Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Tapetowanie ścian

W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie położyć tapetę na ścianach.

1) Wybieramy tapety

Obok malowania, tapetowanie ścian należy do najczęściej wykonywanych samodzielnie prac remontowych, a ogromna różnorodność przewidzianych do tego wyrobów pozwala na dowolne wykończenie każdego pomieszczenia – salonu, jadalni, pokoju dziecięcego, kuchni czy łazienki. Oprócz walorów estetycznych, tapety charakteryzuje rozmaity sposób wykończenia powierzchni, co ma wpływ na cechy użytkowe oraz podłoże, które z kolei wpływa na metodę ich układania. Przy ich wyborze w pierwszej kolejności musimy zdecydować, do którego wnętrza będą przeznaczone, następnie na jakim podkładzie powinny być wyprodukowane.

 

Na ogół wybieramy tapety papierowe lub winylowe – oba rodzaje występują w różnych odmianach wykończenia powierzchni. Tapety papierowe wykorzystuje się w pomieszczeniach „czystych”, gdzie nie są narażone na zabrudzenie albo np. w pokojach dziecięcych, w których wprawdzie szybko ulegną zniszczeniu, ale ich wymiana jest łatwa i tania. Uniwersalne zastosowanie mają tapety winylowe o rozmaitym wzornictwie i stopniu ochrony powierzchni. Mogą mieć podkład papierowy, ale obecnie coraz częściej jest nim flizelina, zapewniająca większą stabilność wymiarową, łatwiejsze przyklejanie, jak i usuwanie w razie wymiany.

 

W sklepach dostępne są również tapety przeznaczone do malowania (np. raufaza, składa się z dwóch lub trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna) oraz bardzo dekoracyjne fototapety o różnorodnej tematyce. Do szczególnych zastosowań – wzmocnienia powierzchni ścian i nadania jej faktury – wykorzystuje się tapety z włókna szklanego, przyklejane w trochę inny sposób niż wyroby dekoracyjne.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny