Podłogi

Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Jakie są zalety i wady parkietu drewnianego?

Parkiet ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy jego element ma niepowtarzalną strukturę i kolorystykę. Poza tym drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe - dodatkowo można je wielokrotnie odnawiać. Dobrze izoluje termicznie, dlatego parkiet nie jest wskazany na ogrzewanie podłogowe - zarówno ogrzewanie, jak i sama posadzka wymagają wówczas specjalnego wykonania. Do wad tego rodzaju posadzek należy zaliczyć wysoką cenę i pracochłonny montaż.

Kiedy układać posadzki z drewna?

Z układaniem drewnianej podłogi w nowym domu nie warto się spieszyć. Wcześniej trzeba zakończyć wszystkie mokre prace, łącznie z ułożeniem glazury i terakoty. Dom powinien być już ogrzewany, a ściany, stropy i tynki suche - inaczej parkiet, wysuszony do wilgotności w granicach 10%, będzie chłonął wilgoć z powietrza jak gąbka. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy dobrze wysuszony parkiet układa się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza wynoszącej około 60%. Jeśli deszczułki zostaną ułożone na zbyt wilgotnym podłożu, mogą się odkształcać.

Czym charakteryzują się deski warstwowe?

Są zbudowane z warstw naturalnego drewna. Na wierzchu najlepiej sprawdzają się twardsze odmiany (gatunki egzotyczne, dąb, jesion) - szczególnie w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Spodnie warstwy to zaś miękkie drewno krajowe. Miękkie drewno w warstwie wierzchniej - sosny, świerku, jodły - można stosować w sypialni bądź garderobie.

Ich popularność rośnie, ponieważ wykonana z nich podłoga jest pozbawiona wad, jakimi charakteryzuje się posadzka z drewna litego - nie skrzypi i jest łatwa w montażu - jako podłoga pływająca. Można je użytkować zaraz po ułożeniu - nie wymagają cyklinowania ani lakierowania, ponieważ wykończone są fabrycznie lakierem bądź olejem. Można je odnawiać poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie (zazwyczaj tylko 1-2 razy).

Wadą desek warstwowych jest wyższa - w porównaniu do paneli - cena.

fot. Złoty Sęk

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny