Dom bezpieczny i inteligentny

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. Szczególnej ochrony wymagają budynki położone na uboczu, gdzie pod nieobecność domowników nie można liczyć na czujne oko sąsiadów. System ochrony warto zintegrować z instalacją inteligentnego budynku. Pozwoli to dodatkowo podnieść komfort mieszkania i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Jakie są podstawowe elementy ograniczające dostęp na posesję?

Najprostszym elementem (obok ogrodzenia) jest domofon, który w większości domów zastąpił tradycyjny dzwonek. Dzięki identyfikacji głosowej umożliwia wpuszczanie na posesję wyłącznie pożądanych osób. System domofonowy składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki.

Jaki system wybrać - bezprzewodowy czy przewodowy?

Sygnał pomiędzy stacją bramową a domofonem/wideodomofonem może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Wariant bezprzewodowy jest polecany szczególnie do wykończonych już domów. Odpada bowiem problem kucia ścian i przeciągania kabli. Zasilanie trzeba doprowadzić tylko do kasety zamontowanej przy furtce. Najwygodniej poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu - w linii ogrodzenia.

W systemie przewodowym konieczne jest ułożenie w ziemi przewodów, które połączą urządzenia zamontowane przy bramie i w domu. Kable umieszcza się na głębokości 60-70 cm (w ogrodzie) lub nieco płycej pod podjazdem. Przewód ułożony w wykopie trzeba obsypać kilkucentymetrową warstwą piasku - wyeliminuje to naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem należy ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która uchroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac w ogrodzie. Przewody w domu ukrywa się pod tynkiem lub na ścianach, w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

Od czego zacząć planowanie instalacji alarmowej?

Skuteczność działania każdej instalacji alarmowej w dużej mierze zależy od projektu. Jego wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Projekt będzie dopasowany do takich czynników, jak:

  • lokalizacja domu - na włamanie bardziej narażone są budynki położone na uboczu, do których łatwiej - niezauważonym - dostać się intruzowi;
  • kształt domu - budynki o skomplikowanym kształcie wymagają zainstalowania większej liczby czujników alarmowych niż proste bryły;
  • liczba drzwi i okien - to strategiczne miejsca, wymagające szczególnej ochrony. Najbardziej narażone na ataki są drzwi tarasowe i balkonowe oraz te otwory, które zlokalizowane są w oddaleniu od wzroku sąsiadów;
  • profil właścicieli domu - o podwyższonym poziomie ochrony powinny pomyśleć osoby zamożne oraz te, które są często nieobecne w domu.

fot. Jablotron

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny