Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Ogrodzenia

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki – przykuwać uwagę albo szczelnie izolować.

Wybór ogrodzenia to jednak nie tylko kwestia upodobań. Mieszkający przy ruchliwej ulicy potrzebują skutecznej osłony od kurzu i hałasu. Delikatne w formie płoty ażurowe, nie przesłaniające widoku, są idealne na działkach usytuowanych w pięknej okolicy, w zacisznym miejscu. Dawniej ogrodzenia stawiano z drewna lub kamienia – z tego, co było dostępne w pobliżu – dzięki czemu dobrze współgrały z otoczeniem. Dziś mamy ogromny wybór gotowych produktów, materiałów – co niekoniecznie ułatwia wybór. Każdy płot z czasem zmienia wygląd, starzeje się. Co prawda kamień z upływem lat nabiera charakteru, i nawet jego impregnacja na ogół nie jest potrzebna, lecz drewno i metal bez zabezpieczania i odnawiania bardzo szybką niszczeją.

 

Niektórzy najpierw budują ogrodzenie (starannie dobierając jego rodzaj) – chcąc wyraźnie wytyczyć granice swej posesji. Potem stawiają dom i urządzają ogród. Jednak większość inwestorów dopiero po zakończeniu robót budowlanych decyduje się na docelowy płot. To dobre rozwiązanie, wszak spore jest ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych. Ponadto budowa domu nie zawsze pozwala na to, by od razu przeznaczyć środki finansowe na solidny mur. Niemniej jednak, plac budowy (fragment działki, na którym prowadzone są prace) powinien być odgrodzony przynajmniej za pomocą taśmy ostrzegawczej przymocowanej do tyczek.

DOPASOWANE DO OTOCZENIA

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że dom to również otaczający go teren. Duża i mała architektura musi ze sobą współgrać. Niestety, wiele płotów, które możemy oglądać na co dzień – wygląda nienaturalnie, zbyt dekoracyjnie, przytłaczająco.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny