Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Docelowy z krytym basenem

Dom, traktowany jako azyl na całe życie, jest owocem kilkuletnich starań Joanny i Artura. Ma przemyślany układ pomieszczeń, dostosowany do trzech pokoleń rodziny, nieduży basen oraz nowoczesne instalacje. Na zewnątrz rozłożysta bryła, wykończona elegancką okładziną z piaskowca, została otoczona dużym ogrodem. Wszystko po to, żeby rodzinie żyło się pod miastem wygodnie.

Docelowy dom Joanna i Artur zaczęli projektować od środka, wykorzystując własne doświadczenia z poprzednich czterech kątów. Ustalili również architektoniczny styl budynku. Bryła miała być – jak to określiła właścicielka – nowoczesna i czysta, ale jednocześnie przytulna.

PROJEKTOWANIE

Konsultacje i opracowanie koncepcji z architektami trwały rok, ponieważ właściciele uważają tę fazę budowy za absolutnie kluczową. Starannie dobrali architektów. Po nawiązaniu „chemii” z wybranymi projektantami – Joanna od razu się w nich wręcz zakochała, bo wyczuwała, że po prostu lubią projektować nowoczesne domy – bryła i układ pomieszczeń zaczęły nabierać oczekiwanego wyglądu. Sporządzenie pierwszych szkiców nie było z resztą zbyt trudne, bo zleceniodawcy przygotowali płachtę papieru z naklejonymi, w określonym układzie, kwadratami imitującymi konkretne pomieszczenia i ich rozmiar. Choć nie uwzględnili traktów komunikacyjnych, wyznaczyli pożądany zarys budynku. Rozliczne szczegóły, m.in. lokalizacja wejść do budynku, wymagały, oczywiście, drobiazgowych ustaleń.

 

Położenie i ilość wejść do budynku od początku były dla nas ważne – mówi Joanna. – W poprzednim domu zauważyliśmy, że mieszkańcy rzadko korzystają z głównego wejścia. Na co dzień używają wejścia garażowego i to przy nim zaplanowaliśmy dużą szatnię na wierzchnią odzież i buty. Dla gości przygotowaliśmy małą szatnię w wiatrołapie, przy reprezentacyjnym wejściu. Chcieliśmy mieć wygodny dostęp do ogrodu przez przeszklone drzwi tarasowe z jadalni, salonu, pawilonu z basenem. Osobne wejścia, usytuowane od frontu i od tarasu, potrzebne były przy „mieszkanku” dla rodziców – na razie jeszcze z nami nie mieszkają, lecz z myślą o ewentualnej opiece nad nimi od razu zaplanowaliśmy na parterze oddzielony pokój z kuchnią i łazienką.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny