Najważniejsza cecha, która wyróżnia bramy garażowe, to sposób otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka.
Czy brama powinna być ocieplona?
O ile w garażach nieogrzewanych nie trzeba montować bram ocieplonych, to właściciele garaży ogrzewanych powinni przy wyborze bramy zwrócić uwagę na jej parametry termoizolacyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, brama garażu ogrzewanego nie może mieć współczynnika U wyższego niż 1,5 W/(m2.K). Warto pamiętać, że od 2021 r. parametr ten będzie obniżony do 1,3.
Izolację termiczną w bramach garażowych tworzą najczęściej wkładki z pianki poliuretanowej lub styropianu o grubości 2-4 cm, które umieszczone są pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym poszyciem bramy. O szczelności skrzydła decydują również łączenia między segmentami, a także między bramą i ościeżnicą.
Jedna czy dwie bramy?
Taki dylemat muszą rozwiązać inwestorzy, którzy planują parkować w garażu nie jeden, a dwa samochody. W takiej sytuacji możliwości są dwie: wybrać jedną, szerszą bramę garażową, lub zdecydować się na dwie węższe. Decyzję należy podjąć już na etapie budowy domu, aby odpowiednio dostosować otwór garażowy - przedzielając go słupkiem lub wykonując solidniejszą, lepiej przezbrojoną belkę żelbetową nadproża.
Oba rozwiązania mają zalety i wady. Z garażu z jedną dużą bramą ucieka mniej ciepła (o ile garaż jest zamknięty, bo po otwarciu przez dużą bramę ucieknie więcej ciepła, niż przez jedną mniejszą), w takim pomieszczeniu jest też większa swoboda podczas wykonywania manewrów przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu. Jedna brama jest też tańsza niż dwie mniejsze, ponieważ nie trzeba kupować drugiej pary prowadnic i dodatkowego napędu. W tym wariancie mniej zapłacimy również za montaż. Z kolei zaletą rozwiązania z dwiema mniejszymi bramami jest krótszy czas ich otwierania, co wynika z mniejszego ciężaru skrzydeł. Z tego też powodu takie bramy łatwiej jest zamontować.
W praktyce dwie pojedyncze bramy lepiej wybrać wtedy, gdy posiadamy dwa auta, a domownicy korzystają z nich o różnych porach.
Na jakim etapie montować bramę?
W trakcie budowy domu garaż wykorzystuje się często jako podręczny magazyn na materiały budowlane, dlatego bramę garażową montuje się już po ułożeniu tynków zewnętrznych. Ponieważ jednak podczas dalszych robót łatwo o uszkodzenia, do czasu ostatecznego wykończenia domu lepiej nie montować mechanizmu otwierania elektrycznego. Nie należy jednak pozostawiać na dłużej fabrycznej folii ochronnej, gdyż po pewnym czasie nie będzie można już jej odkleić.