Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Centralne odkurzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu systemy centralnego odkurzania były w Polsce praktycznie nieznane. Dziś osoby budujące dom decydują się na nie coraz częściej, zaś producenci nieustannie podążają za potrzebami inwestorów. Oferują nowoczesne odkurzacze i rozmaite akcesoria, dzięki którym sprzątanie staje się łatwiejsze i skuteczniejsze.

Niegdyś systemy takie montowano głównie w hotelach i biurowcach. Obecnie stają się one standardem w domach jednorodzinnych. Są bardzo funkcjonalne. Dzięki użyciu odpowiednich akcesoriów umożliwiają sprzątanie rozbitego szkła, mokrych liści z tarasu, szczotkowanie ubrań, a nawet czesanie zwierzaków. Instalację taką najlepiej zaplanować odpowiednio wcześnie i wykonać według projektu – centralnego odkurzacza nie da się bowiem kupić w sklepie, rozpakować i od razu użytkować.

DLACZEGO WARTO GO MIEĆ?

System centralnego odkurzania pojawia się w większości nowoczesnym domów. Podnosi wartość nieruchomości, zaś koszty wykonania instalacji (wynoszące przynajmniej kilka tysięcy złotych) można rozłożyć w czasie. Zapewnia też dużo wyższy komfort sprzątania, niż tradycyjny odkurzacz przenośny. Pracy urządzenia domownicy praktycznie nie słyszą, bo montowane jest ono w pomieszczeniu gospodarczym. Nie musi być zatem małe ani bardzo ciche (co jest pożądane w przypadku modeli przenośnych) – najważniejszy jest mocny silnik i duży wentylator ssący. Podczas pracy posługujemy się jedynie lekkim wężem – nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, żaden przewód nie plącze się pod nogami. W pokojach elementów instalacji prawie nie widać – są tam tylko gniazdka do podłączenia węża. Nie ma konieczności częstego opróżnia pojemnika na nieczystości – robi się to ok. 4 razy w roku.

 

Odkurzacz tradycyjny wciąga powietrze, lepiej lub gorzej je filtruje, po czym wyrzuca z powrotem do tego samego pomieszczenia. W przypadku centralnego nie ma mowy o wzbijaniu kurzu podczas sprzątania, ani o wtórnym zakurzeniu wnętrz, ponieważ zasysane wraz z zanieczyszczeniami powietrze, po wstępnym przefiltrowaniu, jest wyrzucane na zewnątrz budynku (nie wraca do pomieszczeń). Rozwiązanie to poleca się więc szczególnie alergikom. Ponadto poprawnie wykonana i użytkowana instalacja jest czysta – brud nie gromadzi się w rurociągu, bo porywa go duża siła ssania. Powietrze przepływa przez rury z prędkością przynajmniej 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny