Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017
Okna i parapety

Jakie okna i za ile kupić? Jakiego producenta wybrać i u kogo je zamówić? Jakie parapety będą pasowały i kto powinien je zamontować? Oto podstawowe pytania, które zadają sobie inwestorzy zamierzający wyposażyć dom w okna. Podpowiadamy, jak podejść do tematu, by nie przekroczyć budżetu, kupić wyroby dobrej jakości i dopilnować, by były solidnie i szczelnie zamontowane.

Każda budowa, ale i każdy remont, ma jakiś z góry założony, zaplanowany budżet. Nie jest to worek bez dna, lecz zasób finansowy, choćby kredyt, który zakłada określony poziom wydatków, także tych przewidzianych na okna. Jeżeli więc zamierzamy zamontować w naszym domu 10 okien i chcemy przeznaczyć na nie 10 000 zł, to szukamy w bogatej ofercie rynkowej raczej okien po 1000 zł, a nie po 5000 zł. W taki właśnie sposób przy wyborze okien kierujemy się głównie ich ceną. Więcej, ceną w swoich wyborach kieruje się ogromna większość inwestorów, i to nie tylko w Polsce.

 

W ubiegłym sezonie przed podobnym dylematem stało ponad milion polskich rodzin. Jak wyliczyło warszawskie Centrum Analiz Branżowych, do polskich domów i mieszkań w roku 2016 wbudowano ponad 7 milionów okien. Jeśli za średnią wielkość zakupu przyjąć 6 sztuk (też wymiany!), oznacza to, że ponad milion inwestorów rozważało różne oferty rynkowe, aż w końcu – po wielu analizach i przemyśleniach – zdecydowali się na tę odpowiednią dla siebie.

JAKIE PROFILE NAJCZĘŚCIEJ WYBIERALI POLACY W 2016 ROKU?

Przede wszystkim wybierali okna z ramami z PVC, oklejanymi folią (85%). Co siódma rodzina (14%) zdecydowała się na okna drewniane i zaledwie co setny inwestor (1%) na okna z ramami aluminiowymi. Takie zróżnicowanie również wynika z ceny – jeżeli przeciętne okno tworzywowe kosztuje 1000 zł, to za okno o podobnych parametrach, ale z ramami drewnianymi zapłacić trzeba ok. 2000 zł, zaś z ramami aluminiowymi już ok. 3000 zł. Proporcje cenowe układają się w tym przypadku jak 1 : 2 : 3.

Robert Klos – ekspert programu Dom Bezpieczny
fot. Rehau

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny