Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Oświetlenie wewnętrzne

Dobrze dobrane oświetlenie to komfort i wygoda, o którą należy zadbać podczas urządzania wnętrza. Każde pomieszczenie w domu wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania lokalizacji źródeł światła – w taki sposób, aby zdobiąc przestrzeń, były jednocześnie funkcjonalne.

Właściwe oświetlenie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu człowieka. Jeśli chcemy żyć w zdrowiu, wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać, musimy mieć zapewnioną odpowiednią dawkę światła, także sztucznego. Najlepiej, aby było ono zbliżone do światła naturalnego. Wysoki poziom natężenia oświetlenia jest konieczny w trakcie pracy i zajęć wymagających skupienia uwagi, natomiast znacznie mniej światła potrzebujemy podczas odpoczynku i relaksu.

 

W każdym z pomieszczeń trzeba dopasować do niego rodzaj oświetlenia. Światła punktowe doskonale sprawdzą się w kuchni oraz łazience, zaś duże pojedyncze lampy będą znakomitą ozdobą salonu, jadalni czy pokoju sypialnianego. Jednak warto spojrzeć na domowe oświetlenie nie tylko od strony praktycznej, ale również postarać się stworzyć dzięki niemu niepowtarzalny klimat w każdym pokoju. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe (wpuszczane w ściany), które jest coraz częściej instalowane jako dodatkowe źródło światła na przykład przy stopniach schodów.

 

Światło w domu można podzielić na trzy rodzaje – ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Wszystkie razem uzupełniają się, formując niepowtarzalne kombinacje świetlne, lecz ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, wyeksponowanie walorów każdego pomieszczenia, a także zbudowanie odpowiedniego nastroju. Idąc tym tropem, nie powinno się kończyć aranżacji oświetlenia tylko na jednej lampie sufitowej w pokóju. Trzeba zamiast tego postarać się nadać każdemu z nich niepowtarzalny charakter poprzez grę świateł rozmaitych źródeł światła, biorąc pod uwagę jego oprawę oraz moc, z jaką to światło emituje.

Maja Wychowaniec
fot. Markslojd

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny