Centralne odkurzanie

Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to tak naprawdę cały system: jednostka centralna (czyli właściwy odkurzacz) i sieć rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte. Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej.

Dlaczego warto?

Odkurzacz centralny tylko w niewielkim stopniu przypomina swój tradycyjny odpowiednik. Co oczywiste – też służy do sprzątania i jest wyposażony w silnik. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jednostka odkurzacza centralnego zamontowana jest na stałe z dala od pomieszczeń mieszkalnych (np. w piwnicy), dlatego odgłosy wydawane podczas pracy nie są uciążliwe dla domowników. Ponadto urządzenia nie trzeba dźwigać, co z pewnością docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych.

Odpada też problem z plątaniną kabli, ponieważ przewody elektryczne ukryte są w ścianach. Wspomniany silnik ma zaś dużo większą moc niż urządzenie tradycyjne, dlatego odkurzanie centralne jest dużo bardziej wydajne. Wreszcie kwestia zdrowia. W typowych odkurzaczach domowych, zassane powietrze - wraz z alergenami - wraca do pomieszczenia. W przypadku urządzenia centralnego kurz jest natomiast wydmuchiwany poza budynek. To ogromna zaleta dla alergików.

Odkurzacz centralny ma jeszcze jeden atut. Jest wyposażony w długi wąż, dzięki któremu łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli i rzadziej używanych zakamarków. Tego typu urządzenia mogą być też wyposażone w całą gamę końcówek sprzątających, umożliwiających utrzymanie w czystości bardzo różnych nawierzchni.

Jak sprawdzić poprawność wykonania instalacji?

Przed zabetonowaniem rur wykonawca powinien sprawdzić sprawność i szczelność instalacji, robiąc próbę: ciśnieniową i elektryczną. Ciśnieniowa wymaga zamknięcia rurociągu (np. gniazdkami w płytkach montażowych) i połączenia dowolnego odkurzacza w miejsce, gdzie ma pracować jednostka centralna. Na ostatnim gniazdku przykłada się miernik podciśnienia. Jeśli podciśnienie przy odkurzaczu jest do 5-15% wyższe niż na najdalej położonym gniazdku - system jest sprawny. Jeśli nie, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna, np. na łączeniach rur. Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych, po próbie ciśnieniowej końcówki rur należy zamknąć specjalnymi płytkami lub okleić szczelnie grubą taśmą montażową.

fot. Beam

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny