dach był kompletny, niezbędne jest wyposażenie go w system odprowadzania wody opadowej.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Wybór kształtu i konstrukcji dachu ma duży wpływ zarówno na wygląd domu, jak i na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji.
Konstrukcja dachu
Ściany i stropy
Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy.
Ściany i stropy
Projekt i wykonawca
Znając już charakterystykę działki możemy przystąpić do wyboru projektu domu. Od tego, jak będzie rozplanowany budynek, w dużej mierze zależy komfort domowników. Do wyboru mamy projekt indywidualny - droższy, ale niepowtarzalny, lub gotowy, który nie będzie unikalny, ale zapłacimy za niego mniej.
Projekt i wykonawca
Wybór działki
Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.
Wybór działki
Wybór działki
Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.
Wybór działki
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe