Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Centralne odkurzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu systemy centralnego odkurzania były w Polsce praktycznie nieznane. Dziś osoby budujące dom decydują się na nie coraz częściej, zaś producenci nieustannie podążają za potrzebami inwestorów. Oferują nowoczesne odkurzacze i rozmaite akcesoria, dzięki którym sprzątanie staje się łatwiejsze i skuteczniejsze.

Niegdyś systemy takie montowano głównie w hotelach i biurowcach. Obecnie stają się one standardem w domach jednorodzinnych. Są bardzo funkcjonalne. Dzięki użyciu odpowiednich akcesoriów umożliwiają sprzątanie rozbitego szkła, mokrych liści z tarasu, szczotkowanie ubrań, a nawet czesanie zwierzaków. Instalację taką najlepiej zaplanować odpowiednio wcześnie i wykonać według projektu – centralnego odkurzacza nie da się bowiem kupić w sklepie, rozpakować i od razu użytkować.

DLACZEGO WARTO GO MIEĆ?

System centralnego odkurzania pojawia się w większości nowoczesnym domów. Podnosi wartość nieruchomości, zaś koszty wykonania instalacji (wynoszące przynajmniej kilka tysięcy złotych) można rozłożyć w czasie. Zapewnia też dużo wyższy komfort sprzątania, niż tradycyjny odkurzacz przenośny. Pracy urządzenia domownicy praktycznie nie słyszą, bo montowane jest ono w pomieszczeniu gospodarczym. Nie musi być zatem małe ani bardzo ciche (co jest pożądane w przypadku modeli przenośnych) – najważniejszy jest mocny silnik i duży wentylator ssący. Podczas pracy posługujemy się jedynie lekkim wężem – nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, żaden przewód nie plącze się pod nogami. W pokojach elementów instalacji prawie nie widać – są tam tylko gniazdka do podłączenia węża. Nie ma konieczności częstego opróżnia pojemnika na nieczystości – robi się to ok. 4 razy w roku.

 

Odkurzacz tradycyjny wciąga powietrze, lepiej lub gorzej je filtruje, po czym wyrzuca z powrotem do tego samego pomieszczenia. W przypadku centralnego nie ma mowy o wzbijaniu kurzu podczas sprzątania, ani o wtórnym zakurzeniu wnętrz, ponieważ zasysane wraz z zanieczyszczeniami powietrze, po wstępnym przefiltrowaniu, jest wyrzucane na zewnątrz budynku (nie wraca do pomieszczeń). Rozwiązanie to poleca się więc szczególnie alergikom. Ponadto poprawnie wykonana i użytkowana instalacja jest czysta – brud nie gromadzi się w rurociągu, bo porywa go duża siła ssania. Powietrze przepływa przez rury z prędkością przynajmniej 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje