Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przydomowej oczyszczalni ścieków i szczelnego szamba, rachunek ekonomiczny stoi po stronie tej pierwszej. Skoro tak, to właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie czasu, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni do zestawu domowych instalacji. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to pożyteczne, ekologiczne urządzenie do domów, położonych w gminach o rozproszonej zabudowie, w których poprowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne. Do jej budowy właścicieli powinny zachęcać długoletnie i niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia, roczne koszty użytkowania kształtujące się na bardzo niskim poziomie 100–400 zł i co jeszcze ważniejsze – wyjątkowo krótki okres zwrotu inwestycji, średnio po trzech latach.

 

Zasada działania takiej oczyszczalni polega na wzbudzeniu wewnątrz instalacji intensywnych, ale naturalnych procesów biologicznych, rozkładających ścieki bytowe na proste i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne, które można odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego, albo rzeki, bez narażania ich na skażenie.

DWA ETAPY OCZYSZCZANIA

We wszystkich rodzajach przydomowych oczyszczalni najpierw następuje etap beztlenowego, a potem etap tlenowego oczyszczania ścieków.

Lilianna Jampolska
fot. www.micinski.com

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!