Centralne odkurzanie

Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to tak naprawdę cały system: jednostka centralna (czyli właściwy odkurzacz) i sieć rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte. Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej.

Dlaczego warto?

Odkurzacz centralny tylko w niewielkim stopniu przypomina swój tradycyjny odpowiednik. Co oczywiste – też służy do sprzątania i jest wyposażony w silnik. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jednostka odkurzacza centralnego zamontowana jest na stałe z dala od pomieszczeń mieszkalnych (np. w piwnicy), dlatego odgłosy wydawane podczas pracy nie są uciążliwe dla domowników. Ponadto urządzenia nie trzeba dźwigać, co z pewnością docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych.

Odpada też problem z plątaniną kabli, ponieważ przewody elektryczne ukryte są w ścianach. Wspomniany silnik ma zaś dużo większą moc niż urządzenie tradycyjne, dlatego odkurzanie centralne jest dużo bardziej wydajne. Wreszcie kwestia zdrowia. W typowych odkurzaczach domowych, zassane powietrze - wraz z alergenami - wraca do pomieszczenia. W przypadku urządzenia centralnego kurz jest natomiast wydmuchiwany poza budynek. To ogromna zaleta dla alergików.

Odkurzacz centralny ma jeszcze jeden atut. Jest wyposażony w długi wąż, dzięki któremu łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli i rzadziej używanych zakamarków. Tego typu urządzenia mogą być też wyposażone w całą gamę końcówek sprzątających, umożliwiających utrzymanie w czystości bardzo różnych nawierzchni.

Jak sprawdzić poprawność wykonania instalacji?

Przed zabetonowaniem rur wykonawca powinien sprawdzić sprawność i szczelność instalacji, robiąc próbę: ciśnieniową i elektryczną. Ciśnieniowa wymaga zamknięcia rurociągu (np. gniazdkami w płytkach montażowych) i połączenia dowolnego odkurzacza w miejsce, gdzie ma pracować jednostka centralna. Na ostatnim gniazdku przykłada się miernik podciśnienia. Jeśli podciśnienie przy odkurzaczu jest do 5-15% wyższe niż na najdalej położonym gniazdku - system jest sprawny. Jeśli nie, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna, np. na łączeniach rur. Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano-wykończeniowych, po próbie ciśnieniowej końcówki rur należy zamknąć specjalnymi płytkami lub okleić szczelnie grubą taśmą montażową.

fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny