Podłogi

Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Jakie są zalety i wady parkietu drewnianego?

Parkiet ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy jego element ma niepowtarzalną strukturę i kolorystykę. Poza tym drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe - dodatkowo można je wielokrotnie odnawiać. Dobrze izoluje termicznie, dlatego parkiet nie jest wskazany na ogrzewanie podłogowe - zarówno ogrzewanie, jak i sama posadzka wymagają wówczas specjalnego wykonania. Do wad tego rodzaju posadzek należy zaliczyć wysoką cenę i pracochłonny montaż.

Kiedy układać posadzki z drewna?

Z układaniem drewnianej podłogi w nowym domu nie warto się spieszyć. Wcześniej trzeba zakończyć wszystkie mokre prace, łącznie z ułożeniem glazury i terakoty. Dom powinien być już ogrzewany, a ściany, stropy i tynki suche - inaczej parkiet, wysuszony do wilgotności w granicach 10%, będzie chłonął wilgoć z powietrza jak gąbka. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy dobrze wysuszony parkiet układa się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza wynoszącej około 60%. Jeśli deszczułki zostaną ułożone na zbyt wilgotnym podłożu, mogą się odkształcać.

Czym charakteryzują się deski warstwowe?

Są zbudowane z warstw naturalnego drewna. Na wierzchu najlepiej sprawdzają się twardsze odmiany (gatunki egzotyczne, dąb, jesion) - szczególnie w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Spodnie warstwy to zaś miękkie drewno krajowe. Miękkie drewno w warstwie wierzchniej - sosny, świerku, jodły - można stosować w sypialni bądź garderobie.

Ich popularność rośnie, ponieważ wykonana z nich podłoga jest pozbawiona wad, jakimi charakteryzuje się posadzka z drewna litego - nie skrzypi i jest łatwa w montażu - jako podłoga pływająca. Można je użytkować zaraz po ułożeniu - nie wymagają cyklinowania ani lakierowania, ponieważ wykończone są fabrycznie lakierem bądź olejem. Można je odnawiać poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie (zazwyczaj tylko 1-2 razy).

Wadą desek warstwowych jest wyższa - w porównaniu do paneli - cena.

fot. Złoty Sęk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny