Rosnące koszty energii i coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów sprawiają, że alternatywne źródła energii bardzo zyskują na popularności.
Jak działa pompa ciepła?
Zadaniem pompy ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym.
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie, jak lodówka. Ciepło z otoczenia - tzw. źródła dolnego - przekazywane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafi a do układu odbiorczego (źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cykl rozpoczyna się ponownie.
Pompa nie wytwarza więc ciepła, tylko czerpie je ze źródła dolnego i przetwarza na użyteczną postać. Aby mogła działać, potrzebne jest zasilanie z sieci.
Czym jest źródło górne?
Źródło dolne, z którego pompa odbiera ciepło, to tylko jeden z elementów systemu. Drugim jest źródło górne, czyli ta część domowej instalacji grzewczej, która przekazuje ciepło do pomieszczeń. Ze względu na niską temperaturę wody w obiegu w instalacji z pompą i duże powierzchnie grzejne, najlepsze jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne). Może ono pracować przy temperaturze wody nie przekraczającej 40°C. Znacznie mniej skuteczne są grzejniki ścienne , dlatego stosuje się je w ostateczności, np. w remontowanych domach. Decydując się na ten wariant trzeba pamiętać, aby grzejniki były odpowiednio duże i były dostosowane do pracy z wodą o niższej temperaturze.
Czy pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń?
Pompowanie ciepła do instalacji grzewczej to nie jedyne zastosowanie pomp ciepła. Niektóre modele nadają się też do klimatyzowania pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki odwróceniu kierunku przepływu ciepła - to pobierane z budynku jest przekazywane do dolnego źródła. Aby optymalnie wykorzystać taki tryb pracy, instalację wewnętrzną należy rozbudować o klimakonwektory, czyli grzejniki z funkcja nadmuchu powietrza, zasilane wodą z pompy ciepła. Można też kupić urządzenia podobnie jak jednostki wewnętrzne klimatyzatorów. Te umieszcza się możliwie wysoko, a ich pracą steruje się za pomocą pilota. Dobre efekty daje również chłodzenie sufitowe.
fot. Hewalex
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.
Taras
Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem - bardzo modny ostatnio kompozyt.
Nawierzchnie
Alejki w ogrodzie i podjazdy dla samochodów to elementy spotykane niemal na każdej posesji. Można je wykonać na wiele sposobów, różniących się nakładem pracy i środków. Niezależnie od wybranego rozwiązania, utwardzona nawierzchnia powinna być stabilna, komfortowa w użytkowaniu i dobrze komponować się z otoczeniem domu.
Schody
Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. O ich usytuowaniu i sposobie wykonania trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku.
Podłogi
Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest tynkowanie. Taką przegrodę można potem np. pomalować, wytapetować lub ozdobić okładziną ścienną. Decyzję warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego własności użytkowych oraz stanu ścian, które mają być nim udekorowane.
Elewacje
Elewacja to wizytówka każdego domu, widoczna już na pierwszy rzut oka. Ponieważ stale jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć, mróz oraz silne nasłonecznienie.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. Szczególnej ochrony wymagają budynki położone na uboczu, gdzie pod nieobecność domowników nie można liczyć na czujne oko sąsiadów. System ochrony warto zintegrować z instalacją inteligentnego budynku. Pozwoli to dodatkowo podnieść komfort mieszkania i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.
Instalacje elektryczne
O przyłączeniu działki do sieci elektrycznej najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Kolejnym zadaniem jest sporządzenie projektu instalacji - należy je zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Rolą specjalisty jest też wykonanie instalacji i podłączenie osprzętu elektroinstalacyjnego.
Centralne odkurzanie
Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.
Wentylacja, klimatyzacja
Sprawnie działająca wentylacja - grawitacyjna lub mechaniczna - jest niezbędna w każdym budynku. Coraz więcej właścicieli domów nie poprzestaje jednak na tym elemencie i decyduje się też na klimatyzację. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale mogą również odświeżać lub nawilżać powietrze.
Łazienkowy odpływ liniowy
Tytułowe rozwiązanie to nowoczesny element, który coraz częściej zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo wygodny w użytkowaniu.
Kanalizacja
Niemal każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Potem mogą trafić do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Najkorzystniejsza jest pierwsza opcja - niestety, nie jest dostępna dla wszystkich.
Woda w domu
W każdym domu potrzebna jest woda. Można ją pozyskiwać z własnej studni lub czerpać z wodociągu. Z pozoru wydaje się, że pierwsza opcja jest korzystniejsza, bo woda jest darmowa. W praktyce i tak poniesiemy koszty, bo będzie ona wymagała uzdatniania.
Kominy i kominki
Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Jednym z nich może być kominek, traktowany jako efektowna dekoracja salonu lub przeciwnie - pełniący rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.
Grzejniki, podłogówka
Tradycyjne grzejniki czy nowoczesna podłogówka? To jeden z dylematów, przed którym stoją inwestorzy budujący domy. Tymczasem wcale nie trzeba stawiać na jedno z tych rozwiązań - najkorzystniejsze jest bowiem połączenie obu sposobów rozprowadzania ciepła.
Kotły, podgrzewacze
Prawidłowa praca domowego układu grzewczego zależy przede wszystkim od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy odpowiednio wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.
Bramy garażowe
Najważniejsza cecha, która wyróżnia bramy garażowe, to sposób otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka.
Ogród zimowy
Budowa ogrodu zimowego to efektowny sposób na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.
Okna, drzwi i rolety
Najważniejszym zadaniem okien jest zapewnienie dopływu do domu naturalnego światła. Elementy te pełnią również ważną funkcję architektoniczną, zatem wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry wpływające na komfort mieszkania, jak i ich estetykę. Cechy te są również ważne przy wyborze drzwi i rolet.
Pokrycia dachowe i rynny
Dach, jako element chroniący dom przed warunkami atmosferycznymi, powinien być solidny i szczelny. Dobrze gdy jest przy tym odpowiednio dopasowany do bryły budynku, ponieważ ma wpływ na jego wygląd. Aby dach był kompletny, niezbędne jest wyposażenie go w system odprowadzania wody opadowej.
Konstrukcja dachu
Wybór kształtu i konstrukcji dachu ma duży wpływ zarówno na wygląd domu, jak i na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji.
Ściany i stropy
Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy.
Roboty ziemne i fundamenty
Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.
Projekt i wykonawca
Znając już charakterystykę działki możemy przystąpić do wyboru projektu domu. Od tego, jak będzie rozplanowany budynek, w dużej mierze zależy komfort domowników. Do wyboru mamy projekt indywidualny - droższy, ale niepowtarzalny, lub gotowy, który nie będzie unikalny, ale zapłacimy za niego mniej.
Wybór działki
Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.
Wybór działki
Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.