Elewacje

Elewacja to wizytówka każdego domu, widoczna już na pierwszy rzut oka. Ponieważ stale jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć, mróz oraz silne nasłonecznienie.

Kiedy wybrać materiał elewacyjny?

O sposobie wykończenia i kolorystyce elewacji należy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Parametry te zawarte są bowiem w projekcie budynku. Pod uwagę należy wziąć nie tylko osobiste preferencje i koszty, ale również to, by elewacja komponowała się z otoczeniem budynku.

Jak wykończyć ściany w domu szkieletowym?

W domu szkieletowym elewacje wykonuje się z szalówki drewnianej, sidingu lub ociepla płytami styropianowymi i pokrywa cienkowarstwowym tynkiem. W każdym przypadku na zewnętrznej stronie płyt poszyciowych OSB mocuje się wiatroizolację chroniącą elementy drewniane przed zawilgoceniem w przypadku przeniknięcia wody przez elewację. Można również zastosować obmurówkę z klinkieru, łupanej cegły silikatowej lub ozdobnych bloczków betonowych zachowując 3-cm odstęp od ściany szkieletowej i zapewniając u dołu elewacji możliwość odpływu wody, która ewentualnie może przeniknąć pod obmurówkę.

W przypadku tynkowania ścian o konstrukcji szkieletowej - drewnianej lub metalowej – stosuje się jednocześnie dodatkową warstwę ocieplenia - najczęściej 5-6-cm wykonaną z ryflowanych płyt styropianowych. Kanały utworzone przez wycięcia w styropianie umożliwiają wentylację i osuszenie styku z płytami poszyciowymi. Na dole ocieplenia umieszcza się perforowaną listwę startową, która umożliwia spłynięcie wody spod pokrycia. Na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk cienkowarstwowy. Niekiedy, zamiast płyt ryflowanych stosuje się zwykły styropian odsunięty od poszycia z płyt OSB pionowymi paskami styropianu grubości 2-3 cm.

Czy konstrukcja ścian ma wpływ na wybór elewacji?

Tak, wybór materiału wykończeniowego na przegrody zewnętrzne w dużej mierze zależy od tego, jak wykonane są ściany. W naszym kraju aż ok. 90% z nich powstaje w technologii murowanej, jako jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.

Jednowarstwowe w założeniu przeznaczone są do bezpośredniego tynkowania. Z reguły wykańczane są tynkiem cementowo-wapiennym, choć jeśli ściana jest wystarczająco gładka, można zastosować tynk cienkowarstwowy. W ścianach dwuwarstwowych wykończenie zależy od sposobu zamocowania ocieplenia. W metodzie lekkiej mokrej, gdzie styropian lub wełnę mineralną przytwierdza się bezpośrednio do muru, wykończenie stanowi tynk cienkowarstwowy, których chroni izolację i stanowi ozdobę budynku. W metodzie lekkiej suchej, w której ocieplenie układa się na ruszcie drewnianym lub metalowym, całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z drewna lub PVC.

Ściany trójwarstwowe składają się z trzech warstw: muru i ocieplenia, a trzecim elementem jest murowana ścianka elewacyjna o grubości 8-12 cm, mocowana do muru za pomocą kotew. Jej zadaniem jest ochrona termoizolacji przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. W tej roli najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa (ewentualnie silikatowa), która jest odporna na niską temperaturę, deszcz i słońce, a dodatkowo stanowi ozdobę elewacji. Zastosowanie innych materiałów, np. cegieł ceramicznych, może się wiązać z koniecznością ich otynkowania.

fot. Termo Organika

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny