Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Oświetlenie zewnętrzne

Właściwe oświetlenie budynku od zewnątrz i na działce jest tak samo ważne, jak domowe. Dzięki niemu widzimy numer posesji, domofon i zamek w furtce albo drzwiach wejściowych, a podając kolację na tarasie, nie wpadamy na meble. Snopami światła ozdabiamy elewacje i podkreślamy efektowne elementy ogrodu. Dobrze oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej, a jednocześnie… odstrasza nieproszonych gości.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego jest nie mniej złożone od wewnętrznego. Podobnie jak w pomieszczeniach, przydomowy obszar dzieli się na wiele odmiennych stref, do rozjaśnienia których potrzebne są różne rodzaje lamp – jednak do zastosowania na zewnątrz przeznaczone są wyroby z odpornością na rozmaite czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Na szczęście, obecnie łatwo znajdziemy je na półkach sklepowych, bez względu na obraną stylistykę (producenci oferują takie wyroby w bogatym wzornictwie i długich seriach) oraz przyjęty pułap cenowy.

STARANNE PLANOWANIE

Światło zewnętrzne na pewno nie może oślepiać użytkowników, zakłócać snu, ani odbierać urody przydomowej przestrzeni. Kto nie czuje się na siłach samodzielnie je zaprojektować, niech poprosi o to architekta wnętrz, albo krajobrazu. Zleceniodawcy bez wyobraźni przestrzennej powinni zamówić dodatkowo wizualizację komputerową, która dokładnie zobrazuje wszelkie niuanse nocnego systemu emitującego sztuczne światło.

 

Instalację elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne prowadzi się z budynku, wyodrębniając odpowiednią ilość obwodów. Ile rzeczywiście ich potrzeba, najlepiej określi elektryk z uprawnieniami (wymagane są one przy montażu każdej instalacji elektrycznej). Nie zapomnijmy poprosić go o dodanie do instalacji elementów do sterowania, tj. programatory czasu, czujniki ruchu i zmierzchu, ponieważ dzięki nim zadbamy o komfort użytkowy, nastrój w otoczeniu domu i… własną kieszeń.

Lilianna Jampolska
fot. Spotline

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny