Ogród zimowy

Budowa ogrodu zimowego to efektowny sposób na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.

Gdzie zlokalizować ogród zimowy?

Komfort użytkowania takiego pomieszczenia w największym stopniu zależy od jego położenia. Choć zdarza się, że oranżeria umiejscawiana jest w ogrodzie jako zupełnie oddzielne pomieszczenie, to najczęściej dostawia się ją do zewnętrznej ściany budynku. Dzięki temu będziemy mieli do niej łatwy dostęp, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, a ogród będzie stanowił „przedłużenie” domu. Architekci zalecają budowę tych pomieszczeń we wnęce pomiędzy ścianami, ponieważ mają one wtedy przynajmniej dwa murowane boki oraz dobrze wpasowują się w bryłę domu.

Bardzo duże znaczenie ma strona świata, po której chcemy wybudować taki obiekt. Wschodnia lub zachodnia fasada domu to najlepsza lokalizacja, gdy ogród zimowy ma nam służyć głównie do odpoczynku i spożywania posiłków. Dzięki umiarkowanej dawce promieni słonecznych, mamy możliwość urządzenia w nim zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni. Z kolei w ogrodzie umiejscowionym od południa - dzięki dużej ilości promieni słonecznych - będziemy mogli uprawiać egzotyczne rośliny. Najmniej korzystne jest usytuowanie od strony północnej. Do takiego pomieszczenia będzie docierać niewiele światła dziennego, dlatego przez cały rok będzie zacienione i raczej chłodne.

Uwaga!Ogrodu zimowego nie należy planować w pobliżu wysokich drzew, gdyż grozi to uszkodzeniem konstrukcji w przypadku oderwania się konaru, a spadające liście będą przykrywać dach.

Jaki fundament jest potrzebny?

Pod ogrody zimowe stosuje się dwa rodzaje fundamentów. Ciągły wykonuje się liniowo, po obrysie budowli. Stopy fundamentowe wznosi się zaś tylko w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie. Przestrzeń między nimi wypełnia podmurówka, np. z prefabrykatów. Niezależnie od wyboru, fundamentu nie wolno łączyć bezpośrednio z domem. Konieczne jest uformowanie szczeliny dylatacyjnej o szerokości ok. 2 cm i wypełnienie jej elastycznym materiałem, np. paskiem styropianu.

Fundament musi mieć parametry przewidziane w projekcie: odpowiednią wytrzymałość i izolacyjność. Do ocieplenia fundamentów zazwyczaj używa się styropianu (warstwa 10 cm), a do izolacji przeciwwilgociowej - folii EPDM. Ważne jest, by część nadziemna fundamentu wystawała przynajmniej 15 cm ponad podłożem, aby krople deszczu odbijające się od podłoża nie zachlapywały ścian tej przybudówki. Dookoła należy wytyczyć chodnik z drenażem, a najlepiej opaskę ze żwiru, ponieważ od niego mniej odbija się woda deszczowa.

Jak dopasować ogród do domu?

Ogród zimowy powinien spełniać wymagania budowlane, dlatego wykonanie projektu warto zlecić doświadczonemu architektowi. Jego zadaniem będzie określenie optymalnej kubatury, dobór materiałów do budowy uwzględniający rozmiary ogrodu i odporność na czynniki atmosferyczne, kąt nachylenia dachu itp.

Istotne jest również dopasowanie ogrodu do architektury domu. Przeszklony pawilon zazwyczaj mocno rzuca się w oczy, dlatego powinien mieć ten sam styl, co reszta domu oraz odpowiednie proporcje w stosunku do jego bryły. Tradycyjna forma przeszkleń nie będzie pasować do nowoczesnego budynku i odwrotnie. Za duża zdominuje niewielkich rozmiarów dom, zbyt mała nie spełni funkcji użytkowych. Ze względów praktycznych powierzchnia oranżerii nie powinna być mniejsza niż 10 m2.

fot. Kwadrum

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny