Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Kominki z funkcją grzewczą

W nowo budowanych domach jednorodzinnych powszechnie montuje się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oprócz tego mogą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosuje model z tzw. płaszczem wodnym.

Era tradycyjnych, otwartych kominków przemija. Inwestorzy przykładają bowiem coraz większą wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem i wygodą obsługi. Nie chcą marnować produkowanego przez kominek ciepła – nawet jeśli palą w nim dla przyjemności. Montują zatem wkład z płaszczem wodnym i łączą go z instalacją centralnego ogrzewania, albo rozprowadzają specjalnymi kanałami po całym domu powietrze ogrzane przez palenisko.

 

W ten sposób urządzenie może pełnić rolę pomocniczego źródła ciepła. Pozwala obniżyć wydatki na gaz czy olej opałowy w okresach przejściowych – przed i po sezonie grzewczym – ponieważ palenie drewnem jest względnie niedrogie. Zapewnia też ogrzewanie w przypadku awarii kotła lub w przerwach w dostawach gazu. Może wspomagać główny system ogrzewania podczas dużych mrozów, albo podłogówkę – która wolno podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Należy jednak mieć na uwadze, że kominek nie może być montowany jako główne źródło ciepła w budynku – zresztą ciągłe palenie w nim nie byłoby zbyt wygodne.

 

Bardzo istotne jest również to, że zastosowanie wkładu pozwala odizolować ogień od wnętrza domu. Ponadto opał uzupełnia się znacznie rzadziej niż w kominku otwartym, bo spalanie zachodzi wolniej, z uwagi na kontrolowany dopływ powietrza.

Małgorzata Kolmus
fot. Kominki Dovre

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny