Znając już charakterystykę działki możemy przystąpić do wyboru projektu domu. Od tego, jak będzie rozplanowany budynek, w dużej mierze zależy komfort domowników. Do wyboru mamy projekt indywidualny - droższy, ale niepowtarzalny, lub gotowy, który nie będzie unikalny, ale zapłacimy za niego mniej.
Z katalogu czy na miarę?
Wybór projektu to bardzo ważna decyzja. Większość inwestorów wybiera projekty typowe, ale również te przygotowane na miarę mają swoich zwolenników. Największym atutem projektów gotowych jest ich niższa cena, zwykle około 2000 zł, czyli 2-3 razy mniej niż najtańszy projekt indywidualny. Nie oznacza to, że kupując taniej musimy się liczyć z tym, ze dostaniemy gorszy produkt. Ilość tego typu propozycji jest bowiem ogromna, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Poza tym wybór projektu, który doczekał się już gdzieś realizacji, umożliwia zapoznanie się z efektami w naturze i ewentualnie wypytanie właściciela "bliźniaczego" domu o doświadczenia związane z budową i eksploatacją.
Na podobnej zasadzie działają wspomniane w poprzednim artykule "klany" na forum internetowym "Budujemy Dom". Ich członkowie, realizujący ten sam projekt, wymieniają się doświadczeniami podczas trwania budowy. Na projekt indywidualny decydują się zarówno inwestorzy ceniący oryginalne rozwiązania, jak i osoby, które... nie mają innego wyjścia. Przykładowo zakupiły działkę o znacznym spadku terenu, lub wąską, o nieregularnym kształcie, na której nie da się wybudować domu w oparciu o projekt typowy. Niezależnie od preferencji, przed wyborem jednego z wariantów warto zapoznać się z różnymi projektami. Dzięki temu zyskamy inspiracje i pomysły, na które sami byśmy nie wpadli.
Projekt odpowiednio szczegółowy
Zarówno projekt z katalogu, jak i indywidualny, powinien być odpowiednio szczegółowy. Warto zwrócić uwagę, czy dokładnie opisane i rozrysowane są w nim wszystkie miejsca, które mogą sprawić kłopot wykonawcy – izolacje fundamentu, węzły konstrukcyjne, sposób wykonania tarasu czy elementy konstrukcyjne dachu. Szczegółowego opracowania wymaga również część instalacyjna.
Kupując projekt z katalogu powinniśmy otrzymać 4 komplety dokumentacji technicznej, zawierającej projekty:
architektoniczny: elewacje, rzuty kondygnacji i dachu, przekroje,
konstrukcyjny: rzuty: fundamentów, stropów i nadproży oraz więźby dachowej,
instalacyjny: gazowy, wody ciepłej i zimnej, kanalizacyjny, c.o. oraz elektryczny.
Ponadto częścią projektu jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego, opracowana zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. (Dz.U. z dnia 2 lipca 2014 r., poz. 888), oraz opis techniczny zawierający:
wyciąg z obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
zestawienie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej,
zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, oraz dodatkowo rysunki wykonawcze i zestawienie stali zbrojeniowej do elementów żelbetowych.
Do większości projektów można dokupić zestawienie materiałów bądź pełny kosztorys. Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 27 kwietnia 2012 r., poz. 462 z późniejszymi zmianami).