Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Systemowe ściany jednowarstwowe

Jednym ze sposobów budowania domów jest murowanie ścian zewnętrznych w technologii jednowarstwowej. To najprostsza, tradycyjna metoda, umożliwiająca postawienie ścian spełniających obowiązujące wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U. W Polsce ma ona wielu zwolenników, głównie ze względu na dość szybkie tempo prac oraz nieskomplikowany sposób murowania. Za naszą zachodnią granicą technologia jednowarstwowa jest jeszcze bardziej popularna i wykorzystywana również do budowy domów energooszczędnych.

Choć w Polsce większość domów budowanych jest w technologii dwuwarstwowej z ociepleniem ze styropianu lub wełny mineralnej, to ściany jednowarstwowe też cieszą się popularnością. Producenci materiałów konstrukcyjnych oferują kompletne systemy umożliwiające postawienie takich ścian przy użyciu całego zestawu pasujących do siebie elementów (bloczki, nadproża, kształtki U, płytki), połączonych zaprawą i wyprawami zabezpieczającymi ścianę przed warunkami atmosferycznymi.

ZALETY

Technologia murowania ścian jednowarstwowych oprócz tego, że spełnia wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej obejmujące również budynki energooszczędne, ma też wiele innych zalet. Główne to prostota i szybkie tempo prac związanych z wykonaniem murów „na gotowo”. Ścian jednowarstwowych bowiem się nie ociepla, wykańcza się jedynie ich powierzchnię – najczęściej tynkując ją z obu stron. Z tego względu jest to znacznie prostsze rozwiązanie niż murowanie ścian dwu- lub trójwarstwowych, w których łączy się kilka technologii, wymagających sporo pracy.

 

Kolejne mocne strony ścian jednowarstwowych to wysoka trwałość. Ponieważ nie są one pokryte delikatną warstwą termoizolacji, lecz tynkiem, są o wiele trwalsze od ścian z ociepleniem.

 

Ściany jednowarstwowe mają zazwyczaj grubość większą niż 36 cm. Oznacza to, że ich przekrój poprzeczny przekracza o ponad 50% przekrój ścian z ociepleniem, których warstwa konstrukcyjna ma najczęściej szerokość 18 lub 24 cm. Ściany jednowarstwowe mają zatem większą nośność i sztywność, co pozytywnie wpływa na konstrukcję całego budynku i pozostałe jego elementy.

Jarosław Hoffmann
fot. Solbet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny