Bramy garażowe

Najważniejsza cecha, która wyróżnia bramy garażowe, to sposób otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka.

Czy brama powinna być ocieplona?

O ile w garażach nieogrzewanych nie trzeba montować bram ocieplonych, to właściciele garaży ogrzewanych powinni przy wyborze bramy zwrócić uwagę na jej parametry termoizolacyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, brama garażu ogrzewanego nie może mieć współczynnika U wyższego niż 1,5 W/(m2.K). Warto pamiętać, że od 2021 r. parametr ten będzie obniżony do 1,3.

Izolację termiczną w bramach garażowych tworzą najczęściej wkładki z pianki poliuretanowej lub styropianu o grubości 2-4 cm, które umieszczone są pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym poszyciem bramy. O szczelności skrzydła decydują również łączenia między segmentami, a także między bramą i ościeżnicą.

Jedna czy dwie bramy?

Taki dylemat muszą rozwiązać inwestorzy, którzy planują parkować w garażu nie jeden, a dwa samochody. W takiej sytuacji możliwości są dwie: wybrać jedną, szerszą bramę garażową, lub zdecydować się na dwie węższe. Decyzję należy podjąć już na etapie budowy domu, aby odpowiednio dostosować otwór garażowy - przedzielając go słupkiem lub wykonując solidniejszą, lepiej przezbrojoną belkę żelbetową nadproża.

Oba rozwiązania mają zalety i wady. Z garażu z jedną dużą bramą ucieka mniej ciepła (o ile garaż jest zamknięty, bo po otwarciu przez dużą bramę ucieknie więcej ciepła, niż przez jedną mniejszą), w takim pomieszczeniu jest też większa swoboda podczas wykonywania manewrów przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu. Jedna brama jest też tańsza niż dwie mniejsze, ponieważ nie trzeba kupować drugiej pary prowadnic i dodatkowego napędu. W tym wariancie mniej zapłacimy również za montaż. Z kolei zaletą rozwiązania z dwiema mniejszymi bramami jest krótszy czas ich otwierania, co wynika z mniejszego ciężaru skrzydeł. Z tego też powodu takie bramy łatwiej jest zamontować.

W praktyce dwie pojedyncze bramy lepiej wybrać wtedy, gdy posiadamy dwa auta, a domownicy korzystają z nich o różnych porach.

Na jakim etapie montować bramę?

W trakcie budowy domu garaż wykorzystuje się często jako podręczny magazyn na materiały budowlane, dlatego bramę garażową montuje się już po ułożeniu tynków zewnętrznych. Ponieważ jednak podczas dalszych robót łatwo o uszkodzenia, do czasu ostatecznego wykończenia domu lepiej nie montować mechanizmu otwierania elektrycznego. Nie należy jednak pozostawiać na dłużej fabrycznej folii ochronnej, gdyż po pewnym czasie nie będzie można już jej odkleić.

fot. Aluprof

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny