Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.
Czym jest odkurzacz centralny?
Odkurzacz centralny to tak naprawdę cały system: jednostka centralna (czyli właściwy odkurzacz) i sieć rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte. Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej.
Dlaczego warto?
Odkurzacz centralny tylko w niewielkim stopniu przypomina swój tradycyjny odpowiednik. Co oczywiste – też służy do sprzątania i jest wyposażony w silnik. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jednostka odkurzacza centralnego zamontowana jest na stałe z dala od pomieszczeń mieszkalnych (np. w piwnicy), dlatego odgłosy wydawane podczas pracy nie są uciążliwe dla domowników. Ponadto urządzenia nie trzeba dźwigać, co z pewnością docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych.
Odpada też problem z plątaniną kabli, ponieważ przewody elektryczne ukryte są w ścianach. Wspomniany silnik ma zaś dużo większą moc niż urządzenie tradycyjne, dlatego odkurzanie centralne jest dużo bardziej wydajne. Wreszcie kwestia zdrowia. W typowych odkurzaczach domowych, zassane powietrze - wraz z alergenami - wraca do pomieszczenia. W przypadku urządzenia centralnego kurz jest natomiast wydmuchiwany poza budynek. To ogromna zaleta dla alergików.
Odkurzacz centralny ma jeszcze jeden atut. Jest wyposażony w długi wąż, dzięki któremu łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli i rzadziej używanych zakamarków. Tego typu urządzenia mogą być też wyposażone w całą gamę końcówek sprzątających, umożliwiających utrzymanie w czystości bardzo różnych nawierzchni.
Jak sprawdzić poprawność wykonania instalacji?
Przed zabetonowaniem rur wykonawca powinien sprawdzić sprawność i szczelność instalacji, robiąc próbę: ciśnieniową i elektryczną. Ciśnieniowa wymaga zamknięcia rurociągu (np. gniazdkami w płytkach montażowych) i połączenia dowolnego odkurzacza w miejsce, gdzie ma pracować jednostka centralna. Na ostatnim gniazdku przykłada się miernik podciśnienia. Jeśli podciśnienie przy odkurzaczu jest do 5-15% wyższe niż na najdalej położonym gniazdku - system jest sprawny. Jeśli nie, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna, np. na łączeniach rur. Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych, po próbie ciśnieniowej końcówki rur należy zamknąć specjalnymi płytkami lub okleić szczelnie grubą taśmą montażową.