Dobrze dobrane oświetlenie to komfort i wygoda, o którą należy zadbać podczas urządzania wnętrza. Każde pomieszczenie w domu wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania lokalizacji źródeł światła – w taki sposób, aby zdobiąc przestrzeń, były jednocześnie funkcjonalne.
Właściwe oświetlenie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu człowieka. Jeśli chcemy żyć w zdrowiu, wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać, musimy mieć zapewnioną odpowiednią dawkę światła, także sztucznego. Najlepiej, aby było ono zbliżone do światła naturalnego. Wysoki poziom natężenia oświetlenia jest konieczny w trakcie pracy i zajęć wymagających skupienia uwagi, natomiast znacznie mniej światła potrzebujemy podczas odpoczynku i relaksu.
W każdym z pomieszczeń trzeba dopasować do niego rodzaj oświetlenia. Światła punktowe doskonale sprawdzą się w kuchni oraz łazience, zaś duże pojedyncze lampy będą znakomitą ozdobą salonu, jadalni czy pokoju sypialnianego. Jednak warto spojrzeć na domowe oświetlenie nie tylko od strony praktycznej, ale również postarać się stworzyć dzięki niemu niepowtarzalny klimat w każdym pokoju. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe (wpuszczane w ściany), które jest coraz częściej instalowane jako dodatkowe źródło światła na przykład przy stopniach schodów.
Światło w domu można podzielić na trzy rodzaje – ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Wszystkie razem uzupełniają się, formując niepowtarzalne kombinacje świetlne, lecz ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, wyeksponowanie walorów każdego pomieszczenia, a także zbudowanie odpowiedniego nastroju. Idąc tym tropem, nie powinno się kończyć aranżacji oświetlenia tylko na jednej lampie sufitowej w pokóju. Trzeba zamiast tego postarać się nadać każdemu z nich niepowtarzalny charakter poprzez grę świateł rozmaitych źródeł światła, biorąc pod uwagę jego oprawę oraz moc, z jaką to światło emituje.
Maja Wychowaniec fot. Markslojd
Z platanem na tarasie
Ogród Marii i Krzysztofa to zespół różnorodnych zakątków, wśród których bodaj najpiękniejszym jest taras zacieniony żywym parasolem z kulistego platanu klonolistnego.
Murowanie z klinkieru
Zastosowanie cegieł klinkierowych pozwala uzyskać estetyczną i trwałą elewację. Warunkiem tej trwałości i dobrych efektów wizualnych jest prowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną.
Montaż markizy
Markiza zapewnia przyjemny cień nie tylko na tarasie, ale również w przylegających do niego pomieszczeniach.
Montaż zlewozmywaka
W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie zamontować zlewozmywak.
Tapetowanie ścian
W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie położyć tapetę na ścianach.
Rekuperatory
Dominującym obecnie trendem w budownictwie jest energooszczędność. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba inwestorów zainteresowanych zakupem rekuperatora. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na kluczowe parametry, które mogą pomóc w wyborze tego urządzenia.
Nowe płytki w łazience
Płytki sprzed lat ani wzornictwem ani jakością nie dorównują współczesnym. Dlatego odnowienie łazienki to jedna z najczęściej wskazywanych przez właścicieli starszych domów i mieszkań potrzeb remontowych. Gruntowna modernizacja tego pomieszczenia obejmuje także wymianę okładzin ściennych.
Remont ścian wewnętrznych
Ściany wewnętrzne co kilka lat potrzebują malowania i drobnych napraw. Żadnych innych prac remontowych nie przeprowadza się tak często i chyba żadnych nie da się równie łatwo wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy malowaniu pomieszczeń.
Podgrzewacze pojemnościowe vs przepływowe
Ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u., jest niezbędna w każdym domu. Może być przygotowywana w zasobniku, niejako na zapas, albo przepływowo, dopiero w momencie, gdy jej potrzebujemy. O ile korzystamy z tego samego paliwa, koszty działania obu systemów są bardzo podobne. Jednak każdy z nich wymaga innego zaplanowania instalacji i działa w odmienny sposób. Ponadto, ze względu na ograniczenia techniczne, nie zawsze możemy swobodnie wybierać.
Ogrodzenia
Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki – przykuwać uwagę albo szczelnie izolować.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej podłodze jest przyjemne, szczególnie w chłodniejsze dni, których w naszym klimacie nie brakuje. Nic dziwnego, że podłogówka zdobywa coraz więcej zwolenników.
5 sposobów na... Bramy garażowe
Najważniejszą cechą, którą różnią się bramy garażowe między sobą, jest sposób ich otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka. Nie bez znaczenia są różnice w cenie. Najtańsze wrota kupimy już za niespełna 1000 zł, ale w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej.
Termomodernizacja ścian
W zależności od parametrów termoizolacyjnych ścian, ich powierzchni i sposobu ogrzewania domu, z budynku może uciekać ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Dla wielu inwestorów to wystarczający argument, aby rozważyć ocieplenie przegród.
Instalacja elektryczna i teletechniczna
Energia elektryczna to prawdopodobnie najważniejsze z domowych mediów. Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, bo to oznacza nie tylko brak światła, ale w większości budynków również ogrzewania, ponieważ potrzebuje go pompa obiegowa i osprzęt kotła, a nawet wody, jeżeli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Przy tym instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest bardzo rozbudowana. O błędy przy jej planowaniu i wykonaniu więc nietrudno.
Ogrzewanie domu
System grzewczy w budynkach energooszczędnych nie różni się w zasadniczy sposób od instalacji tradycyjnych. Odmienność wynika przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania na ciepło. Projektuje się go przy tym tak, żeby sprostał nowym wymaganiom, dotyczącym minimalizacji zanieczyszczenia powietrza i ograniczenia wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Smog w Polsce
Rok temu opublikowaliśmy obszerny tekst o smogu, zagrażającym zdrowiu i życiu tysięcy Polaków. Jego głównym źródłem okazały się być przydomowe kotłownie, ze starymi piecami opalanymi byle czym. Za sprawą aktywistów antysmogowych i mediów temat stał się głośny, a samorządy i rząd podjęły działania, które mają sprawić, że powietrze będzie czystsze. Ich efektem są uchwały antysmogowe już obowiązujące w dwóch województwach i przygotowywane w kolejnych oraz ministerialne rozporządzenie zakazujące sprzedaży tzw. kopciuchów.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przydomowej oczyszczalni ścieków i szczelnego szamba, rachunek ekonomiczny stoi po stronie tej pierwszej. Skoro tak, to właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie czasu, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni do zestawu domowych instalacji.
Oświetlenie zewnętrzne
Właściwe oświetlenie budynku od zewnątrz i na działce jest tak samo ważne, jak domowe. Dzięki niemu widzimy numer posesji, domofon i zamek w furtce albo drzwiach wejściowych, a podając kolację na tarasie, nie wpadamy na meble. Snopami światła ozdabiamy elewacje i podkreślamy efektowne elementy ogrodu. Dobrze oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej, a jednocześnie… odstrasza nieproszonych gości.
OZE Pompa ciepła
Pompy ciepła nie są już rozwiązaniem wyłącznie dla zamożnych pasjonatów budujących superenergooszczędne domy. Ich ceny bardzo spadły, zaś parametry są coraz lepsze. Jednak żeby dobrze wybrać pompę, a potem wykorzystać maksimum jej możliwości, trzeba nieco wiedzieć o tych urządzeniach. Podpowiadamy co jest najważniejsze i co różni ich działanie od kotłów.
Kominki
Są takie elementy wystroju wnętrza, które zawsze będą w modzie. Jednym z nich jest kominek. Od lat dekoruje salony, od czasu do czasu emigruje do innych pomieszczeń, grzejąc oraz zdobiąc jednocześnie. Decydując się na kominek, stajemy przed kilkoma poważnymi dylematami. Pierwszym z nich jest zadanie, jakie będzie pełniła owa instalacja w domu – ogrzewanie pomieszczeń czy jedynie zdobienie wnętrza. Nie mniej istotny jest dobór wzoru kominkowej obudowy, której forma powinna stanowić integralną część otoczenia.
Prysznice i brodziki
Urządzenie łazienki w głównej mierze wiąże się z metrażem, jaki mamy do dyspozycji. Obecnie najpopularniejszym wyborem inwestorów jest prysznic. Jego ogromną zaletą jest oszczędność miejsca, jak również komfort użytkowania i skracanie czasu, który spędzamy w łazience każdego dnia.
Zewnętrzna instalacja alarmowa
Instalacja alarmowa powoli staje się standardem w nowych domach jednorodzinnych. Jednak zwykle obejmuje swoim zasięgiem tylko wnętrze budynku. A to rozwiązanie połowiczne. Wtargnięcie włamywacza do domu zburzy nasze poczucie bezpieczeństwa i może wiązać się ze sporymi szkodami – np. gdy zniszczy on szerokie drzwi tarasowe. Warto zatem pomyśleć również o zabezpieczeniu posesji.
Odkurzacz centralny
System centralnego odkurzania pozwala nie tylko szybciej, dokładniej i wygodniej wysprzątać dom niż tradycyjny odkurzacz. Jest do tego niemal całkowicie bezgłośny i eliminuje z pomieszczeń wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików.
Okna i parapety
Jakie okna i za ile kupić? Jakiego producenta wybrać i u kogo je zamówić? Jakie parapety będą pasowały i kto powinien je zamontować? Oto podstawowe pytania, które zadają sobie inwestorzy zamierzający wyposażyć dom w okna. Podpowiadamy, jak podejść do tematu, by nie przekroczyć budżetu, kupić wyroby dobrej jakości i dopilnować, by były solidnie i szczelnie zamontowane.
Systemowe ściany jednowarstwowe
Jednym ze sposobów budowania domów jest murowanie ścian zewnętrznych w technologii jednowarstwowej. To najprostsza, tradycyjna metoda, umożliwiająca postawienie ścian spełniających obowiązujące wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U. W Polsce ma ona wielu zwolenników, głównie ze względu na dość szybkie tempo prac oraz nieskomplikowany sposób murowania. Za naszą zachodnią granicą technologia jednowarstwowa jest jeszcze bardziej popularna i wykorzystywana również do budowy domów energooszczędnych.
Ciężkie pokrycia dachowe
Inwestorzy najchętniej wybierają tzw. ciężkie pokrycia dachowe – przede wszystkim dachówki, choć i naturalne materiały (jak łupek, strzecha) mają coraz więcej zwolenników. W każdym z tych przypadków należy pamiętać, że więźba dachowa powinna być odpowiednio wytrzymała.
Lekkie pokrycia dachowe
Kupno pokrycia dachu najczęściej sprowadza się do wybrania ciężkich dachówek lub lekkiego pokrycia blaszanego. Te rodzaje materiałów różni nie tylko ciężar, ale również przygotowanie podkładu oraz sposób układania. W tym artykule skupimy się na pokryciach lekkich, czyli blachodachówkach, blachach płaskich i gontach bitumicznych.
Kotły, grzejniki, podłogówka, sterowanie
W naszym klimacie każdy dom całoroczny wymaga ogrzewania, zaś związane z nim wydatki to główny koszt eksploatacji. Dlatego wybór kotła, grzejników i sposobu sterowania jest tak ważny – konsekwencje dobrych i złych decyzji będziemy odczuwać przez lata.
Dom otoczony zielenią
Decydując się na działkę w miejscu, w którym można zabudować jedynie 10% jej powierzchni, Asia i Tomek musieli staranie dobrać projekt domu z katalogu. Znaleźli odpowiedni, a teraz cieszą się ogromem zieleni i sporym oddaleniem od sąsiadów.
Docelowy z krytym basenem
Dom, traktowany jako azyl na całe życie, jest owocem kilkuletnich starań Joanny i Artura. Ma przemyślany układ pomieszczeń, dostosowany do trzech pokoleń rodziny, nieduży basen oraz nowoczesne instalacje. Na zewnątrz rozłożysta bryła, wykończona elegancką okładziną z piaskowca, została otoczona dużym ogrodem. Wszystko po to, żeby rodzinie żyło się pod miastem wygodnie.
Docelowy z krytym basenem
Dom, traktowany jako azyl na całe życie, jest owocem kilkuletnich starań Joanny i Artura. Ma przemyślany układ pomieszczeń, dostosowany do trzech pokoleń rodziny, nieduży basen oraz nowoczesne instalacje. Na zewnątrz rozłożysta bryła, wykończona elegancką okładziną z piaskowca, została otoczona dużym ogrodem. Wszystko po to, żeby rodzinie żyło się pod miastem wygodnie.