Kominy i kominki

Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Jednym z nich może być kominek, traktowany jako efektowna dekoracja salonu lub przeciwnie - pełniący rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.

Jakie kanały?

Zużyte powietrze, dym i spaliny odprowadzane są przez komin przez następujące kanały:

  • dymowe - są przeznaczone do podłączenia kotłów węglowych, kominków oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Zazwyczaj mają średnicę 15, 18 lub 20 cm;
  • spalinowe - służą do podłączenia kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. Najczęściej mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła;
  • wentylacyjne - przeznaczone są do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wymiary to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).

Zaleca się grupowanie w jednym kominie kilku kanałów o różnym przeznaczeniu. Kominy utrudniają bowiem aranżację wnętrz, dlatego im jest ich mniej, tym lepiej. Poza tym wykonanie komina oznacza konieczność zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. Każdy element wystający z dachu to również miejsce potencjalnych przecieków. Do tego dochodzą kwestie estetyczne - dach, szczególnie niewielkich rozmiarów - wygląda lepiej bez nadmiaru "wypustek".

Jaka wysokość?

Wysokość komina zależy od warunków stawianych przez producenta kotła lub kominka. On też określa minimalny ciąg kominowy. Z reguły kominy nie powinny być niższe niż 4 m, ale są też wyjątki. Odrębną sprawą jest wyprowadzenie komina ponad dach - zależy to od rodzaju pokrycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.

Jakie są zalety systemów kominowych?

Systemy kominowe to nic innego, jak kominy składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. W przeciwieństwie do kominów murowanych, można je stosować przy kotłach gazowych i olejowych. To dlatego, że spaliny z wymienionych urządzeń, zawierające duże ilości pary wodnej, są obojętne dla tego typu przewodów. Z tego powodu systemy kominowe są dziś tak popularne.

Inną przyczyną ich upowszechnienia jest łatwość montażu. O ile w przypadku kominów murowanych łatwo o błędy wykonawcze, to przewody systemowe montuje się dość łatwo - pod warunkiem, że prace prowadzone są starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Dodatkową zaletą jest to, że w ramach systemu danej firmy można kupić wszystkie niezbędne elementy - trójniki, wyczystki, czapy, nasady kominowe i elementy uzupełniające, a na kompletny wyrób dostaniemy gwarancję. Ponadto kominy systemowe zajmują w domu zazwyczaj mniejszą powierzchnię, niż tradycyjne kominy z cegły.

fot. Komin-Flex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny