Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Zewnętrzna instalacja alarmowa

Instalacja alarmowa powoli staje się standardem w nowych domach jednorodzinnych. Jednak zwykle obejmuje swoim zasięgiem tylko wnętrze budynku. A to rozwiązanie połowiczne. Wtargnięcie włamywacza do domu zburzy nasze poczucie bezpieczeństwa i może wiązać się ze sporymi szkodami – np. gdy zniszczy on szerokie drzwi tarasowe. Warto zatem pomyśleć również o zabezpieczeniu posesji.

Bezpieczeństwo to sprawa podstawowa, dlatego staramy się uodpornić nasz dom na włamanie. Sposoby są różne – ogrodzenie, antywłamaniowe drzwi, okna trudne do wyważenia i zbicia, wreszcie alarm i monitoring agencji ochrony. Jednak powinniśmy być świadomi tego, że same mechaniczne zabezpieczenia na niewiele się zdadzą. Solidne, certyfikowane okno może zniechęcić początkującego włamywacza, bardziej doświadczonego najwyżej o kilka minut opóźni. Nie ma więc sensu inwestowanie nieraz dużych pieniędzy w zabezpieczenia mechaniczne, jeżeli nie towarzyszą im elektroniczne środki ochrony.

 

Te ostatnie, np. w postaci zewnętrznych czujek ruchu i barier podczerwieni, mogą przy tym chronić nie tylko wnętrze domu, ale również posesję. Z badań prowadzonych wśród skazanych wynika zaś, że złodzieje często w ogóle rezygnują z próby włamania, jeśli spodziewają się alarmu. Wolą poszukać łatwiejszego łupu. Ponadto wzbudzenie alarmu płoszy większość z nich. Jeżeli zatem alarm wykryje ich już na działce, zanim wejdą do środka, to prawdopodobnie nie zdążą niczego zniszczyć.

POZIOM ZAGROŻENIA

Sposób ochrony powinien być adekwatny do poziomu zagrożenia. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że inaczej należy patrzeć pod tym względem na dom na uboczu, z dala od innych zabudowań, niż na szeregowiec w środku strzeżonego osiedla. Ten pierwszy będzie bardziej narażony na włamanie i co nie mniej istotne – małe są szanse, że ktoś zauważy i przepłoszy złodzieja. Co więcej, korzystając z odosobnienia, włamywacz będzie mógł przez długi czas spokojnie „pracować” nad sforsowaniem drzwi lub okna, używając przy tym rozmaitych narzędzi.

Jarosław Antkiewicz
rys. Optex Security

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny