Dom bezpieczny i inteligentny

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. Szczególnej ochrony wymagają budynki położone na uboczu, gdzie pod nieobecność domowników nie można liczyć na czujne oko sąsiadów. System ochrony warto zintegrować z instalacją inteligentnego budynku. Pozwoli to dodatkowo podnieść komfort mieszkania i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Jakie są podstawowe elementy ograniczające dostęp na posesję?

Najprostszym elementem (obok ogrodzenia) jest domofon, który w większości domów zastąpił tradycyjny dzwonek. Dzięki identyfikacji głosowej umożliwia wpuszczanie na posesję wyłącznie pożądanych osób. System domofonowy składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki.

Jaki system wybrać - bezprzewodowy czy przewodowy?

Sygnał pomiędzy stacją bramową a domofonem/wideodomofonem może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Wariant bezprzewodowy jest polecany szczególnie do wykończonych już domów. Odpada bowiem problem kucia ścian i przeciągania kabli. Zasilanie trzeba doprowadzić tylko do kasety zamontowanej przy furtce. Najwygodniej poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu - w linii ogrodzenia.

W systemie przewodowym konieczne jest ułożenie w ziemi przewodów, które połączą urządzenia zamontowane przy bramie i w domu. Kable umieszcza się na głębokości 60-70 cm (w ogrodzie) lub nieco płycej pod podjazdem. Przewód ułożony w wykopie trzeba obsypać kilkucentymetrową warstwą piasku - wyeliminuje to naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem należy ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która uchroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac w ogrodzie. Przewody w domu ukrywa się pod tynkiem lub na ścianach, w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

Od czego zacząć planowanie instalacji alarmowej?

Skuteczność działania każdej instalacji alarmowej w dużej mierze zależy od projektu. Jego wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Projekt będzie dopasowany do takich czynników, jak:

  • lokalizacja domu - na włamanie bardziej narażone są budynki położone na uboczu, do których łatwiej - niezauważonym - dostać się intruzowi;
  • kształt domu - budynki o skomplikowanym kształcie wymagają zainstalowania większej liczby czujników alarmowych niż proste bryły;
  • liczba drzwi i okien - to strategiczne miejsca, wymagające szczególnej ochrony. Najbardziej narażone na ataki są drzwi tarasowe i balkonowe oraz te otwory, które zlokalizowane są w oddaleniu od wzroku sąsiadów;
  • profil właścicieli domu - o podwyższonym poziomie ochrony powinny pomyśleć osoby zamożne oraz te, które są często nieobecne w domu.

fot. Jablotron

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!